Грис
Грисът е ценен хранителен продукт, който се получава от смилането на пшенични или царевични зърна, в резултат на което ние познаваме пшеничен и царевичен грис. Широката му употреба в кулинарията е доста застъпена у нас, но и в други страни с грис се приготвят различни хлябове, сладкиши и каши.
Състав на гриса:
По данни на USDA Nutrient Database в 100 грама сух продукт се съдържат:
- Вода - 12.67 г;
- Белтъчини - 12.68 г;
- Мазнини - 1.05 г;
- Въглехидрати - 68.93 г;
- Фибри - 3.9 г.
В 100 грама грис средно се съдържат около 360 калории (в зависимост от сорта на пшеницата).
От витамините в гриса има завидни количества на:
- Витамин В1 (тиамин) - 0.387 мг;
- Витамин В2 (рибофлавин) - 0.28 мг;
- Ниацин (витамин В3 или РР) - 0.08 мг;
- Витамин В5(пантотенова киселина) - 0.58 мг;
- Витамин В6 (пиридоксин) - 0.103 мг;
- Фолиева киселина(витамин В9) - 72 мкг.
Минералното съдържание на гриса е също голямо.
В 100 г продукт се съдържат:
- Калий - 186 мг;
- Калций - 17 мг;
- Магнезий - 47 мг;
- Натрий - 1 мг;
- Фосфор - 136 мг;
- Желязо - 1.23 мг;
- Манган- 619 мкг;
- Мед - 189 мкг;
- Цинк – 1.05 мг.
Здравословни ползи:
Предпазва от преяждане
Консумацията на грис оставя усещането за ситост за по-дълго, което предпазва от прекомерна консумация на храна. По този начин може да се поддържа здравословно тегло и да се загубят излишни килограми за по-кратък период от време.
Повишава енергията
Грисът е идеална храна за хората, които водят активен начин на живот. Той поддържа организма „зареден“ с енергия през целия ден и предотвратява цялостното усещане за умора, типично за следобедните часове. Препоръчително е към ястието да се добавят и зеленчуци, които да прибавят вкус и фибри.
Поддържа здравето на костите и нервната система
Тази храна повишава костната плътност и поддържа здравината на костите. Грисът съдържа цинк, фосфор и магнезий, нужни за здравето на нервната система.
Подобрява сърдечното здраве
Хранителният продукт е отличен източник на селен, който предпазва от инфекции и укрепва имунната система. Поради тази причина, храната подобрява сърдечносъдовото здраве и в известна степен предпазва от инфаркт, сърдечна недостатъчност и др.
Предотвратява развитието на анемия
Грисът съдържа желязо в изобилие. Хранителният режим, богат на желязо, подобрява кръвообращението и осигурява повече „гориво“ за нуждите на организма.
Ползите от гриста:
Грисът включва много магнезий и калий. Тези елементи в комбинация образуват защитна бариера, която предпазва на сърдечния мускул от засягане. В резултат на това работата на вътрешния орган се нормализира, и се предотвратяват сърдечно-съдовите заболявания.
Натрупването на токоферол или витамин Е възстановява човешкото тяло след заболяване или тежка операция. Веществото е естествен антиоксидант и източник на младост. Редовното приемане на грис ще направи кожата еластична, ще възстанови увредената коса и ноктите.
Сиренето концентрира много желязо. Този елемент е необходим на възрастните и децата при борба с анемията и предотвратяването ѝ. Ястието трябва да се яде от жени и момичета в критични дни, защото през този период дамата губи много кръв.
Входящият цинк осигурява пълното функциониране на мъжката и женската репродуктивна система. Също така елементът е отговорен за функционирането на черния дроб. Витамините от група В са необходими, за да нормализира човек психо-емоционалния фон и стабилната работа на централната нервна система.
Каша, на базата на грис, зарежда с енергия. Освен това ястието подобрява психическото и физическото представяне, подобрява паметта и визията, както и възприятието. Продуктът е необходим за деца, мъже, жени и особено за възрастни хора. В последния случай, грисът намалява риска от развитие на сенилна деменция.
Лекари съветват хората с хронични бъбречни заболявания да консумират грис. В този случай, овесена каша се приготвя във вода, а не в мляко. Ястието е предназначено за приемане на пациенти със заболявания на хранопровода, стомаха, пикочния мехур.
Шамът има обгръщащо действие. Ето защо, когато се поглъща, той защитава стените на стомаха, облекчава спазмите и болката, премахва слуз и токсични вещества от чревния тракт. Всичко това се счита за отлична превенция на стомашно-чревната онкология.
Кашата има оптимален баланс на мазнини, протеини и въглехидрати. Това позволява да бъде използван в диети. В този случай трябва да се редуват ястия, приготвени във вода и мляко. В резултат на това през цялата диета ще се почувствате добре.