Банер за мобилна версия за апликация
Артериална хипертония
Високото кръвно налягане (известно още като хипертония) настъпва когато кръвта се движи в артериите под по-голямо налягане от нормалното. Тъй като първоначалните симптоми на хипертонията са съвсем леки, често заболяването се диагностицира едва в напреднал стадий, когато са нанесени тежки и трайни увреди на организма.
Стойности на кръвното налягане под 120/80 се смятат за нормални. Лекарите определят кръвно налягане под 140/90 като "нормално високо" или "гранично". Най-общо казано ниското кръвно налягане е по-благоприятно.
Хипертонията може да се класифицира по различни начини:
- първична хипертония – основният тип, който не е резултат от определен причинител
- вторична хипертония - придизвикана е от някакво друго състояние; значително по-рядко срещано от първичната хипертония.
Подгрупи хипертония според стойнстите на кръвното налягане:
- оптимално кръвно налягане - систолно < 120 mmHg и диастолно < 80 mmHg
- нормално кръвно налягане - систолно < 130 mmHg и диастолно < 85 mmHg
- нормално към високо кръвно налягане - систолно 130-139 mmHg и диастолно 85-89 mmHg
- хипертония 1 стадий - систолно 140-159 mmHg
- хипертония 2 стадий - систолно 160-179 mmHg или диастолно 90-99 mmHg
- хипертония 3 стадий - систолно >= 180 mmHg или диастолно >= 110 mmHg
- Изолирана систолна хипертония (ИСХ) – само високо систолно налягане.
- Хипертония по време на бременност:
- Белодробна хипертония – хипертония, възникваща в артериите на белия дроб.
- Злокачествена хипертония – възниква в по-млада възраст в сравнение с първичната хипертония.
Високото кръвно налягане уврежда кръвоносните съдове. Това от своя страна повишава риска от инсулти, бъбречна недостатъчност, болест на сърцето и инфаркт.
Причини:
При 5-10% от хората високото кръвно налягане се предизвиква от друга болест (т.нар. вторична хипертония). В тези случаи ако подлежащата причина се излекува, то кръвното налягане се връща в нормални стойности. Такива причинители са:
- хронична бъбречна болест,
- тумори или други увреждания на адреналните жлези,
- стеснение на аортата, което е вродено и може да предизвика високо кръвно налягане в ръцете,
- бременност,
- използване на хормонална контрацепция,
- алкохолна зависимост,
- дисфункция на щитовидната жлеза.
В останалите 90% от случаите, причината за появата на високото кръвно налягане не е известна (първична хипертония). Въпреки, че не се знае конкретната причина, множество фактори са признати като предразполагащи към хипертония:
- Наднормено тегло (затлъстяване) - затлъстяването се определя като тегло с 30% или повече над здравословното за ръста. Има много тясна връзка между него и високото кръвно налягане. Медицнските специалисти силно препоръчват хората със затлъстяване да отслабнат, така че теглото им да не преминава повече от 15% от здравословното.
- Чувствителност към натрия (солта) - някои хора имат висока чувствителност към натрия и тяхното кръвно налягане се повишава ако използват сол. Намаляването на приема на сол води до понижение на кръвното налягане. Бързата храна и полуфабрикатите съдържат особено високи концентрации натрий. Много медикаменти, като например обезболяващите, съдържат голямо количество натрий.
- Употреба на алкохол - пиенето на повече от 1-2 чаши алкохол на ден увеличава риска от хипертония.
- Хормонални противозачатъчни хапчета (орални контрацептиви).
- Липса на физическа активност - заседналият начин на живот допринася за затлъстяването и високото кръвно налягане.
- Медикаменти - някои медикаменти като амфетамини (стимуланти), хапчета за диети, някои противогрипни и антиалергични лекарства повишават кръвното налягане.
Симптоми:
Хората с високо кръвно налягане имат следните симптоми: главоболие, замаяност, замъглено зрение, гадене.
Най-честия симптом е фронталното или окципиталното главоболие, предимно сутришно. Пациентът може да има и мигрена. Понякога се съобщава за световъртеж и/или светобоязън.
По време на хипертонична криза може да има диспнея в покой с или без ангинална гръдна болка и/или клаудикацио интермитенс. Често пациентите имат гадане и повръщане. По време на хипертонична криза може да се наблюдава хематурия дори макроскопска, както и транзиторни исхемични мозъчни атаки. Чести са визуалните нарушения, както и епистаксиса.
Усложнения:
Усложненията на хипертонията са вторични състояния, симптоми и други разстройства, които се предизвикват от хипертонията. В много случаи разрганичаването на симптомите на хипертонията и нейните усложнения е неясно или спорно.
Високото кръвно налягане кара сърцето да работи по-усилено и след време може да увреди кръвоносните съдове в цялото тяло. Ако се увредят съдовете на бъбреците, те може да спрат да премахват отпадните вещества и излишните течности. Тези течности от своя страна могат да увеличат кръвното налягане. Това е един порочен и опасен кръг.
Някои от усложниенията на хипертонията са:
- бъбречна недостатъчност – хипертонията е втората най-честа причина за бъбречна недостатъчност (след диабета),
- втвърдяване на артериите – атеросклероза,
- гръдна жаба (ангина пекторис),
- инфаркт,
- хипертрофия на лявата камера,
- сърдечна недостатъчност,
- инсулт,
- мозъчен кръвоизлив,
- зрителни усложнения – увреда на ретината.
Свържете се с личен лекар ако при рутинно измерване на кръвното налягане установите систолно налягане над 140 mm Hg, диастолно налягане над 90 mm Hg, или и двете. Уведомета личния си лекар ако имате някой от следните симптоми: необяснимо силно главоболие, внезапна или постепенна промяна на зрението, замаяност, гадене съпроводено със силно главоболие, болка в гръдния кош или недостиг на въздух при усилие.
Диагностициране:
По време на първия преглед трябва да се измери кръвното налягане и на двете ръце, да се проследи синхронността на артериалния радиален и феморален пулс. Да се потърсят каротидни, аортни или ренални шумове. Търсим наличен S3 или S4, както и данни за левокамерна хипертрофия. Изследва се урината за протеинурия и хемотурия.
Лечение
Промяна в начина на живот:
- загуба на тегло – при наднормено такова,
- диета с ниско съдържание на натрий/сол, да включва много плодове и зеленчуци, с ниско съдържание на мазнини, на кофеин.
- редовно физически упражнения,
- избягвайте алкохола,
- откажете цигарите,
- справяне със стреса - масаж,
- релаксираща терапия – опитайте техники за релаксиране.
Антихипертензивни медикаменти:
- диуретици - тези лекарства помагат на тялото Ви да елиминира излишния натрий и течности, така че в съдовете Ви да няма твърде много кръв,
- бета-блокери - тези медикаменти блокират ефекта на адреналина,
- алфа-блокери - помагат кръвоносните съдове да останат отворени,
- АCE инхибитори - предотвратяват стесняването на съдовете чрез блокиране на продукцията на ангиотензин II. Ангиотензин II е химически агент, който стеснява съдовете, блокатори на калциевите каналчете (калциеви антагонисти) - тези медикаменти предотвратяват стеснението на кръвоносните съдове чрез възпрепятстване на навлизането на калция в клетките,
- директни вазодилататори - тези лекарства релаксират (разширяват) кръвоносните съдове, което позволява на кръвта да се движи под по-ниско налягане.
Всяко увеличение на систолното налягане с 10 мм намаля продължителността на живота. Всяка редукция на систолното артериално налягане с 6 мм намаля кардиоваскуларният риск с около 40%.
Лечението на артериалната хипертония трябва да започне ако:
- Артериалното кръвно налягане е над 160/100 мм
- Има изолирана систолна хипертония над 160 мм
- Има налично артерилано кръвно налягане над 140/90 мм плюс кардиоваскуларен риск над 20% или данни за таргетно органно заболяване (коронарно, ренално, окуларно или цереброваскуларно заболяване)
- Има наличие на захаран диабет и стойности на артериалното кръвно налягане над 130/80 мм живачен стълб
Терапевтични цели:
- Стойности на кръвното налягане под 140/90 мм живачен стълб като обща терапевтична насока
- Стойности на кръвното налягане под 130/80 живачен стълб при наличие на захарен диабет или хронично бъбречно заболяване
- Ако кръвното налягане е 140-160/90-100 мм живачен стълб се опитва модификация в начина на живот (ограничаване приема на натрий, повишена физическа активност и отслабване), след което кръвното се проверява след 1-3 месеца, ако то все още е високо се започва лекарствена терапия.
- Ако стойностите на артериалното кръвно налягане са над 160/100 се започва лекарствена терапия. Ако стойностите на кървното налягане са между 140-160/90-100 мм живачен стълб терапията започва с приложението на едно лекарство, ако стойностите на кръвното налягане са над 160/100 започва комбинирана терапия. Очакванията са всяко лекарство да понижава нивото на систолното кръно налягане с 20 мм, а на диастолното с 10 мм живачен стълб.
Специфични указания за антихипертензивна терпия:
- Наличие на коронарно артериално заболяване: бета блокери, АСЕ инхибитори или АІІ блокери, антиалностеронов препарат срещу левокамерната дисфункция.
- Сърдечна недостатъчност: бета блокери (карведилол, метопролол с удължено освобождаване на активната съставка), АСЕ инхибитори или АІІ блокери, антиалдостеронов препарат (спиронолактон) и диуретик.
- Хронична бъбречна недостатъчност или митропротинурия: АСЕ инхибитори или АІІ блокери.
- Метаболитен синдром: АСЕ инхибитори или АІІ блокери или блокери на калциевите канали (бета блокерите и тиазидните диуретици увеличават риска от развитие на захарен диабет и влошават липидния профил на пациента)
- Супрувентрикуларни аритмии: бета блокери или блокери на калциевите канали (недихидропиридинови представители)
- Вентиркуларни аритмии: бета блокери
- Ако пулса на пациентът е над 85 удара/минута обсъдете наличие на катехоламинов излишък и добавете бета блокер
Хранителен режим:
Лечението включва понижена консумация на храни с високо съдържание на холестерол и липиди с ниска плътност (LDL). От друга страна трябва да се увеличи консумацията на липиди с голяма плътност (HDL), на ненаситени мастни киселини и Омега-3. Те се съдържат в сьомгата, рибата тон и рибата, уловена в Северните морета. Тук включваме и зехтина (олеиновата киселина) и гама-линоленовата киселина. Всички тези продукти помагат за елиминирането на лошия холестерол и триглицеридите, които се отлагат вътре в артериите и ги запушват. Ескимосите консумират големи количества риба, поради което те практически нямат проблеми със сърцето и холестерола.
Холестерол има само в животинските продукти. Липопротеините (липидите) с висока плътнсот HDL, наречени още полезни мазнини, са необходими за почистване на артериите. Те лесно се окисляват в кръвния поток, като по този начин губят способността си да почистват артериите. Ето защо се препоръчва да се взимат също витамините А, С и Е и селен, които действат като антиоксиданти. Някои от тези мастни киселини, заедно с холина, инозитола, витамин В6 и магнезия са необходими за производството на лецитин, който помага за разлагането или разграждането на мазнините и холестерола в кръвта, така че те да могат да се използват от клетките. Лецитинът пречи също на отлагането на мазнини и холестерол по стените на артериите.
Препоръчва се консумацията на: риба, риба тон, сьомга, сардина, атлантическа скумрия; бадеми, орехи, лешници и фъстъци; пшеничен зародиш, соя, гарбанзо (вид бобово растение); пиле без кожата, пуйка; зехтин; голямо количество растителни влакна, плодове, чесън, лук, зеленчуци.
Лица с артериосклероза или с висок холестерол трябва да избягват червеното месо (свинско, говеждо), месо с високо съдържание на мазнини; яйца, не повече от 3 жълтъка седмично (жълтъкът съдържа холестерол, белтъкът – не); скариди и стриди; пържени храни, свински колбаси, захар, бяло брашно, цигари, кафе и алкохол. Ограничете консумацията на масло, сметана, сирене, растителни и животински мазнини, сол. Всички изброени храни увреждат сърдечно-съдовата система.
Доматите се използват широко в храненето, но и като добавка, защото съдържат много бетакаротин, ликопен (при топлинна обработка действието му се запазва), лутеин, витамините C и Е, които сами по себе си са силни антиоксиданти. В резултат на множество клинични изследвания е потвърден противохипертоничният ефект на доматения концентрат. По тази причина особено се препоръчва консумацията през топлите летни месеци.
Всички киселомлечни продукти са полезни при повишено налягане, така че е задължително да включите кисело мляко в ежедневната си диета. Доста ефективно средство срещу хипертонията е обикновеният айрян. За да усилите полезните свойства на киселомлечния продукт, можете да добавите щипка канела в една чаша айрян. Айрянът може да бъде приеман не само вътрешно, той е полезен и като средство за лечебна маска. Народните лечители съветват преди сън да втриете в скалпа или лицето малко топъл айрян. Ефектът от процедурата става забележим само след 2-3 приложения.
Билколечение
Народните рецепти за високо кръвно налягане често се подготвят на основата на билкови настойки, такива лекове са практически безопасни за организма, като същевременно са високо ефективни при лечението на хипертония.
- 50 грама нерафиниран (нечистен) овес се измива добре, наливат се 5 литра вода и се кипва. След като кипне, сместа се отстранява от огъня и се оставя да престои в продължение на 4 часа. В получената отвара се слагат 80 грама корен от бял оман. Сместа отново се кипва, след като кипне се сваля от огъня и престоява в продължение на още 2 часа. В получената смес се добавят 30 грама майски мед. Пийте от отварата в продължение на 2-3 седмици по 1/3 чаша. Целебната настойка ще ви позволи не само да нормализирате кръвното налягане, но и да отстраните вредния холестерол от организма.
- Не по-малко ефективна настойка е на основата на: лайка, безсмъртниче (жълт смил), жълт кантарион, ягоди, брезови пъпки. Всички билки, изброени по-горе, се смесват в еднакво количество. Две супени лъжици от получената смес се заливат с вряла вода, престоява в продължение на два часа и се приема в същата дозировка като предишната отвара. Особеното в тази тинктура срещу хипертония е, че тя е абсолютно безопасна.
- Динята е уникално растение, което не само притежава отлични вкусови характеристики, но и широко се използва в народната медицина. Това не означава да изядете цяла диня наведнъж, особено ако имате проблеми с нормалното функциониране на бъбреците. Достатъчни са няколко парчета диня, за да изхвърлите от организма цялата излишна вода, да пречистите бъбреците, да намалите нивото на лошия холестерол и да стабилизирате налягането при наличието на хипертония. Лечението на артериалното налягане се осъществява не само с помощта на плода на динята, но и с кората и семената на динята. За да се приготви лечебна смес, трябва внимателно да изсушите кората и семената, които се смилат в еднородна маса (използвайте блендер, а може и кафемелачка). Ежедневно приемайте по една супена лъжица два пъти на ден.
- В случай, че сте извикали Бърза помощ може да нормализирате кръвното налягане и да облекчите състоянието до пристигането на лекарите с помощта на обикновен оцет и вода. Това народно лекарство осигурява бързо облекчение при високо кръвно налягане. Само 30 минути са необходими, за да се стабилизира здравословното състояние на страдащия. Краката на болния се поставят в топла вода (Процедурата се прилага само в случай, че кръвното налягане не надвишава 160 мм живачен стълб). Разтваряте малко оцет в хладка вода и навлажнявате челото и слепоочието. Цялата процедура помага за отвеждането на кръвта от главата към краката. Процедурата е противопоказна при пациенти, при които повишеното кръвно налягане се дължи на проблеми в дейността на сърцето.
- Ефективно народно лекарство за понижаване на кръвното налягане в домашни условия е обикновеното цвекло. Сокът от цвекло влияе положително на налягането, стабилизира го и подобрява притока на кръв. За приготвянето на лечебното средство е нужно да приготвите прясно изцеден сок. Може да го направите или с помощта на сокоизстисквачка, или с блендер (във втория случай полученото пюре просто се прецежда с няколко поставени една върху друга марли). Към получения сок (200 ml) се прибавя супена лъжица пчелен мед. Пийте лекарството пет пъти на ден по една супена лъжица. Лечението продължава две седмици, след което се прави кратка почивка.
- Може да закупите масло от пихта във всяка аптека. Освен при високо кръвно, маслото е отлично средство за борба с вируси и настинки в зимния период. При високо кръвно е нужно да вземете парченце рафинирана захар, да капнете 5 капки масло върху него и да го държите в устата си, докато се разтвори напълно. Не поглъщайте захарта, нито се опитвайте да я схрускате.
- За приготвяне на средство за лечение на кръвно налягане е необходимо да се използват само тези растения, чиято възраст е не по-малко от три години. От растенията се прави сок, който трябва да се пие по следния начин: в 50 мл вода се добавя една чаена лъжичка сок от алое, получената смес се изпива сутрин преди хранене. Курсът на лечение се провежда 2 седмици.
- Положителен ефект, особено при комплексен подход при лечението на високо кръвно налягане, се получава с обикновената лютива мента. С нейна помощ се приготвя наситен и силен чай. Освен да пиете чая, можете и да го втривате с масажни движения в областта на шията. За усилване на ефекта можете да поставите клонки свежа мента навсякъде в дома си или да използвате етерично масло от лютива мента.
- Касис (черно френско грозде). Нужно е да се подготвим предварително при използването на това средство. Лятото се събират листата на растението, старателно ги измиваме и изсушаваме. За лечението на високото кръвно приготвяме чай от листата. Чаят от касис може да бъде заменен с всякакъв друг вид чай, но добавете сушен касис към ежедневната си храна.
- Няколко часа преди сън може да изпиете чаша отвара от детелина. Билковата запарка е абсолютно безвредна и помага за намаляване на високото кръвно налягане.
- Ароматна кализия. От растението се приготвя настойка, като лилавите стебла на растението (признак, че се узрели) се наситняват и заливат с качествена водка (взима се нечетен брой растения и се залива с 500 мл водка). Полученият продукт се затваря и поставя на тъмно да престои за 12 дни. Използвайте средството всяка сутрин 20 минути преди да закусите по една десертна лъжица (бел.ред. 1 чаена лъжица е 5 мл., 1 супена лъжица е 15 мл., 1 десертна лъжица е 10 мл.). Домашното лекарство е противопоказно при пациенти с алкохолна зависимост.
- Медът е често срещана съставка в народните лекове за високо налягане. Той оказва общоукрепващо въздействие върху целия организъм. За повишаване на ефективността на меда е необходимо да го смесите с чесън и лимон. Пет големи скилидки чесън се настъргват на ренде, смесва се с настърган лимон и половин чаша пресен мед. Полученото лекарство може да се съхранява в хладилник, приема се три пъти на ден по една чаена лъжичка.
- За борба с високото кръвно налягане в домашни условия може да се използва обикновен зелен чай. Когато страдате от високо кръвно, е по-добре да се откажете от всякакви напитки именно в полза на зеления чай. За усилване на целебния ефект в напитката можете да добавите 20 капки от спиртна настойка от календула (невен), но не повече от един път на ден.
- Ако повишеното кръвно налягане е причинено от рязка промяна в метеорологичните условия, тогава състоянието може да бъде стабилизирано с помощта на обикновени синапени пластири. Поставяте ги в областта на тила или ходилото. Обикновено синапено семе, което се поставя в чорапите също помага.
- Слънчогледово семе. Сурови, изсушени, но да не са печени, семена се заливат с гореща вода и се поставя на котлона, докато кипне сместа. Получената отвара може да се приема като профилактика на високото кръвно налягане в продължение на едно денонощие.
- Стабилизирайте кръвното налягане с помощта на сок от цвекло и моркови. В отделен съд смесваме чаша майски мед и прясно изцеден лимонов сок, сместа се допълва с прясно изцеден сок от моркови и цвекло. Целебният сок се съхранява в хладилника, в противен случай бързо ще загуби полезните си свойства. Лекарството се приема три пъти дневно след хранене.
- Живовляк. Може да си набавим растението и сами. Само внимавайте, мястото от което се снабдявате с билката да е по-далеч от натоварени пътища, в противен случай то ще причини повече вреда, отколкото полза. Растението се измива грижливо под течаща вода и се наситнява. Четири супени лъжици живовляк се заливат с 500 мл водка и се поставя на тъмно място в продължение на две седмици. Отварата се прецежда и се приема преди хранене по 30 капки три пъти дневно.
- При повишено кръвно налягане може да се пие на гладно чаша минерална вода с разтворена в нея лъжичка мед.
- Отлично народно средство за бързо намаляване на налягането е офиката. От плодовете може да се приготви сок или да се яде в рамките на едно денонощие една супена лъжица плодове от офика.
- При високо налягане често се образуват тромби, които могат да предизвикат запушване на кръвоносните съдове. За да предотвратите негативните последствия на хипертонията, можете да направите отвара от японска акация. 10 грама японска акация се смесват с горски чистец (горски ранилист) и син здравец (по 10 грама от всяко растение) и 5 грама комунига. Получената смес се залива с чаша гореща вода и престоява в продължение на 15 минути. По-добре пийте отварата топла няколко часа преди сън.
- Вземете една супена лъжица семена от копър, залейте ги с чаша гореща вода и оставете за половин час да престои. Пийте отварата три пъти на ден по 1/3 чаша.
- Зимзелен – приготвя се отвара от листата на билката, като от тях се взима супена лъжица, които сте нарязали на ситно. Те се заливат с 250 милилитра вода и се сваряват на слаб огън за 20 минутки. На ден се изпиват по 3 такива дози.
- Бял имел - използват се стръковете на тази лековита билка. Супена лъжица от тях се залива с 500 милилитра вода. Сваряват се в продължение на 10 минути. Преди употреба се прецежда. Дозата за един прием е 80 милилитра. Извършват се 3 приема.
- Обикновен здравец – използват се корените, като предварително се нарязват и от тях се взимат 2 чаени лъжички. Заливат се с 500 милилитра студена вода. Оставят се да киснат в нея за 8 часа. После се прецеждат и дозата се изпива за ден на най-малко 4 приема.
- Билка, богата на алфалиноленова киселина, е ленът. Той може да се прилага в диетата на болни с атеросклероза и при затлъстяване, защото препаратите с нея водят до снижение на холестерола. Съдържащото се в семената ленено масло пречи за абсорбирането на животинския холестерол. Билката подобрява също така и състоянието на болни с чувствителен стомах и ревматични оплаквания.
- Какаото е продукт, използван широко в хранителната и фармацевтичната индустрия. Добива се от плодовете на вечнозелено дърво, високо до 8 м. Растението се среща в диворастящ вид в Централна и Южна Америка, култивира се на големи площи главно в Америка и Африка. Консумира се под формата на прах и като съставка на храни и шоколади. В зърната на какаото се съдържа флавоноиди, които са в състояние значително да разширяват периферното кръвообращение и подобряват кръвообращението в мозъка. Те понижават нивото на свободните радикали в кръвта. Какаото сваля кръвното налягане. Ежедневната консумация на богата на флаваноли какаова напитка може да направи обратими животозастрашаващите увреждания на кръвоносните съдове, свързани с диабета. Помага на хора с депресия или при предменструален синдром.