Банер за мобилна версия за апликация
Аменорея
Аменореята е състояние, при което менструацията отсъства най-малко три месеца. Засяга около един процент от жените, които са в репродуктивна възраст. Сама по себе си аменореята не е болест, а симптом за редица заболявания. Според причините за възникването, аменореята се разделя на няколко вида.
Видове:
Същинска аменорея – липсата на месечен цикъл, се обуславя от промени в органите, които имат отношение към менструацията. Ако стойностите на половите хормони са ниски не може да се осъществи нормалното циклично протичане на промените в ендометриума. Менструацията може да отсъства и поради някои промени в яйчниците или матката. При това положение кръвта се задържа в матката, влагалището или фалопиевите тръби, заради наличието на препятствие, което не й позволява да се отдели извън тялото.
Физиологична аменорея – може да се дължи на особеност във възрастта на жената, като пубертет и менопауза или промени в организма, които могат да бъдат бременност и кърмене.
Патологична аменорея – причинена е от болестотворен процес в тялото, който има локален или общ характер. Съществуват две форми на патологичната аменорея – първична и вторична.
Първичната аменорея се дължи на недоразвити полови органи или на вторични полови белези. При тази форма на състоянието, няма поява на менструация по време на пубертета. Първичната аменорея касае жени, които не са имали до този момент менструация. Тя може да се дължи на следните причини:
- ненастъпил пубертет - нормално е пубертетът да закъснее до 17 години. /Закъсняващият пубертет при момиче, което е твърде слабо или извършва много физически упражнения е тревожно, защото може да е признак на анорексия./
- липса на яйчници и матка
- тумори, наранявания или инфекции, които засягат производството на хормони
- определени хромозомни аномалии могат да предизвикат преждевременно изпразване на яйцеклетките и фоликулите, участвуващи в овулацията и менструацията
При вторичната аменорея вече е имало менструация. Тук функционалните изменения са по-леки, а периодите на аменорея се редуват с периоди на менструация.
Причини:
Липсата на менструален цикъл може да е резултат от извършена операция или отстраняване на някои от половите органи – матка или яйчници.
Причините за патологичната аменорея имат различен характер. Това са заболявания на яйчниците и хипофизата, щитовидната и други жлези с вътрешната секреция. Други причини са гладуване, прехранване или авитаминоза; остри вирусни инфекции; хронични интоксикации; проблеми с психиката.
Вторичната аменорея е по-честа и може да се дължи на:
- Бременност - При жените в репродуктивна възраст, бременността е най-честата причина за аменорея. Когато оплоденото яйце се вгнезди в матката, покривният слой на последната се запазва, за да храни плода и не настъпва менструация.
- Противозачатъчни средства - някои жени, приемащи противозачатъчни медикаменти нямат нормални менструални цикли. При спирането на медикаментите, понякога са необходими от 3 до 6 месеца за възстановяване на редовната овулация (отделяне на готови за оплождане яйцеклетки) и менструация.
- Кърмене - при кърмещите майки често липсва менструален цикъл. Въпреки, че са възможни овулации, менструациите липсват. Макар, че липсва цикъл, забременяването е възможно.
- Стрес - психичния стрес може временно да промени функцията на хипоталамуса - област от мозъка, която контролира хормоните, регулиращи менструалния цикъл. Циклите обикновено се възстановяват след намаляване на стреса.
- Медикаменти - някои медикаменти могат да причинят спиране на менструалния цикъл - антидепресанти, антипсихотични лекарства, кортикостероди и някои видове химиотерапия.
- Заболявания - някои заболявания могат да доведат до нарушение в менструалния цикъл. След възстановяване менструацията се възобновява.
- Ниско телесно тегло или затлъстяване води до нарушение в много функции на организма като потенциално спира и овулацията (отделянето на зряла яйцеклетка). Жените с анорексия или булимия имат нарушен менструален цикъл, поради настъпили хормонални промени.
- Физически натоварвания - при жени-спортисти подложени на значителни физически натоварвания - балет, бягане на дълги разстояния, гимнастика е често явление прекъсване на менструалния цикъл в резултат на ниско количество телесна мазнина, стрес и висок разход на енергия.
- Нарушена функция на щитовидната жлеза - намалената функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм) често причинява нередовен мензис, включително и аменорея. Нарушенията на щитовидната жлеза често водят до намаляване или увеличаване на продукцията на хормона пролактин от хипофизната жлеза, което прекъсва менструалния цикъл.
- Тумори на хипофизната жлеза - доброкачествените тумори на хипофизната жлеза могат да причинят свръхпродукция на пролактин. Повишеният пролактин нарушава регулацията на менструацията.
- Сраствания на матката - синдромът на Ашерман е нарушение, при което се образуват сраствания във вътрешния покривен слой на матката, понякога след процедури като изкуствено прекъсване а бременността, аборт, цезарово сечение или отстраняване на миоматозен възел.
- Преждевременен климакс. Менопаузата настъпва на средна възраст 51 години. Ако се развие преди 40 години - се счита за преждевременна. Липсата на яйчникова функция при менопаузата намалява нивото на женските полови хормони - естрогените, което от своя страна води до изтъняване на вътрешния покривен слой на матката (ендометриума) и до прекъсване на менструалните цикли. Преждевременният климакс може да се дължи на генетични фактори или на други нарушения, като често причината остава неизяснена.
Симптоми:
Основният и главен симптом на аменореята е липса на месечен цикъл. Други съпътстващи симптоми са главоболие, отделяне на млечнобял секрет от зърната на гърдите, зрителни проблеми и прекалено силен растеж на косми по лицето и тялото. При продължителна аменорея се проявяват симптоми на хипофункция на яйчниците, влошаване на кръвоснабдяването, атрофия на половите органи. Тъй като аменореята е признак за заболяване, симптомите зависят от основното заболяване.
Диагностициране
Аменореята рядко възниква в резултат на някое сериозно и животозастрашаващо заболяване, но може да доведе до редица хормонални смущения. Истинската причина за нейната поява се установява чрез редица тестове. Първото нещо, което лекарят препоръчва е да се направи тест за бременност. Следва цялостен тазов преглед, който също търси признаци за бременност или проблеми с репродуктивните нерви. Когато бременността е отхвърлена се правят кръвни тестове, които показват хормоналните нива. Един от най-често използваните тестове е прогестин тестът, при който жената трябва да приема прогестоген в продължение на 7-10 дни.
Предизвиква се кървене, а резултатите от теста показват дали аменореята е причинена от липса на естроген. Възможно е да се назначат и допълнителни изследвания, като магнитен резонанс, компютърна томография и ултразвуково изследване.
Лечение:
Лечението зависи от причината за аменореята. Лекарите може да препоръчат на момичетата, подложени на физически натоварвания, по-лек тренировъчен режим, а на прекалено слабите - леко повишаване на теглото. Може да се наложи лечение за налична анорексия. Ако лекуващият лекар подозира нарушен хормонален баланс, може да бъде предписано хормонално заместително лечение.
В редки случаи се налага хирургично лечение за отстраняване на раково образувание или за корекция на структурно променени органи.
В случай на настъпване на менопауза (климакс), лекуващият лекар може да предпише естрогени. Консултирайте се за прием на калций с оглед намаляване на риска от остеопороза.
При наличието на поликостозни яйчници или атлетична аменорея, лекарят предписва перорални контрацептиви. Ако аменореята е причинена от проблеми с хипофизната или щитовидна жлеза, трябва да се приложи медикаментозно лечение. Когато е налице нарушен хормонален баланс се назначава хормонално заместително лечение. В много редки случаи се налага хирургична намеса, която трябва да отстрани раково образувание или да коригира структурно променени органи.
Освен приема на мидекаменти, лекарят препоръчва и промяна в начина на живот. Трябва да се увеличи физическата активност и да се приема повече пълноценна на витамини храна, с цел постигане на здравословно тегло. Работещите жени трябва да се постараят да си осигурят баланс, редувайки работа и почивка. Препоръчва се избягването на стресовите ситуации и силно напрежение, защото те могат да причинят не само аменорея, но и редица други здравословни проблеми. Уравновесеният начин на живот и подкрепата от страна на семейството са важни за възстановяване на емоционалното състояние на жената.
Билколечение
Българската народна медицина предлага някои лечебни билкови комбинации срещу липса на менструация.
- В стъклен буркан се редят плътно едно до друго ред зелени орехчета, на които трябва да се подреже горната част. Отгоре се посипват обилно със захар, следва нов ред орехчета докато бурканът се запълни. След това той трябва да се остави за един месец на тъмно място. После течността се прецежда, а от полученият сироп се пият по 12 капки, три пъти дневно преди хранене.
- Смесват се по 20 г цвят от лопен и корени от сладка папрат, 10 г листа от мента и 30 г корени от иглика. Вземат се 2 с.л. от билките и се заливат с 500 мл вряща вода. Оставят се да врят 10 минути, престояват 1 час, след което се прецеждат. Пие се 4 пъти дневно преди хранене по 100 г.