Манатарки

26
Калории 
3
Протеини 
2
Въглехидрати 
1
Мазнини 

Манатарката се среща в широколистни и иглолистни гори, както в планините така и равнините. Според специфичните климатични условия, тя може да бъде събирана от Май до Ноември.

Това е една от най-търсените и събирани гъби в България поради отличните си вкусови качества и висока хранителна стойност. Гъба богата  на “бързи” въглехидрати, мазнини, минерали, витамини и фибри.

Също е една от тези гъби, който съдържат най-голям брой аминокиселини, така че е много подходяща за вегетарианските диети, като заместител на месо.

Витамините и веществата в манатарките ги правят много ценна част от здравословното хранене. Вътрешността на тези гъби се усвоява много добре от стомашно-чревния тракт ,поглъща токсините и ги отстранява от организма.

 

Състав на манатарките:

Манатарката съдържа до 35% пълноценен протеин, който включва глутамин, аргинин, левцин и тирозин. В нея има голямо количество витамин РР и никотинова киселина, различни микро и макроелементи. С консумация на манатарката тялото се снабдява с витамини от В-групата, витамин С, витамин Е и витамин D.

100 г манатарки съдържат

  • 26 калории;
  • 1.6 г въглехидрати;
  • 0.7 г мазнини;
  • 3.3 г белтъчини.

Количеството на вода е около 95 мл. 

 

 

Ползи за здравето:

 

Манатарката се използва, като средство при туберкулоза,при загуба на сила, за да се подобри обмяната на веществата. В традиционната руска народна медицина през XVII век са използвани водни екстракти, получени от плодното тяло  на  манатарки,което било широко използвано за лечение на язви. В манатарките се  съдържа алкалоида херценин , който се използва при лечението на стенокардия.

От народната медицина е добре известно, че системната консумация на  манатарки предпазва от развитието на някои стомашно-чревни заболявания. И това твърдение не е лишено от основание. Не толкова отдавна в манатарките са открити вещества с  антибиотично действие, които потискат някои човешки патогенни чревни бактерии.

Също така в руската народна медицина, е установено, че системната консумация на  манатарка е превантивна мярка срещу рак. Така населението на някои райони на Германия (Бохемия)  използва манатарки  за предотвратяване и лечение на рак.
Според изследователите, случаите на рак в тази област са изключително редки.

Официалната медицина е получила първите положителни резултати при опити  за действието на манатарката върху развитието на злокачествени тумори при опити с животни. Освен това, по-изразен ефект върху злокачествените тумори са били намерени в боровите форми, т.е. манатарка , която расте в симбиоза с  бор.

 

Използва се за следните заболявания и състояния:

  • Злокачествени заболявания.
  • Стомашно-чревни заболявания.
  • Заболявания на сърдечно-съдовата система.
  • Профилактично и за лечебен ефект.