Банер за мобилна версия за апликация
Асцит
Под асцит се разбира състояние на патологично натрупване на течност в коремната кухина. При здрави мъже има малко количество или изобщо не се съдържа течност интраперитонеално. При жените може да има малко течност, от порядъка на 20 мл., в зависимост от фазата на менструалния цикъл.
Според количеството на течността при асцит, той бива три степени:
- Първа степен - леко изразен асцит, който се вижда само на ехограф и компютърна томография;
- Втора степен - на лице е издуване по фланговете на корема (в легнало положение); при промяна на положението на тялото, се променя притъпеният звук при перкусия;
- Трета степен - асцитът е видим с просто око; усеща се трептенето на течността при физикално изследване.
Причини:
Според механизма на възникване, асцитът може да бъде:
- Чернодробен застой, констриктивен перикардит, застойна сърдечна недостатъчност;
- Чернодробно заболяване, цироза, алкохолен хепатит, фулминантна чернодробна недостатъчност, масивни чернодробни метастази.
- Нефротичен синдром (загуба на албумин през бъбреците);
- Протеин-губеща ентеропатия (загуба на протеини през червата);
- Тежко недохранване.
- Бактериален/туберкулозен перитонит; перитонит, причинен от гъбички;
- Перитонит, свързан с вируса на СПИН.
- Перитонеална карциноматоза, псевдомиксома перитоней, мезотелиом;
- Хепатоцелуларен карцином.
Асцит, причинен от разнообразни причини:
- Хилозен асцит;
- Билиарен асцит;
- Панкреасен асцит;
- Нефрогенен асцит;
- Уринен асцит;
Най-честата причина за възникване на асцит са чернодробните заболявания. За тях насочват данни за хронична злоупотреба с алкохол, прекарани вирусни хепатити, злоупотреба с наркотици и други. Причините за асцит могат да са както с чернодробен, така и с извънчернодробен произход:
- Цироза;
- Сърдечна недостатъчност;
- Нефротичен синдром;
- Констриктивен перикардит;
- Запушване на чернодробните вени;
- Злокачествени заболявания и метастази;
- Туберкулоза;
- Панкреатит;
- Васкулит;
- Бъбречна диализа;
- Тумори на яйчниците (Синдром на Мейгс).
Симптоми:
При физикално изследване на пациент с асцит трябва да се обърне внимание на наличието на белези на портална хипертония и хронично чернодробно заболяване. Белези, насочващи към чернодробно заболяване са жълтеница, палмарен еритем (зачервяване на кожата по дланите), паяковидни ангиоми (малки, подобни на паяк капилярчета). Черният дроб понякога се опипва трудно, особено ако е налице голямо количество асцитна течност. Все пак ако палпацията му се осъществи, той е най-често увеличен. С разнообразни физикални методи е възможно установяването на свободната течност в коремната кухина.
Изпъкналите югуларни вени на шията предполагат асцит от сърдечен произход. Твърд възел в областта на пъпа, т.нар. възел на сестра Мари-Жозеф, не е често срещан, но когато е налице предполага наличие на злокачествен процес от стомашен, панкреасен или чернодробен произход. Откриване на възел в ямката над лявата ключица, предполага наличие на злокачествен процес на стомаха. Пациенти със сърдечно или бъбречно заболяване могат да имат аназарка – генерализирани по цялото тяло отоци.
Диагностициране:
Събирането на свободна течност в коремната кухина по своята същност не е заболяване, а симптом на налично такова. Целта на диагностичните методи е да се докаже наличието на асцит, а също и да се установи процесът, който е довел до появата му. При висока степен на асцит доказването му е възможно и с физикални методи (оглед, палпация, перкусия). При леко изразен асцит най-често се използва ехографско изследване.
При пациенти с новооткрит асцит с неясен произход се прави пункция на корема, чрез която се взема течност за изследване. Пробата се изследва за клетки, ниво на албумин и общ протеин, бактериална посявка. В повечето случаи асцитната течност е прозрачна и оцветена в жълто. Наличието на кръв в течността може да се дължи както на травма, така и на злокачествено заболяване. Мътната асцитна течност, с гнойна консистенция насочва към наличие на инфекция. При наличие на инфекциозен процес в течността се откриват повишено ниво на левкоцити. При туберкулозен перитонит са повишени лимфоцитите.
Важно изследване на течността от пункцията е установяването на градиента между албумина в серума и този в асцитната течност. Чрез него може да се определи наличието на портална хипертония. Освен нивото на албумин, в течността се изследва и нивото на общ белтък. В течността от коремната пункция се търсят както бактериални клетки, така и малигнени клетки. Така може да се докаже наличие на перитонит или малигнен процес в коремната кухина.
Образни изследвания при асцит:
- Рентгенография – в зависимост от големината на асцита може да се визуализира повдигане на диафрагмата, наличие на плеврални изливи (основно вдясно), изместване на коремните органи от нормалните им места.
- Ехография – това е най-бързият и лесен начин за откриване дори и на малки количества асцитна течност. Освен за доказване на наличието на асцитна течност, ехографското изследване може да подпомогне и откриването на причината за асцит.
- Компютърна томография – визуализира се както наличието на асцит, така и процесът довел до него.
Лечение:
При наличие на асцит лечението е насочено в две посоки – повлияване на причината, довела до развитието на асцит и мерки, насочени към намаляване на течността и облекчаване на симптомите.
За повлияване на асцит добър ефект има прилагането на диета и приема на диуретици. Диетата се състои основно в намаляване на приема на сол – под 2 грама/дневно. Важно е пациентът да избягва и храните със „скрито” съдържание на сол, а не просто да не соли храната. Ограничаване приема на вода рядко се налага.
Диуретиците имат ключова роля в лечението на асцит. При чернодробни заболявания с най-добър ефект е алдостеронът. Неговият ефект настъпва след около три дни от началото на приема. Други диуретици също могат да се прилагат – фуроземид, амилорид, по-рядко манитол. При лечението с диуретици периодично трябва да се изследват електролитите в кръвта, за да не се причини прекомерна загуба на калий с урината (това не се отнася за алдостерона, там има обратен риск).
За бързо облекчаване на симптомите може да се извърши терапевтична пункция с изтегляне на течността. Обикновено се изтеглят не повече от 1-1.5 литра.
Оперативни процедури също се прилагат, особено при неповлияване на състоянието от другите методи на лечение. Те представляват шънтови операции, при които най-често асцитната течност се връща в общото кръвообръщение през венозната система.
Хранителен режим
- Спазвайте вегетарианска диета.
- Опитайте се да консумирате повече диуретични и лесни за храносмилане храни.
- Млякото е по-добра възможност за поддържане на хидратацията при хора с асцит, отколкото вода.
- Пийте плодови и зеленчукови сокове вместо вода, за да избегнете допълнително натрупване на течности в корема.
За да настъпи облекчение при асцит, особено важно е да бъде отстранена токсичната течност, събрана в корема. Един от начините да направите това е като увеличите честотата на уриниране. Това може да стане с помощта на медикаменти, но и чрез някои зеленчуци, които имат известен диуретичен ефект.
- Лукът е един от най-ефективните сред тях. Освен че е добър диуретик, лукът е добър антибиотик и антисептик. Той е богат на фибри и е полезен за лечение на треска, нарушения на съня и проблеми с ушите и очите. Ако страдате от асцит, може би ще искате да добавите лук към ежедневната си диета. Той е леснодостъпен на пазара и може да бъде използван суров, сготвен или под формата на сок.
- Чесън е едно от най-добрите домашни средства срещу асцит. Сред полезните му ефекти се включват намаляване на кръвното налягане и холестерола, намаляване на риска от сърдечни заболявания, укрепване на костите и намаляване увреждането от свободните радикали. Освен това, той притежава антитоксични свойства и предпазва органите от вредните ефекти на някои токсични вещества. Чесънът е изключително достъпен и лесен за добавяне към ежедневната диета под формата на сок или директна консумация на нарязани или настъргани 1-2 скилидки чесън дневно.
- Репички при асцит. Една от основните функции на черния дроб е да пречиства организма от вредните токсични елементи, които постъпват в него. При асцит свързан с цироза, черният дроб се уврежда и не може да функционира правилно. Следователно, не може да детоксикира тялото добре, а натрупващите се токсини са вредни за организма и могат да се превърнат в основна причина за други жизненоважни проблеми. Репичките са кръстоцветни зеленчуци, които помагат на черния дроб в процеса на детоксикация. Едно от другите важни техни предимства е, че стимулират апетита. Можете да използвате пресни и узрели репички за салата или да направят сок от тях.
- Кокосови орехи често се наричат "Дървото на живота" и "Дървото с хиляди употреби". Кокосовото масло, млякото и пулпата притежават голям брой здравословни и ежедневни ползи и дори, кокосовата вода е по-добър вариант за хидратация, отколкото обикновената вода, особено, ако страдате от асцит. Кокосовата вода съдържа голямо количество калий и по този начин се използва като средство за хидратация. При наличие на асцит, обикновено не се препоръчва приема на голямо количество вода, за да ограничи натрупването на излишен флуид в коремната кухина. В този случай кокосовата вода е чудесна алтернатива.
- Сок от моркови е изключителен антиоксидант и основен източник на бета-каротин. Пиенето на 1-2 чаши сок от моркови на ден поддържа сърцето във форма, намалява холестерола и подобрява имунитета.
- Нахутът е изключително богат на въглехидрати, протеини, ненаситени мазнини (линолова и олеинова киселина) и витамин А. Той притежава способност да подобрява храносмилането и така облекчава чувството за тежест в корема. Освен при асцит, нахутът е от полза и при сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2 и дори рак.
- Магданозът се е доказал като добър диуретик и дълго време се използва като медицинска билка. Той подпомага функционирането на бъбреците и подобрява дейността на имунната система. Достатъчно е всеки ден да дъвчете по няколко пресни листа или да приготвите чай.
Билколечение
- Семената от сминдух могат да се наредят сред медицинските билки, тъй като притежават антидиабетични, антилипидемични, антиоксидантни и противоракови свойства. Това ги прави изключително полезни за пациенти с диабет, сърдечни нарушения и рак. Употребата на семената от сминдух при асцит може да намали подуването в корема, дължащо се на натрупаната течност. Откриват се най-вече в изсушена форма. За да ги използвате при асцит, напълнете буркан с 1 литър вода и добавете чаша семена от сминдух към него. След 12 часа прецедете водата и пийте от нея всяка сутрин.
- Хвойновидният мъх е известен със своите забележителни медицински употреби. Той е чудесна билка за пациенти с асцит поради мощните си диуретични свойства. Пиенето на чай от хвойновиден мъх два пъти дневно може да спомогне за справяне с прекомерно натрупаната течност. През годините е използван и за разтваряне на камъните в бъбреците и жлъчния мехур. За да направите чай, в чаша вряща вода добавете 2-3 супени лъжици изсушени листа от хвойновиден мъх и оставете да се накисне за 10-15 минути. След това прецедете и изпийте.
- Листата от глухарчета са естествен източник на калий и са известни с диуретичните си свойства. При наличие на асцит, може да се използват, за да се стимулира уринирането и изхвърлянето на токсичните течности. В същото време, корените от глухарче са полезни за лечение на възпаление на черния дроб и коремна болка. За да направите чай от корените на глухарче, към 300 мл вряща вода в тенджера, добавете 100 грама пресни, фино нарязани корени от глухарче. Оставете да се накиснат за 30-40 минути, след което прецедете.
- Корените от репей са едно от най-добрите решения за асцит. Те, не само пречистват кръвта и отстраняват вредните токсини от тялото, но също така, действат като диуретик, за да извлекат излишните течности. За да ги използвате, нарежете ги на малки парченца и ги поставете в тенджера. Добавете една чаена лъжичка масло. Поставете на котлона за около 4-5 минути като ги разбърквате.
- 10% от случаите на асцит имат връзка с определен раково заболяване на черния дроб. Ревенът притежава забележителни противоракови и антинеопластични свойства. За тези му свойства голяма роля има съединение в него, означавано като Rhein reoemodin. Също така, употребата на ревен при асцит допринася и за облекчаване на подуването на корема. Стъблото на ревена е годно за консумация, но не консумирайте листата, тъй като те са отровни.
- Пригответе си една тиква и я отрежете отгоре като запазите капачето й. Извадете от нея семките и салото й и я напълнете със захар. След това захлупете тиквата с калпачето и я дръжте така 2 денонощия. Изцедете сока, който се е отделил и може да го вземате по 1 супена лъжица 3 пъти за ден, 20 минути преди всяко хранене. Тиквата може да я изядете. Както е известно, това растение действа пикочогонно и е полезно за много болести, включително и за черния дроб и за редица други здравословни проблеми.
- Друга подобна на нея е с ракия и нишадър. Смесват се половин литър чиста гроздова ракия с 50 мл нишадър на прах. Взема се също по схемата на горната рецепта, по 1 супена лъжица.
- След една от тези 2 рецепти се взема и отвара от следната смес: зърна от ечемик, кора и реси от бяла бреза и корени от магданоз по 3 супени лъжици. Смесват се и се варят в 2 л вода на тих огън в продължение на 20 минути. Без да се свалят от котлона към тях се добавят още лешникови листа, цвят от лайка, царевични коси и парички (плод на вид глог морски) по 1 супена лъжица. Варят се заедно още 10 минути. Прецежда се още докато е горещо. Може да добавите и нишадър към всяка чаша отвара по ¼ чаена лъжичка, а за малки деца само на върха на ножа. Отварата се пие 10 минути след една от горните рецепти по 50 г.
Хомеопатия
Целта на хомеопатията е не само да се лекуват симптомите на асцит, но и да се преодолее основната причина и индивидуалната чувствителност. Съществуват няколко средства за лечение на асцит, които могат да бъдат избрани въз основа на причините, усещанията и условията на оплакванията. За индивидуален избор на лекарство и лечение пациентът трябва да се консултира лично с квалифициран хомеопатичен лекар. Има следните лекарства, които са полезни при лечението на симптомите на асцит:
- Апис мелифика;
- Апоцинум каннабинум;
- Ахилеа милефолиум;
- Ледум палустре;
- Калиум карбоникум
- Арсеникум албум;
- Ликоподиум;
- Аурум муриатикум
Лечение по Дънов
I. Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене болният да взема:
- по 1 супена лъжица сироп от тиква: взема се една тиква, отрязва се капакът, изчиства се от салото и семето и догоре се напълва със ситна захар, захлупва се със същия капак и така стои 48 часа, след това се изцежда сиропът й, а самата тиква се сварява и изяжда като храна; или пък:
- по 1 супена лъжица разтвор от 500 г чиста гроздова ракия и 50 г нишадър на прах (от аптеката), на деца не се дава.
II. Десет минути след едно от тези средства болният да изпива:
- 1 чашка от 50 г (за деца наполовина) отварка от по 3 супени лъжици корени от магданоз, бяла бреза (кори и реси) и ечемик (зърна) в 2 л вода на тих огън се варят 20 минути. След това се прибавя и по 1 супена лъжица цвят от лайка, лешникови листа, парички (морски глог плод) и царевични коси, варят се още 10 минути и веднага се прецежда. При пиенето е добре всяка чашка да се засилва с 1/4 чаена лъжичка нишадър на прах от аптеката (за деца с върха на ножа); или:
- да изпива 1 кафена чашка от 50 г отварка от 25 ореха, счукани заедно с черупките, и по 3 супени лъжици счукано семе от дини, магданоз, пъпеш и тиква в 1 л вода на тих огън се вари да остане 500 г отварка и веднага се прецежда през тънка кърпа.
Диета. За по-бързо изхвърляне на водата болният в продължение на 4 дни на закуска, обяд и вечеря да яде само печени картофи без хляб и след ядене да взема по 12 чаени лъжички сладко от кайсии или ягоди. След това добре е болният в продължение на 24 седмици да приложи суровоядство или вегетарианска храна (млечно-растителна) с повече плодове и зеленчуци, особено ако болният изяжда дневно по 15 глави суров кромид лук, или пък по 23 глави печен лук без захар. Може и обикновена храна без свинско, говеждо, овнешко и консервирани меса и риби. Люто, алкохол и тютюн не!
На обяд заедно с другата храна може да изяжда и по 50100 г младо месо: агнешко, телешко, птица или прясна риба.
На вечеря безмесна храна: кисело мляко с 12 лъжици сурова настъргана целина, зеленчукови и тестени ястия, печена и варена тиква и компот с леко препечен хляб.
След закуска, обяд и вечеря да взема по 12 супени лъжици кромидово вино.
Приготовление: Към 300 г суров кромид лук, на ситно нарязан, се прибавя 600 г чисто натурално бяло вино и 200 г чист пчелен мед. Захлупено кисне 5 дни и се прецежда.
Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, болният може да пие дневно по 250 г отварка от ечемик (2 пълни супени лъжици ечемик в 1 л вода се варят 30 минути и отварката веднага се прецежда).
III. Два часа след ядене да взема 1 супена лъжица от следната смес: 500 г чист пчелен мед или гликоза, 20 зелени листа от индрише, 20 ядки от сладки бадеми, счукани в дървен хаван на кашица, 4 месести лимона, разрязани, изстискани и смлени на машинка за месо с корите, но без семките, по 12 г обикновена валерианова тинктура (чиста) и тинктура от глогов цвят (от аптеката) и 1 супена лъжица канела на прах.
IV. Десет минути след сместа да изпива 1 чашка от 50 г (за децата наполовина) отварка от кървав здравец (корени), жълт смил (листа), жълт и червен кантарион, мента пиперита, невен (листа и цвят), пелин (листа), синя тинтява, цикория (корени) и хмел (шишарки) по 100 г от всяка. От тази смес 2 пълни супени лъжици с прибавка на по 1 супена лъжица ленено и конопено семе, счукани на ситно, в 700 г вода се вари 20 минути и веднага се прецежда.
V. Вечер преди лягане през вечер болният да взема по 30 г английска сол (от аптеката), разтворена в 30 г хладка вода, или пък всяка вечер да му се правят клизмички с 250 г топла вода. Следва „опушване с ориз“ на цялото тяло, което трябва да се прави през ден или два пъти седмично. За целта болният сяда на малко столче, между краката му се слага съд с пепел, а отгоре й добре разгорени живи въглени; върху тях се изсипва 1 чаена лъжичка ориз. Болният се увива от врата надолу с дебело одеяло и така завит стои, докато му е приятно (без да чака да му досади). След това облича хавлия, обвива се с две одеяла до шията като бебе и лежи в кревата, докато хубаво се препоти, което се познава по изсъхналото му чело. Изтрива се до сухо и се правят фрикции на цялото тяло с влажна и суха кърпа. След това се оставя спокойно да спи.
През останалите дни се прави поливане на коленете със стайна вода (20°С). За целта болният сяда на обикновен стол с боси крака върху леген. Краката на 4 пръста нагоре от коленете са покрити с чаршаф. Поливането става с градинска лейка, като се започва от пръстите на десния крак, бавно нагоре до коляното и оттам се продължава по коляното на левия крак надолу до пръстите на левия крак и т. н., докато водата свърши. След това краката се изтриват и се обуват вълнени чорапи.
Едновременно коремът се налага с две торбички от тънко хасе, напълнени с възтопъл селски хлебен квасец (36°С) с дебелина 1 см, замесен вместо с вода с чисто бяло вино и преди поставянето му поръсен с 1 кг ситна захар (за деца според възрастта до 500 г) и 1 чаена лъжичка нишадър на прах (от аптеката), или пък с топла лапа от печен кромид лук, нарязан, полуизстискан и засилен с 30 сини сливи, смачкани без костилките, поръсени с 1 изравнена чаена лъжичка черен пипер и малко леко препечено брашно за отнемане на излишната влага на лапата. Отгоре се слага вестник и вълнен пояс, а на главата „шапка“ от зелен лист прясно зеле, леко напръскан с малко оцет, отгоре вестник и друга шапка.
При главоболие се поставя „шапка“ от тънко хасе, напълнена с пресен селски хлебен квасец (забъркан отпреди 4 часа и засилен със 79 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората, или пък с толкова лъжици млади и пресни корени от полски бъзуняк, на ситно счукани), отгоре вълнена шапка. Държи се цяла нощ.
VI. Сутрин. Още с отварянето на очите се прави самовнушение с общата формула: „Всеки ден във всяко отношение се чувствам все по-добре и в най-скоро време ще оздравея“, последвано от фрикция на корема, половите органи и областта на бъбреците с хладка вода и сухо изтриване. През деня се носи върху областта на бъбреците мушама от хаваджива (24 на 12 см) с тропосано отгоре є парче тънък найлон, добре набоцкан с дебела игла, за да диша кожата свободно. Носи се 15 дни от едната и 15 дни от другата страна, след което се заменя с друга.
Важни добавки:
- Болният да следи краката му винаги да са топли и сухи. Ако има нужда, добре е да спи с грейка на стъпалата.
- При намаляване на урината да се направи вечер преди лягане едно от следните две приложения:
- седем глави кромид лук се нарязват на ситно и се изпържват с малко петрол, докато лукът омекне добре, смачква се и във вид на топла лапа се поставя на кръста в областта на бъбреците; ако не даде резултат от първия път, повтаря се;
- бяло зеле, ситно нарязано, се пържи в чист зехтин и след това като лапа се поставя на корема на болния.
Практически съвети
- Пациентите с асцит често страдат от тежест и подуване на корема. Изследванията показват, че в този случай, масажът може да донесе известно облекчение. Коремният масаж трябва да включва директно триене, леко точково триене и "месене" в продължение 15-20 минути. Повторете го ежедневно за по-добри резултати.
- Преустановете напълно приемането на алкохол, тъй като една от основните причини за повечето случаи на асцит е консумацията на алкохол.
- Осигурете си редовен и качествен сън
- Спазвайте лека тренировъчна програма за развитието на мускулите.
- Избягвайте да пиете прекалено много вода. В противен случай ще допринесете за задържане на повече течности в коремната кухина.


