Хайвер
Хайверът на някои риби (есетрови и сьомгови) отдавна се е превърнал в деликатес, а консумацията му - в проява на изсикан вкус към храната. На практика хайверът на различните видове риба е идентичен по съдържание на полезни вещества за човешкия организъм. Ценен източник на мононенаситени и полиненаситени мастни киселини и на лесноусвоими протеини. Tози вид храна е подходяща за възстановяване на силите след тежко боледуване. Хайверът е цяло богатство от важни витамини - А, В1, В2, В3, В6, В9, С, D, Е и най-нужните микроелементи - фосфор, цинк, калий, калций, магнезий, йод, желязо, флуор.
Най-високо ценен е черният хайвер, добиван от есетровите риби. Това се определя от неговия ограничен добив, който стриктно се контролира, тъй като популацията на есетровите риби в естествените водоеми намалява.
От някои есетрови риби албиноси се добива бял хайвер, наричан "златен", защото е бил предназначен само за трапезата на императори и царе. Разбира се, неговата цена е значително по-висока, в сравнение с тази на черния хайвер.
Червеният хайвер се добива от сьомговите риби (атлантическа и каспийска сьомга, Кета, Горбушка, Нерка). Най-едрите зърна червен хайвер (около 5 мм) са от рибата Кета и имат светлооранжев цвят. Най-достъпен е хайверът на Горбуша, който е по-дребен. Хайверът от Нерка е с цвят почти бордо и със специфичен, леко нагарчащ вкус, което го прави предпочитан като деликатес.
Хайверът е много хранителен, защото това всъщност са малки яйца, в които се развива нов организъм. Затова съдържа уникален набор от хранителни елементи и биологично активни вещества. Хайверът съдържа около тридесет процента белтъчини, които напълно се усвояват от организма.
В хайвера липсват вредните мазнини, затова пък има незаменими аминокиселини, витаминиА, В, С, D, минерали, фолиева киселина и лецитин.
Ползите от хайвера
Хайверът е източник главно на аминокиселини и мастни киселини.Омега-3 и омега-6 ненаситени мастни киселини са важни за нормалното функциониране на сърдечносъдовата система. Тези съединения допринасят за намаляване нивото на липопротеините с ниска плътност в кръвта, като по този начин се намалява вероятността от развитие на атеросклеротични плаки в кръвоносните съдове. В допълнение, омега-3 и омега-6 полиненаситени мастни киселини имат регулиращ ефект върху метаболитните процеси в организма, подобряване на имунната и нервната система, имат противовъзпалителен ефект и нормализират кръвното налягане.
Черният хайвер е полезен за хора с недостиг на желязо. При бременните жени има повишен риск от развитие на желязодефицитна анемия, така че за бъдещите майки, хайверът е особено полезен, поради високото съдържание на желязо. Също така, по време на бременността, много жени изпитват недостиг на калций. Както е известно, калцият се абсорбира от организма с помощта на витамин D. Използването на големи количества храна, богата на калций ще бъде безсмислено, ако при бременната жена е маркиран дефицит на витамин D. Черният хайвер съдържа достатъчни количества от този витамин. Редовната консумация на черен хайвер (един малък сандвич с хайвер на ден), значително подобрява здравето на костите. В допълнение, черният хайвер съдържа фосфор, който е необходим за формирането на костите. А достатъчният прием на фосфор, има благоприятен ефект върху нервната система и помага за справяне с безсънието и психическата умора.
В червения хайвер има полезни вещества, който обясняват употребата му и знаковото му участие в диетите:
- Калций - укрепва костите и помага за изработването на инсулина;
- Йод - нормализира работата на всички органи, укрепва имунната система, паметта и стимулира дейността на мозъка;
- Фосфор - подобрява мозъчната дейност и укрепва костната тъкан;
- Калий - регулира работата на сърцето, намалява риска от инсулт, нормализира кръвното налягане и облекчава извеждането на шлаки;
- Натрий - нормализира налягането и водния баланс;
- Хлор - допринася за евакуацията на мазнините от черния дроб и има благоприятен ефект върху храносмилането;
- Желязо - спомага работата на щитовидната жлеза и на кръвта;
- Манган - необходим е на мозъка и нервната система.
- Магнезий - укрепва нервната система и помага за нормалното синтезиране на протеини.
Богатият витаминен състав на червеният хайвер, засилват неговите полезни свойства. Ползите за здравето от червен хайвер се проявяват в следните процеси:
- подобряване на зрението (А);
- нормализиране работата на нервната система, сърцето, кръвоносните съдове и храносмилателните органи(В1);
- регенерация на тъканите, подобряване работата на черния дроб (В2);
- изработване на хормони, на червените кръвни телца, нормализиране на обменните процеси (В5);
- да се освободим от мускулни спазми (В6);
- стабилизация обмяната на мазнините в черния дроб, подобряване на храносмилането и състоянието на кожата (В9);
- нормализиране на кръвообразуване (В12);
- за укрепване на всички съединителни тъкани, зъбите, кръвоносните съдове, извеждане на токсичните вещества, лечение на простудни и възпалителни процеси (С);
- забавянето на процесите на стареене, укрепване на сърцето, превенция на тромбози (E);
- корекция на протеиновия метаболизъм, намаляване на високо налягане, нормализиране на кръвоснабдяването (PP);
- укрепване на костната тъкан (D);
- нормализирането съсирването на кръвта (До).
Лекарите препоръчват да се консумира не повече от препоръчваната доза при лечение на следните заболявания:
- хипертония;
- анемия;
- сърдечносъдови заболявания;
- атеросклероза;
- тромбофлебит;
- дефицит в имунната система;
- разширени вени;
- нарушена функция на кръвообразуване;
- заболявания на опорно-двигателната система.
Полезните свойства на червения хайвер може да се използват при вирусни заболявания, в следоперативния период, по време на диети, при нарушения на зрението в напреднала възраст, при кожни проблеми, в това число козметични и от травматично естество. Трябва да се яде червен хайвер при склонност към екзема.