Кейл

50
Калории 
3
Протеини 
10
Въглехидрати 
1
Мазнини 

Кейл /kale/ или листно зеле представлява вид листен зеленчук, към който спадат множество сортове и подсортове. Кейлът е от рода на зелето и се смята за негов далечен роднина. Листата на кейла обикновена са зелени или лилави. Те не образуват глава и се отличава с назъбена или наделена форма. 

Листното зеле се среща както в подивяло, така и в култивирано състояние в Германия, Холандия, Канада, Русия, Виетнам, Тайван, Китай и др.

 

 

История на кейл:

 

Въпреки че кейлът не е особено разпространен на родната трапеза, по света този листен зеленчук се употребява отдавна. През Средновековието кейлът се е консумирал от населението в цяла Европа. 

Всъщност още в IV век пр. Хр. в Гърция вече са се отглеждали предци на съвременния кейл. С течение на времето кейлът се е разпространил по света и се е видоизменил значително. Днес цветът на листата варира от зелено до тъмно зелено и от виолетово до виолетово-кафяво.

 

 

Съдържание на кейла:

 

Кейлът е ценен източник на минерали и хранителни вещества. Той е богат на витамини А, В1, В2, В3, В9,С, Е и К, минерали магнезий, мед, калций, желязо, фосфор и калий. Откриват се още фибри, протеини и омега-3 мастни киселини. Съдържа само 36 калории.

 

Хранителни стойности на 100 гр суров кейл:

  • Калории: 50
  • Мазнини: 1 гр
  1. От които наситени: 0 гр
  • Холестерол : 0 мг
  • Натрий: 43 мг
  • Въглехидрати: 10 гр
  1. От които фибри: 2 гр
  2. Захари: 0 гр
  • Протеини: 3 гр
  • Витамин А : 303% (от препоръчителния дневен прием)
  • Витамин С: 200% (от препоръчителния дневен прием)
  • Калций: 14% (от препоръчителния дневен прием)
  • Желязо: 9% (от препоръчителния дневен прием)

 

 

 

Ползи от кейла:

 

Ползите от листното зеле не са една или две. Както вече споменахме, кейлът е източник на важни хранителни елементи. Количеството витамин С, което този листен зеленчук съдържа, е с цели седемнадесет пъти повече от това на морковите и четири пъти повече от това на спанака.

Витамин А, който листното зеле има в състава си, е пет пъти повече, отколкото в броколите. Витамин А е отговорен за доброто зрение и доброто състояние на кожата.

Кейлът също така понижава високите нива на холестерола и подпомага сърдечно съдовата система. Той е източник на омега-3 мастни киселини, които предпазват от хронична умора и депресия, играят важна роля за образуването на сиво вещество в мозъка, подобряват паметта и тонуса на човек. Също така предпазват от артрит, автоимунни заболявания и астма.

Въпреки че е доста хранителен, кейлът не е калоричен. Той не съдържа мазнини, но за сметка на това е източник на голямо количество фибри. Той влияе добре на храносмилателната и приемът му регулира метаболизма. Листното зеле се препоръчва на хора, страдащи от нередовен стомах и хроничен запек.

Този листен зеленчук съдържа фолиева киселина, магнезий и желязо. Кейлът е дори по-богат на желязо от месото, което го прави незаменим хранителен продукт в менюто на всеки вегетарианец, подходящ е най-вече и за хора, страдащи от анемия. Желязото е от голямо значение за нормалното развитие на организма ни и особено за успешното функциониране на черния дроб.

Ползите от кейл не се изчерпват само с това. Заради витамин К в състава си листното зеле предпазва организма от различни видове ракови болести като рак на гърдата, рак на дебелото черво и цервикален рак. Освен това витамин К се грижи за здравето на костите и подпомага съсирването на кръвта. Според някои нови изследвания същият витамин действа благоприятно при пациенти, болни от Алцхаймер.

През годините кейлът се е доказал като мощен антиоксидант. Редовният му прием се отразява добре на целия човешки организъм. Той освобождава тялото от токсини, тежки метали и токсични съединения.

Кейлът е подходящ за хората, отказали се от животинските продукти, по още една причина-той има високо съдържание на калций и в това отношение надминава дори млякото. Добавяйки кейл в храната си, се предпазваме от остеопороза и се грижим са здравето на костите и мускулите ни.