Хумус
Тази хранителна паста идва от Близкия Изток, където е извънредно популярна сред всички, което е причина и у нас вкусът на хумуса да има много почитатели.
Самата дума „хумус” идва от арабски и иврит и се използва за ястието, пастата и нахута.
В арабския език като „хумус би тахина” се разпознава само хумус със сусамов тахан, а не нахут. Когато някога вкусът на хумуса все още се e разработвал и усъвършенствал, един от кулинарните експерти довел до сътворяването на хумус с четиридесет подправки, който бил запазен за султана.
Днес хумусът се приготвя в различни варианти, като в някои се слага кисело мляко, ядки, магданоз, но освен тези, има още много варианти. В Близкия Изток хумусът най-често се хапва, като се гребе с тънък арабски хляб, но по света тази разядка най-често се консумира с царевичен чипс.
Сред многото вариации на рецептата за хумус, най-известните разновидности са хумус фул – комбиниран с паста от бакла, който е пюриран гладко, хумус масубха – с нахут на зърна и сусамов тахан, хумус махлута – с топли нахутени зърна и фул. Освен, че е доста вкусен, хумусът е и популярна храна сред вегетарианците и веганите заради хранителния си състав.
Състав на хумуса:
Заради комбинацията си от съставки, хумусът е хранителен и много полезен. Съдържа завидно количество белтъчини, хранителни влакна и желязо, чиито нива зависят от вариациите на рецептата. Това е и причината, хумуса да има и променливи количества мононенаситени мазнини.
В нахута се съдържат доста малко мазнини, като задължителната съставка на в пастата е зехтинът, който съдържа големи количества мононенаситени мазнини и много малко наситени мазнини.
В хумусът не се съдържа захар, освен ако не решите сами да добавите щипка-две към домашно приготвения си дип от нахут. Освен това, нахутеното предястие е богато на фибри, като същевременно е отличен източник на сложни въглехидрати и белтъчини.
Като цяло комбинацията от нахут, сусамов тахан, чесън, зехтин и лимонов сок, прави хумусът много богат на витамини, минерали, с акцент върху желязото. Съставките в хумуса определят неговия гликемичен индекс, който е около 12.
Освен всичко останало, хумусът е добър източник на омега-3 мастни киселини, а таханът в състава му е източник на калций, протеини и есенциални мастни киселини. Също така се откриват и големи нива на важния витамин Е. От своя страна чесънът и лимонът в състава на хумуса са мощни антиоксиданти.
Полезни свойства:
Намалява риска от появата на желязодефицитна анемия
Хумусът се състои главно от нахут, който е добър растителен източник на желязо. Една чаша хумус ще Ви осигури повече от 25% от препоръчителната дневна доза желязо. В допълнение, нахутът съдържа и витамин С, който спомага на организма да усвои по-лесно желязото от приетата храна.
Желязо се съдържа и в тахана, която е друга основна съставка на хумуса. Съдържанието на желязо в нахута и тахана ще помогне за достигането на кислорода до червените кръвни клетки. Други здравословни източници, богати на микроелемента са грах, леща, боб, соя.
Намалява образуването на кръвни съсиреци
Консумацията на хумус може да доведе до намаляване образуването на кръвни съсиреци. Съставките в хранителната паста са богати на витамини Е и К, които имат разреждащи кръвта свойства, с което се намалява риска от образуване на кръвни съсиреци.
Намалява нивата на кръвната захар
Основните хранителни вещества в хумуса са в групата на така наречените сложни въглехидрати, които се усвояват по-бавно от организма и доставят повече енергия на тялото, като в същото време не водят до драстични промени в нивата на кръвната захар.
Протеините в хумуса Ви осигуряват ситост. Според проучване публикувано в Internal Medicine, диабетици, които приемат поне по една чаша бобови растения на ден, в продължение на три месеца, са подобрили стойностите на техния гликемичен индекс.
Намалява риска от развитието на някои видове рак
Храните, богати на фолиева киселина са свързани с по-нисък риск от появата на някои видове рак. В една чаша хумус се съдържат около 36% фолиева киселина. Фолиевата киселина в умерени количества е от полза, особено за бременни жени, но както и с всичко останало, не трябва да се предозира.
Понижава холестерола
Ежедневната консумация на хумус може да помогне за понижаване нивата на лошия холестерол. Нахутът съдържа изофлавони, които са антиоксиданти, известни с това, че спомагат за намаляване нивата на холестерола.
Редовната консумация на хумус може да спомогне за стабилизирането на инсулина. Високите нива на инсулин в организма карат черния дроб да отделя повече холестерол.
Улеснява загубата на тегло
Хумусът, приеман в умерени количества, може да бъде подходяща храна за вашия диетичен режим на хранене. Нахутът изобилства от полезни фибри, които не само помагат за изграждане на здрава храносмилателна система, но създават усещане за ситост.
В 100 грама хумус се съдържа 4 грама протеин. Ако се приема заедно с друг протеин като твърдо сварено яйце например, ще спомогне за намаляване на глада и поддържането на мускулната маса по време на загубата на тегло.