Мушмули
Мушмулата (Mespilus germanica) е едно от най-приятните дръвчета, които се отглеждат в дворовете. Освен, че радва окото, плодовете на мушмулата, често подценявани, крият ред достойнства, като вкусен и полезен дар от природата.
Мушмулата е бодлив субтропичен вечнозелен храст или дърво от семейство розоцветни. Има тъмно сива кора на ствола и на клоните, а листата са големи, копиевидни, лъскави, а от долната страна силно мъхести. Цветовете са бели или светло-жълти, със силен аромат.
Мушмулата подобно на дюлята е средно развито дръвче или храст, но с по-малки размери - от 3 до 4 м. Обикновено мушмулата също както и дюлята, в началото на пролетта развива къси леторастчета на върха с цветни пъпки. Цъфти късно и почти страда от пролетните застудявания.
Плодовете на мушмула са малки, сферични, овални или крушовидни, с фин мъх по кожата и сочна кисело-сладка месеста част. Те се изострят към дръжката. Има доста твърди семена, обвити със самото плодово месо и трудно се отделят от него.
Смята се, че родината на мушмулата (Mespilus germanica) е Кавказ, а оттам разпространението й тръгва из цяла Европа. Още от дълбока древност мушмулата е ценена като храна и лекарство. Съществуват исторически данни, които доказват, че плодът е бил култивиран още 1000 години пр.н.е. в страните на Предна Азия и в Западен Китай. Дори древните траки добре са познавали достойнствата на мушмулата.
Състав на мушмулата:
Мушмулата не бива да се подценява по отношение на съдържащите се в нея полезни елементи. В кафевикавите плодове откриваме голямо количество скорбяла, целулоза, пектинови вещества и органични киселини, от тях предимно ябълчената, лимонената и винената. В омекналите плодове, вследствие на започналата ферментация се образува и оцетна киселина.
Мушмулата е подходяща храна и за диабетици, защото захарите в тези плодове са за сметка на фруктоза и глюкоза Сред витамините, които оказват полезно влияние върху нашето здраве са витамин С, каротин, витамин В1 и В2. Също така в мъхестите мушмули има доста минерални соли – калий, калций, фосфор, магнезий, желязо и натрий. По хранителна стойност мушмулите се равняват на тези при средните сортове ябълки и круши.
Всъщност химичният състав на мушмулите максимално ги доближава до ябълките, защото в тях се съдържат до 6, 7% ябълчна киселина, 10-19% захар, лимонена киселина, витамин С, танин и ароматни вещества, пектин, фитонциди и др. В листата пък се съдържат доста дъбилни вещества.
Ползи за организма:
Богати на фибри
Мушмулите са богати на пектин, който е вид разтворими фибри. Пектинът действа като естествен лаксатив. По този начин защитава лигавицата на червата от токсичните вещества и намалява риска от появата на запек и развитието на рак на дебелото черво.
Богати на витамин А и антиоксиданти
За да бъдем в добро здраве, ние се нуждаем от витамини и антиоксиданти. Консумацията на мушмули може да ви осигури и двете. Те са богати на витамин А, който е от съществено значение за здравето на кожата и очите.
Витаминът има способността да укрепва кожната лигавица. Според някои изследвания редовната консумация на мушмули може да намали риска от развитието на рак на устната кухина и белодробен рак. В допълнение антиоксидантите, съдържащи се в тези плодове се борят с вредното въздействие на свободните радикали.
Калий, витамин В и витамин С
Освен витамин А, хапвайки мушмули, вие доставяте на организма си калий, витамини от група В, като фолиева киселина, витамин В6 и ниацин. Плодовете съдържат и витамин С, който е мощен антиоксидант.
От друга страна калият е важен компонент за клетките и контрола на телесните течности, като по този начин се контролират стойностите на кръвното налягане и се намалява рискът от сърдечни проблеми.
Богати на минерали
Мушмулите съдържат едни от най-важните за здравето ни минерали, като магнезий, желязо, мед, калций и манган. Магнезият участва в синтеза на антиоксидантни ензими, медта и желязото са ни необходими за синтеза на червени кръвни клетки.
Калцият и манганът са ключови за поддържането на една здрава костна система, но и са важни за здравето на сърцето.