Кафяв ориз
Познат отпреди 6000 години като диворастящ ориз, а по-късно култивиран, днес оризът е познат и се отглежда по целия свят.
В началото на всички видове ориз, е пълнозърнестият или както често ние го наричаме - кафяв ориз. Процесите на преработка, през които преминава зърното на ориза, са смилане и полиране. Най-външният слой на оризовите зърна (обвивка, корпус) се отстранява, за да се получи кафяв ориз. Кафявият ориз е с цяло и непокътнато ядро и ядката остава обвита с всички слоеве трици.
И все пак, нека кажа какво ни дава кафявият ориз и кои са най-важните ползи от неговата консумация:
1. Той е богат на селен
Изключително високата степен на съдържание на селен, който е не само важен минерал, но и основен антиоксидант, предпазва клетъчната мембрана, намалява риска от рак и заболявания на сърцето и кръвоносните съдове. Приемът на селен понижава опасността от появата на рак на дебелото черво, рак на белите дробове и рак на простатата. Той запазва еластичността на тъканите, забавя процесите на стареене и е ефикасен при лечението дори на пърхот.
2. Кафявият ориз е богат на манган
Една чаша кафяв ориз осигурява над 80% от нашите дневни манганови нужди. Този минерал помага в човешкото тяло да се създадат важни мастни киселини, които регулират нивата на холестерола. Също така е полезен за доброто функциониране на нашите нервна и полова система.
3. Кафявият ориз е пълнозърнест
За разлика от белия ориз, кафявият не губи своята цялост. Проучванията показват, че шест порции пълнозърнести храни седмично могат да намалят създаването на артериална плака, което води и до намаляване на шансовете за развитие на сърдечно-съдови заболявания и висок холестерол.
4. Той е антиоксидант
Повечето хора свързват антиоксидантите с боровинки и зелен чай, но много от тях не са наясно, че кафявият ориз също е източник на антиоксиданти, които, както вече споменах, забавят стареенето и увреждането на редица клетки.
5. Кафявият ориз е с много високо съдържание на фибри
Кафявият ориз съдържа необходимите компоненти за стабилизиране на храносмилането, предотвратяване/облекчаване на запек и насърчаване на правилната функция на червата. Кафявият ориз се препоръчва за хора, застрашени от колоректален рак – фибрите намаляват в голяма степен контакта на канцерогени с клетки на дебелото черво.
6. Кафявият ориз е с бавно освобождаване на захар
Кафявият ориз може да помогне на кръвната захар да се стабилизира като се освобождават бавно захари при неговата консумация. Това го прави по-добър вариант за диабетици в сравнение с белия ориз. Изследвания в Азия са показали връзка между консумацията на бял ориз и риска от диабет тип 2 - хората, които консумират най-малко две порции кафяв ориз седмично, може да намалят шансовете за развиване на диабет тип 2 с до 11%.
7. Кафявият ориз e богат на Тиамин
Тиаминът е така познатият на всички ни Витамин В1. Той е водоразтворим витамин, който е от изключителна необходимост при разграждането на мазнините, нормалното протичане на растежа и функцията на сърцето и нервната система. Тиаминът превръща кръвната захар в енергия и така осигурява сили на организма. Ценен е за това, че улеснява разграждането и асимилацията на въглехидратите, подобрява функционирането на нервната система, сърцето и мускулите. Тъй като се разтваря във вода, не се натрупва в организма и не е токсично.
Нека разгледаме и част от разликите при видовете ориз:
Добре е да се знае, че кафявият ориз е по-полезен, но и по-нетраен от белия, което изисква по-специфично съхранение. Той не съдържа глутен, присъстващ в състава на почти всички зърнени култури и който може да причини тежки алергии. Съдържащото се в него нишесте не води до натрупване на мазнини, което е изключително важен фактор за доброто здраве и добрия външен вид на всеки човек и особено сред активно трениращите.
При бланширания ориз люспата на зрънцата се отстранява с помощта на пара, вместо механично, както е при обикновения бял ориз. Това позволява на полезните вещества от околоплодната обвивка да проникнат в самото зрънце.
Друг важен фактор, важен за избора на ориз, върху който аз обръщам внимание, е произходът му, както е и при всяка една от храните в моето меню. Българското оризопроизводство е с вековни традиции и се е наложило като икономическа и екологична необходимост. Най-благоприятни условия за отглеждане на ориз в България има в Пловдивско-Пазарджишкото поле и поречието на река Тунджа.
Готвенето на белия и кафявия ориз се различава по време на готовност. Повечето бели сортове ориз са напълно готови за около 10-15 минути, докато пълното приготвяне на кафявия ориз отнема приблизително двойно време.