Канела
Канелата е ароматна подправка, която се добива от вътрешната част на кората на тропическо лаврово дърво. След дъждовния период кората на дървото се обелва, тънкото лико се оставя да изсъхне, при което се навива на тънки рула.
Освен пленителния аромат и невероятния вкус, който придава на ястията, има редица полезни свойства на канелата, за които е добре да знаем. Тя е подправка, която се добива от кората на вид лаврово дърво. Консумирала се е още 2000 г. преди новата ера в Древен Египет. Възпявана е дори в стиховете на Сафо, а гърците са използвали канела за ароматизиране на виното си. Смята се птицата феникс е свивала гнездото си от клонки канела. В Библия на Иврит се споменава, че канела се е поставяла в светото миро за помазване, а в Песен на Песните, цар Соломон възпява своята любима, чиито дрехи имат канелен дъх.
В продължение на хиляди години канелата се е използвала за различни домашни лечебни средства. Съвременната наука потвърждава много от предимствата ѝ след различни извършени изследвания и проучвания.
Процесът на добиването на продукта се извършва чрез отрязване стъблата на дървото. След това се извлича кората и се оставя да съхне. Оформят се ленти, които имат формата на пръчици. Те могат и да се натрошат, за да се получи канела на прах.
Хранителен профил на канелата:
Установено е, че 10 грама канела на прах съдържат:
- енергия: 24,7 ккал;
- мазнини: 0,12 грама;
- въглехидрати: 8,06 грама;
- протеини: 0,4 грама.
Освен това, канелата е богата на важни минерали като манган, желязо и калций, а също така, е с високо съдържание на фибри.
Ползи за здравето:
Установено е, че канелата може да е полезна при следните състояния и заболявания:
- бронхит,
- стомашно-чревни проблеми;
- загуба на апетит;
- газове (метеоризъм);
- мускулни и стомашни спазми;
- предотвратяване на гадене и повръщане;
- диария;
- инфекции;
- настинка и простудни заболявания;
- загуба на апетит.
Някои хора я използват още при еректилна дисфункция (ЕД), херния, нощно напикаване, болки в ставите, за облекчаване симптомите на менопаузата, менструални проблеми, а също и за предизвикване на аборт.
Канела от вид касия се използва при:
- болки в гърдите;
- за понижаване на кръвната захар при хора с диабет тип 1 и тип 2;
- бъбречни заболявания;
- високо кръвно налягане, (прочетете още в Алтернативно лечение на високо кръвно);
- крампи;
- някои видове рак;
- както и за "пречистване на кръвта".
Канела срещу грип и стомашно неразположение
При грип и стомашно неразположение много ефективен е чаят от канела, който може да се пие около 3-4 пъти на ден. Най-добре е да се приема след хранене. Може да се приготви от пръчици или канела на прах.
Канела срещу гъбични инфекции
Канелата съдържа т.нар. канелен алдехид, който има бактерицидни и антимикотични свойства. Тя е показала изключителна ефективност в потискането на някои устойчиви гъбични и бактериални причинители на инфекции. Това се отнася особено за Ешерихия коли (E. coli), стафилококус ауреус (Staphilococcus aureus) и гъбичкaтa кандида албиканс (Candida albicans).
Най-добре изразени антибактериални свойства има канеленото масло. За локално приложение, с изключение на гениталиите и лигавиците, много ефективно се прилага 1% масло от цейлонска канела, смесено с бадемово масло или зехтин.
Канела и диабет
Според някои проучвания, приема на канела може да помогне за подобряване нивата на глюкоза и липиди при пациенти с диабет тип 1 и тип 2. Авторите на изследването посочват, че консумацията на между 3 и 6 грама канела на ден води до намаляване нивата на кръвната захар, на триглицеридите, на LDL ("лошия") холестерол, както и на общия холестерол в кръвта. Освен това, включването на канела в хранителния план, може да доведе до намаляване на рисковите фактори, свързани с диабета, като сърдечно-съдови и други заболявания.
В допълнение, екстрактът от канела може да предотврати резкия спад на нивото на кръвната захар на гладно, с което може да се контролират симптомите, като прималяване, треперене, виене на свят, както и да се контролират пристъпите на глад.
Най-общо казано, редовния прием на канела е част от адекватния контрол на диабета. Въпреки това обаче, трябва да се внимава за прекомерен спад в нивата на кръвната захар, особено при комбинирания прием с медикаменти, имащи подобен ефект.
Канела за превенция на болестта на Алцхаймер
Все повече доказателства сочат, че натрупването на разтворими олигомерни съединения на β-амилоид полипептид (Ар) играе ключова роля за развити болестта на Алцхаймер. Установено е обаче, че естествено вещество, намерено в екстракта от канела (CEppt), има способността да потиска образуването на токсични Ар олигомери. Така, β-амилоидния полипептид вече не е токсичен за невронните клетки. Това прави приема на канела мощен съюзник в превенцията на Алцхаймер.
Но ползите не спират до тук. В изследване с опитни мишки с агресивна форма на болестта на Алцхаймер, е регистрирано значително подобрение в когнитивното поведение и преживяемостта. Нещо повече - тяхното заболяване не прогресира, както обикновено. Това означава, че екстракта от канела може да се прилага и за лечение на болестта на Алцхаймер. За целта обаче, подправката трябва да се приема в големи количества, които може да са токсични за организма. Затова проучванията са насочени към изолирането на CEppt.
Канела срещу артрит и остеопороза
Много пациенти през годините са намирали облекчение на болките в ставите при редовна консумация на канела, както и при масаж с канелено масло. Това може много лесно да се обясни с факта, че освен оснаталите полезни свойства на канелата, тя съдържа значително количество манган - минерал, който е необходим за изграждане на костите и кръвните клетки. Тялото се нуждае от манган за оптимално здраве на костите, така че хората, които са с дефицит на минерала са по-склонни да развият остеопороза.
Канела и HIV
Проучването на 69 вида индийски лечебни растения показва, че канелата може да бъде потенциално ефективна срещу вируса на HIV. Според авторите на изследването, най-ефективен е екстракта от кората на касия. Истински доказателства обаче липсват.
Канела и множествена склероза
Приемът на канела може да редуцира и дори да се спре разрушителния процес на множествената склероза. Така, значително може да се намали необходимостта от някои скъпи лекарства или такива, с неприятни странични реакции.
Канела за отслабване
Има доста доказателства, че редовната консумация на канела води до ускоряване метаболизма като цяло и особено, обмяната на мазнините. Това означава, че приетите мазнини с храната се разграждат и изхвърлят от тялото по-ефективно, вместо да се натрупват в клетките. От своя страна, това води до бавно, но сигурно редуциране на телесното тегло.
Ефектът върху метаболизма има научно обяснение - тъй като приемът на по-големи количества канела води до разреждане на кръвта, това от своя страна засилва кръвообращението. Повишения приток на кръв засилва метаболизма, а това обикновено води до редукция на теглото.
Реално обаче, приемът на канела е по-ефективен за предпазване от натрупване на тегло, но при съчетаване с подходящ режим и двигателна активност, може да помогне и за неговото намаляване. Още повече, че канелата засилва усвояването на храната, действа като очистително за червата (унищожава редица инфекции, които също може да са причина за натрупване на килограми), активира мозъка и ни да се чувстваме сити за по-дълго време.