Банер за мобилна версия за апликация
Безсъние
Смята се, че около 30-50% от населението е засегнато от безсъние през някакъв период от живота си, а при около 10% то е хронично.
Безсънието е състояние, при което човек трудно заспива, лесно се събужда или и двете. Когато човек страда от безсъние, обикновено се събужда изморен, което затруднява извършването на ежедневните му задължения. Продължителната липса на необходимото количество сън може да доведе до проблеми със здравето, намаляване на трудоспособността и качеството на живот.
Колко сън е нужен на човек е различна величина при всеки, но на повечето възрастни са необходими 7-8 часа на нощ.
Безсънието се класифицира според продължителността на проблема.
- Преходно (транзиентно) безсъние – продължаващо по-малко от седмица
- Краткотрайно безсъние – между една и три седмици
- Хронично безсъние – над три седмици
Причини:
Най-честите причини за безсъние включват:
- Стрес – смяна на работата, ново жилище, притеснение за здравето или семейството, загуба на близък, развод или всички събития, които оценяваме като стресови и предизвикват тревожност, могат да доведат до безсъние.
- Депресия – страдащите от депресия или спят прекалено много или не могат да заспят. Обикновено, нарушен баланс на веществата в мозъка или тревогите, които депресията предизвиква пречат да заспиването.
- Психични разстройства – шизофрения, биполярно афективно разстройство, неврастениите и други психиатрични заболявания често се придружават от безсъние.
- Медикаменти – много лекарства, предписвани за различни заболявания, могат да доведат до нарушения в съня. Такива са някои антидепресанти, лекарства при сърдечни заболявания и нарушения в кръвното налягане, противоалергични, кортикостероиди, комбинации от някои обезболяващи, както и някои продукти за отслабване, съдържащи кофеин и други. Реакция на отказване от някои медикаменти, алкохол, успокоителни или стимуланти.
- Кофеин, никотин, алкохол – кафе, кола, чай и други напитки съдържащи кофеин са добре познати, като стимуланти, подтискащи съня. Никотинът в цигарите също действа като стимулант, който пречи на заспиването. Алкохолът действа „упойващо” на нервната система и може да спомогне заспиването, но пречи на достигането на по-дълбоките фази на съня и може да причини събуждане през нощта.
- Заболявания – хронична болка, състояния, водещи до затруднено дишане или често уриниране могат да предизвикат затруднения в съня. Такива, които се свързват с безсъние са артрит, рак, сърдечна недостатъчност, сънна апнеа, белодробни заболявания, гастроезофагеална рефлуксна болест, хипертиреоидизъм, инсулт, болест на Паркинсон, Алцхаймер и други. Точното спазване на предписаното от лекаря лечение на даденото състояние, може да спомогне за облекчаване на безсънието.
- Промени в работното време и пътувания – пътуването със самолет или работа на смени може да разстрои „биологичния часовник”, който контролира циклите сън-будност на организма.
- Лошата хигиена на съня представлява лягането по различно време, нисък комфорт на мястото за сън, дълго лежане в леглото през деня.
- „Заучено” безсъние – това състояние се получава при хора, които твърде много се тревожат, че не могат да заспят или се опитват прекалено усилено да заспят. Повечето такива хора спят по-добре, когато са далеч от мястото, където обикновено спят или не се опитват да спят (например, когато гледат телевизия или четат книга).
- Ядене на голямо количество храна преди сън – яденето на малка закуска преди лягане не е проблем, при приема на по-големи количества храна може да предизвика тежест, чувство за парене в гърдите или корема и други неприятни усещания, които да попречат на заспиването.
- В по-голям риск да развият безсъние: пътуващите на дълги разстояния, хората с често сменящ се график на работа, възрастни над 60 годишна възраст, тинейджъри, юноши, болни от психиатрични заболявания, бремени жени, жени в менопауза, злоупотребяващите с медикаменти и/или наркотици, алкохолици.
Симптоми:
Освен трудното заспиване и лесното събуждане, страдащите от безсъние изпитват и други оплаквания, които се проявяват докато са будни и често те ги довеждат при лекаря. Най-честите симптоми при безсъние са:
- често събуждане през нощта,
- умора от сутринта,
- нарушения в концентрацията,
- често правене на грешки,
- намалена памет,
- раздразнителност,
- нарушена координация,
- главоболие,
- симптоми от храносмилателния тракт.
Диагностициране:
Лекарска помощ трябва да се потърси, когато безсънието продължава повече от три седмици или по-малко, но нарушава дневните навици и задължения на болния. Най-важна за откриването на причината за безсънието е правилно снетата анамнеза. Могат да се направят кръвни тестове за оценка на функцията на щитовидната жлеза, кръвно-газов анализ (при съмнение за хронично-обструктивна белодробна болест), както и по-специализирани тестове в лаборатории за изследване нарушенията на съня или неврологични отделения като полисомнография. Тя представлява изследване, при което се преспива една нощ в лаборатория за изследване на съня, през която по време на сън за тялото на изследвания са прикачени апарати следящи функцията на сърцето, нервната система, начина на дишане, движенията.
Лечение:
Основната цел на терапията е да се открие причината за безсъние. Лекуването само на симптомите рядко довежда до успех. В голяма част от случаите, безсънието е лечимо стига да се открие точната причина за него. Като първоначално лечение обикновено се прилага поведенческа терапия. Целта и е да се научат нови навици свързани със съня. Ефективността й е съизмерима с медикаментозната терапия, а в някои случаи е и по-голяма. По време на поведенческата терапия се прилага:
- обучение на нови навици свързани със съня
- техники за релаксация
- когнитивна поведенческа терапия и др.
Приемането на медикаменти може да помогне за преодоляване на безсънието, когато има индикации за използването им и са предписани от лекар. Страничните ефекти от тях включват сънливост, нарушения в концентрацията, нарушения в равновесието, възбудимост и други.
Изследванията показват, че комбинирането на медикаменти и поведенческа терапия в лечението на безсъние по-успешно от всеки един от двата метода поотделно. Най-голям успех има терапията, когато се избира конкретно за всеки пациент според причината.
Практически съвети:
Следните съвети могат да се приложат за справяне с безсънието:
- Опитайте се да заспивате и да се събуждате по едно и също време
- Не стойте в леглото, когато не спите – ако не можете да заспите до 20 минути, станете и правете нещо друго, например четене на книга
- Използвайте леглото само за сън и секс – не за четете и гледане на телевизия
- Опитайте различни техники на релаксация
- Избягвайте дремките през деня, намалете ги до 30 минути и не ги правете след 15:00 ч.
- Направете спалнята си максимално комфортна за сън
- Правете упражнения най-малко по 20-30 минути на ден
- Избягвайте кафето, алкохола и цигарите – тютюнопушенето и пиенето на кафе след обяд пречат на заспиването.
- Попитайте вашия лекар дали лекарствата, които приемате за вашите заболявания допринасят за безсънието ви. Също така проверете дали други продукти , които приемате съдържат кофеин и други стимуланти
- Избягвайте да ядете големи количества храна преди лягане
- Никога не си мислете предварително, че няма да можете да заспите, защото това провокира безсънието. Опитайте се да мислите за нещо, не толкова важно за вас. За препоръчване е да си представите, че се намирате на някое приятно място.
- Напишете на лист хартия всичко онова, което ви безпокои преди да си легнете, така че нещата да бъдат добре организирани за следващия ден.
- Напрягайте и отпускайте мускулите на тялото няколко пъти, както и вдишвайте дълбоко и издишвайте също няколко пъти, преди да си легнете.
- Послушайте малко лека музика.
- Вземете преди сън вана или душ с топла вода, а ако е възможно накарайте някого да ви направи масаж.
- Изпийте половин чаша прясно или кисело мляко.
- Сложете будилника далеч от вас.
- Правете физически упражнения редовно, но никога преди сън.
Усложнения:
Обикновено безсънието не се свързва със сериозни усложнения. Въпреки това, продължителното несправяне с него и причината за него може да доведе до физически и психически проблеми, които сериозно да намалят качеството на живот. Усложнения, които могат да следват безсънието включват:
- увеличен риск от инциденти причинени от нарушена концентрация – пътнотранспортни произшествия и други
- повишен риск от депресия
- затлъстяване
- намалена функция на имунната система
Важни добавки:
- Алое Вера сок помага да се успокоите. Алое Вера сок, гел или нектар, съдържа триптофан и калций. Той е много важен за мозъка при производството на мелатонин, един съществен елемент в денонощния цикъл. Алое Вера съдържа и калций, който подпомага нервната система.
- Лечебен билков чай, действа на нервната система, прекратява нервната възбуда: пийте го често и редовно.
- Пчелно млечице, съдържа витамини В-комплекс, предпазва от нервност и стрес.
- Мултиминерали (калций), необходими за правилния строеж и функциониране на тялото.
- Ginkgo Biloba, подобрява кръвообращението в мозъка и в кръвоносните съдове, което на свой ред води до повишаване устойчивостта на нервните клетки и по-правилното им функциониране.
Полезни елементи:
- Триптофан (аминокиселина), Мелатонин.
- Витамини: В-комплекс – 350 мг, В1 – 100 мг, В3 – 100 мг, В5 – 100 мг, В6 – 50 мг. В12 – 100 микрограма, Инозитол – 100 мг, Ниацин – 100 мг, С – 200 мг, D – 200 IU, E – 400 IU
- Минерали: Калиций – 750 мг, Фосфор – 1 000 мг, Магнезий – 300 мг, Калий – 2 000 мг.
Билколечение
- Най-доброто средство срещу хронично безсъние си остава валерианът. Чудесно действа отварата от сушени корени на валериана. Ето как се прави: две чаени лъжички суха маса се сипват в чаша вряща вода и се оставят на тих огън за пет минути. След като поизстине, отварата се изпива на два приема до края на деня, като всеки път се подслажда с чаена лъжичка мед.
- Може да се възползвате от свойствата на чая от лавандула, лайка и пасифлора. Всяка една от гореизброените билки може да се консумира като тинктура. Тинктурата е екстракт на алкохолна основа, ето защо има по-силно въздействие от чая.
- Сушени билки. Вземете малка памучна торбичка и я напълнете със сънотворни сушени билки по ваш избор. Преди да си легнете, масажирайте торбичката в ръцете си, за да освободите от нейните масла. Вдишайте няколко пъти дълбоко от сушените билки, а след това поставете торбичката под възглавницата си.
- Хубаво е срещу безсъние да си направите билкова възглавничка: напълнете я с ароматни треви като мента, лавандула, мащерка, листа от маслодайна роза и хвойнови клончета.
- Срещу безсъние помага сокът от грейпфрут. Половин чаша прясно изцеден преди лягане върши чудеса.
- Бадемовият коктейл активира стойностите на триптофана. Коктейлът срещу безсъние се приготвя така: 20 бадема и една чаена лъжичка изчистени тиквени семки се смилат заедно в блендер и се заливат с чаша вряла вода. Тази смес се приготвя достатъчно рано, за да престои 8 часа. Изпива се вечерта преди лягане.
- Друга рецепта против безсъние от народните лечители препоръчва да се смесят кафена чашка мед с три чаени лъжички ябълков оцет. Сместа се разбърква енергично, докато стане хомогенна. От нея се гълтат преди сън по две чаени лъжички.
- Билкова рецепта от стръкове от калуна - 20 г, листа от лечебна маточина - 10 г, корен от валериана - 100 г. Смесете тези билки в посоченото съотношение. Сложете една чаена лъжица от сместа в една чаена чаша вода и варете 5-10 минути. После прецедете. Изпивайте вечер 1-2 чаени чаши топла отвара.
- Билкова от корени от Жълта иглика - 5 г, цветове от Жълта иглика - 10 г, кори от корени на кисел трън - 10 г, листа от градински риган, корени от валериана - 20 г. Смесете тези билки в посоченото съотношение. Сложете една чаена лъжица от сместа с една чаена чаша вода и варете 5-10 минути. После прецедете 1-2 чаши топла отвара.
- Билкова рецепта от листа от бяла детелина, листа от лютива мента, корени от ангелика - 30 г, корени от валериана. Смесете различните билки в посоченото съотношение. Две чаени лъжици от сместа 2 чаени чаши вода и варете 5-10 минути. После прецедете. Изпивайте два три пъти на ден по една чаша топла отвара.
- Билкова рецепта от корени от валериана - 10 г, шишарки от хмел - 20 г, листа учебна маточина - 20 г, плодове от хвойна - 20 г, стръкове от полски хвощ - 30 г, цветове от глог - 40 г. Смесете тези билки в посоченото съотношение. Сложете една чаена лъжица от сместа с една чаена чаша вода и варете 5-10 минути. После прецедете. 1-2 чаши топла отвара.
- Ето какво е съветвала срещу безсъние и пророчицата Ванга: лягайте си върху възглавница, пълна с горско сено или хмел. Преди сън изяждайте една супена лъжица мед.
- Срещу безсъние помагат също хвойновите вани. Те могат да се обогатят с отвара от лайка, мента, мащерка, розмарин и маточина.
- Сигурно народно средство против безсъние е и прясното мляко. Чаша топло мляко, подсладено със супена лъжица мед, гарантирано приспива.