Артишок

47
Калории 
3
Протеини 
11
Въглехидрати 
0
Мазнини 

Артишокът е едно от най-старите култивирани растения в света. Още преди две хилядолетия хората познавали неговия положителен ефект върху храносмилателната система. 

По времето на Римската империя артишокът бил наричан "храната на богатите". Вътрешността на артишоковите цветове била сервирана за подобряване храносмилането на гостите на богати римски граждани след разточителни угощения.

За родина на артишока се смята Средиземноморието. Днес артишокът се отглежда главно в Италия, Испания и Египет. Топлолюбивите многогодишни растения достигат височина до 2 м, а стеблата им завършват с цветоносни пъпки, цъфтящи в красив лилав цвят. 

Като лечебно средство се използват само листата и цветни пъпки на растението. Те се берат от юни до септември, когато имат най-високо съдържание на активни съставки.

Популярната в кулинарията вътрешност на цветове от артишок не съдържа толкова много активни съставки, но приготвена с малко лимонов сок и подправки, тя се превръщат в истински деликатес.

 

 

Лечебни свойства на артишока

 

  1. Подпомага нормалното функциониране на жлъчката
  2. Помага при подуване на корема и газове
  3. Регулира холестерола и мазнините в кръвта

 

 

Полезни свойства на артишока

 

Артишокът е един от най-известните зеленчуци с диуретични свойства.

Той има голяма хранителна стойност поради положителния ефект, който оказва върху храносмилателната система, укрепва функцията на черния дроб и жлъчния мехур, като повишава съотношението HDL /LDL.Това понижава нивата на холестерол и на свой ред намалява риска от атеросклероза и исхемична болест на сърцето.

С времето науката е успяла да обясни, на какво се дължи благотворното действие на артишока. То се крие в спектъра от съставки, съдържащи се в растението - в частност - горчивите вещества и т.н. кафеоилхинови киселини (CCS) с най-важния им представител Cynarin.

Веществото Cynarin съдържащо се в артишока помага за подобряване дейността на черния дроб и жлъчката. По-специално, при редовен прием на прясно изцеден сок от артишок, се стимулира потокът на жлъчния сок и по този начин се предотвратява образуването на жлъчни камъни (холелитиаза).

Артишокът съдържа още биоактивните агенти апигенин и лутеолин. Приемането на растението изглежда има й бифидогенен ефект върху полезните бактерии в червата. Екстрактът от листа на артишок, по последни изследвания, се оказва полезен за пациенти с функционална диспепсия, и може да облекчи симптомите на синдрома на дразнимото черво (IBS).

Препаратите от листа и пъпки на артишок имат благоприятен ефект върху нивото на холестерола и мазнините в кръвта. Високо ниво на холестерол често може да бъде причина за камъни в жлъчката, високо кръвно налягане и сериозни проблеми на сърдечно-съдовата система.