Каперси

23
Калории 
2
Протеини 
5
Въглехидрати 
1
Мазнини 

Каперсите представляват неразвитите цветове на едноименния храст /каперсов храст/. Това растение е от род Capparis spinose и принадлежи към семейство Кръстоцветни. Диаметърът на неразвитите цветове, които се използват за храна е около 1 см. Храстът или тревистото растение е разпространено в Средиземноморския регион, в Азия, Индия и Северна Африка.

Оригиналният вкус на каперсите и тяхната ниска калоричност са причина, те да се превърнат в много ценна храна за човека още преди 2000 години, а може би и по-рано. Първоначално като храна те били използвани от древните гърци. Предполага се, че названието на каперсите произхожда от това на остров Кипър.

 

 

Полезни свойства на каперсите:

 

Каперсите съдържат алкалоидът капаридин. В плодовете им има до 12% захари, до 0.32% рутин. А също и аскорбинова киселина, тиогликозиди, стероидни сапонини, ензимът мирозин, червен пигмент и йод.

В недоразвитите цветове на каперсовия храст се съдържат 21-29% белтъчини, 3-4.6% мазнини, 0.32% рутин, аскорбинова киселина, етерично масло, пектин. В семената до 18% протеини и между 26 и 36% масло с високо съдържание на мазнини.

Каперсите са използвани от древни времена, като средство за намаляване на кръвното налягане.

 

Основните им лечебни свойства са:

  • Обезболяващи;
  • Антисептични;
  • Противовъзпалителни;
  • Пикочогонни.

Полезните свойства на каперсите са обусловени от богатия им състав. Семената им съдържат растителни влакна и широк спектър от витамини - А и от група В – В1, В2, В4, В5, В6, токоферол, витамин К и никотинова киселина.

Освен това, ползите за здравето от каперсите, се дължат и на широката гама от микроелементи, влизащи в техния състав – натрий, калий, желязо, магнезий, цинк, мед, селен, фосфор, манган, калций. Въпреки всички полезни свойства на тази храна и ниската ѝ калоричност, до голяма степен остава неизвестно за повечето хора, че в нея е установено наличието на високи нива натрий.

Прекомерният прием на този микроелемент чрез храната е възможно да се отрази негативно на човешкото здраве. За да бъде неутрализиран натрият, преди употреба каперсите е необходимо да бъдат накисвани във вода. Но най-полезни биха станали, ако бъдат потопени за известно време в зехтин.

Калоричността на каперсите, консервирани в каквото и да е олио, не се изменя съществено, затова и в този случай си остават диетична храна. В народната медицина отдавна се препоръчва употреба на каперси с цел намаляване и дори пълно отзвучаване на болки в ставите, дължащи се на заболяването артрит. 

 

Други здравословни проблеми, като: 

  • Метеоризъм;
  • Различни заболявания на щитовидната жлеза;
  • Болки в зъбите и възпаления на венците;
  • Сърдечно-съдови патологии.

 

Всички части на растението използват с лечебна цел при: 

  • Сърбеж по цялото тяло;
  • Жълтеница;
  • Неврози;
  • Тежкото инфекциозно заболяване бруцелоза.

 

Всевъзможните проявления на алергии и ревматизъм, още древните араби лекували с корени на каперсовия храст. Недоразвите пъпки на каперсите са отлично средство за преодоляване на слаб и липсващ апетит.

 

Каперсите като лекарство

Използват се за облекчаване на ревматични болки в традиционните лекарства. Добавят към рецепти като стимулант на апетита. В допълнение, помагат за облекчаване на болки в стомаха и при метеоризъм.