Кашкавал

371
Калории 
23
Протеини 
3
Въглехидрати 
30
Мазнини 

Кашкавалът е един от най-вкусните и ценни млечни продукти. Той съдържа до 32 % мазнини, 26 % белтъчини, 2.5-3.5 % органични соли. В състава му влизат и витамините А и В.

Освен това, кашкавалът е много богат и на калций – микроелемент, крайно необходим за укрепване на костната система и зъбите. Доказано е още, че кашкавалът възбужда апетита и укрепва цялостното състояние на организма.

След като хапнем кашкавал, се предизвиква по-обилно слюноотделяне, което пък от своя страна води до отделянето на стомашен сок. 100 гр от продукта на ден покрива нуждата на възрастен човек от мастни киселини.

Кашкавалът е невероятно хранителен – имайки предвид, че са необходими 10 литра мляко за получаването на 1 килограм кашкавал. Той е чудесен източник на калций, витамин В12, фосфор и селен, всъщност съдържа всички видове други хранителни вещества. Освен това е много богат на протеини, едно тънко резенче кашкавал съдържа 6-7 грама протеини (колкото чаша мляко). Кашкавалът, подобно на други млечни продукти с високо съдържание на мазнини, е свързан с разнообразни ползи за здравето, включително намаляване на риска от диабет тип 2.

 

 

Полезни свойства на кашкавала:

 

В по-голямата си част различните видове кашкавал съдържат висок процент мазнини и калории. Паралелно с тях обаче те имат и много калций, който има редица ползи. Линолова киселина (CLA), която се съдържа в тях, намалява риска от рак, сърдечни заболявания и диабет. Тя спомага и за отслабване, като не позволява на мазнините да се натрупват.

Друга положителна черта, валидна като цяло за млечните продукти, е високото съдържание на калций и магнезий. Те се приемат за успокояващи продукти, защото отпускат мускулните влакна. А поради високото съдържание на мазнини се смята, че лесно могат да обуздаят “стресовия” глад.

Хубаво е, че има и различни безсолни видове със средната масленост. Тези млечни продукти са подходящи за хората със захарен диабет, наднормено тегло и нарушения на сърдечно-съдовата система и черния дроб. Хубаво е да знаете, че твърдят кашкавал е по-калоричен – 100 г съдържат 208-400 ккал, а настърганият кашкавал се усвоява по-лесно.

Всекидневната употреба на кашкавал (до 15 г) действително може да допринесе за изгарянето на мазнините, съответно за намаляването на теглото. Доказано е, че продуктите, богати на калций, способстват за намаляването на теглото. Това обаче не означава, че кашкавалът може да се консумира в неограничени количества.

Поради голямото съдържание на белтъчини, мазнини и минерални соли кашкавалът е изключително полезна храна за целия организъм. Оказва се, че експертите по хранене препоръчват млечния продукт като лек при определени заболявания като например анемия, както и при счупвания, изгаряния и травми.

 

Качественият кашкавал се отличава със следните свойства:

  • Също както сиренето е източник на полезни витамини и минерали, но в по-малко количество;
  • Протеините, които се съдържат в него, са усвоими от организма почти изцяло;
  • По-висока хранителност от сиренето по отношение на мазнини и белтъчини;
  • По-траен е от сиренето, понеже има по-малко вода в състава си;
  • Високата му калоричност може да се използва при желание за наддаване на тегло.

Тъй като е богат на мазнини, кашкавалът може да натовари храносмилателната система, затова не трябва да се прекалява с приема му.