Моркови

43
Калории 
1
Протеини 
10
Въглехидрати 
0
Мазнини 

Морковът – тайното, но позабравено оръжие за младост, красота и дълголетие, отново е на мода. И има много причини за това.

Морковът е сред най-добрите общоукрепващи, тонизиращи и витаминозни средства. Ценен е най-вече заради съдържанието на каротин. Както знаете, когато попадне в организма, каротинът се превръща във витамин А – вълшебника, който се грижи тенът на лицето да е свеж, ноктите – здрави, а къдриците – буйни и лъскави. За да се ускори естественият процес на чудодейното превъплъщение каротин-витамин А, морковите трябва да се ядат сурови заедно с растителна мазнина или чаена лъжичка сметана.

В сока от моркови съдържанието на каротин е 4 пъти по-високо, отколкото в доматения и кайсиевия сок. Сокът и сурово настърганият суров зеленчук действат като миниаптека – пречистват кръвта, стимулират освобождаването на токсините и вредните вещества, нормализират метаболизма и повишават активността на вътрешните органи. Морковът е прекрасен източник на витамините С, В, D, E. Богат е на минерали и микроелементи – калий, калций, желязо, фосфор, йод, магнезий. В състава му влизат ефирни масла, физиологически активни вещества – стероли, ферменти и други важни за организма съединения.

Преди време беше открито още едно целебно свойство на морковите: по съдържание на фитонциди – веществата, които убиват вредни микроби и бактерии, – морковите не отстъпват на признатите лидери лука и чесъна. Заменете дъвката с парче от суровия зеленчук и микробите в устната кухина веднага намаляват.

Оранжевият доктор активизира вътрешноклетъчните възстановителни процеси. Редовното общуване с него увеличава концентрацията на антиоксиданти в кръвта, като по този начин се засилва имунитетът, стимулира се възпроизводството на здрави клетки и се намалява рискът от ракови заболявания. Важна подробност: веднага след сваряване нивото на антиоксидантите в моркова се увеличава с 34% и продължава да расте. Колкото по-дълго съхранявате морковите варени (но не повече от седмица), толкова повече се увеличават антиоксидантите.

Действа отлично на чревната перисталтика. Чаша прясно изцеден сок от моркови сутрин на гладно моментално дава прочистващ ефект. А това е най-лесният и приятен начин да държиш под контрол обиколката на талията си.

Заради високото съдържание на калиеви соли морковът е изключително ценен съюзник при сърдечносъдови заболявания, атеросклероза и хипертония.

Сокът от моркови е задължителен при нарушения във функциите на бъбреците и черния дроб. Подпомага извеждането на песъчинки и малки камъчета от отделителната система, пречиства черния дроб.

Да не забравяме и легендарното му лечебно действие при очни заболявания. Неслучайно по цял свят лекарите препоръчват морковът да присъства всеки ден на масата при диагнози като късогледство, конюнктивит, кокоша слепота и бърза умора на очите.

Конкретен съвет: всички, които страдат от проблеми с очите, трябва да пият пресен сок от моркови, тъй като той се усвоява бързо. Изпитият на гладно фреш сутрин (с лъжичка сметана) е отлична подкрепа за очите през целия ден.

Високото съдържание на йод позволява сокът от моркови да се предписва масово и при понижена функция на щитовидната жлеза.

Няколко капки сок от морков или ситно настъргана каша от зеленчука, нанесени върху изгаряне или рана, бързо ще ги излекуват.

Съществуват най-различни сортове моркови, но при пазаруване се ориентирайте към по-маломерните представители. Доказано е, че „най-витаминизиран” е зеленчукът с тегло около 150 г. Колкото по-голям е, толкова по-интензивно „дърпа” нитрати.

 

При хрема:

Прясно изцеден сок от моркови и растително масло (1:1) плюс няколко капки сок от чесън се капят в носа няколко пъти дневно.

 

При ангина:

Чаша пресен сок от моркови се вари на водна баня с една супена лъжица мед. Леко се охлажда и след това се прави гаргара с нея. Същата смес може да се използва и като сироп за кашлица, като се приема по една лъжица 4-5 пъти дневно.

 

При възпалени венци:

Препоръчва се жабурене с прясно изцеден сок от моркови.

 

При инфаркт на миокарда:

От първия ден е добре да се приемат по 100 мл сок от моркови 2-3 пъти дневно. 

 

При язвена болест:

Сок от моркови се смесва със сок от картофи и се приема 1 път дневно.

 

При косопад:

Маска от ситно пасирани моркови възстановява структурата на корените на косата и спира окапването й. Маската трябва се държи най-малко 15 минути. Първоначално се прилага пет пъти поред преди измиване на главата, а след това – веднъж месечно.

 

За профилактика и лечение на затлъстяване: 

Всеки ден по една порция салата от настърган морков и зеле. 

С две думи, ако искате да бъдете здрави, красиви и енергични, разчитайте всеки ден на доктор.