Банер за мобилна версия за апликация
Белези
Белезите (цикатрикс, ръбец) представляват новообразувана съединителна тъкан, която замества нормалната кожна структура след заболяване на кожата или дълбока рана. Те се получават след прекарани кожни заболявания (най-често акне) или след нарушаване целостта на кожата при изгаряния, наранявания, хирургия или други увреждания на кожата, когато е засегната и дермата.
Ако кожната рана е повърхностна (напр. леко одраскване) и засяга само епидермиса (повърхностния слой на кожата), тя зараства първично без образуване на белег. При увреда едновременно на епидермиса и дермата (дълбоко разположения слой на кожата) раните заздравяват вторично с образуване на белег.
Симптоми:
Формата и големината на ръбеца (белега) зависят от вида на увредата. Цветът на ръбеца зависи от давността му – розов или червен в началото и след години – почти бял. Кожата върху ръбеца е видоизменена – изтънена, гладка и блестяща. Съединителната тъкан на ръбеца не съдържа мастни, потни жлези или космени фоликули, но за сметка на това е богата на кръвоносни съдове и нерви, поради което някои белези са особено болезнени или обратно – с по-малка чуствителност. Най-общо белезите (цикатрикси, ръбци) са атрофични и хипертрофични.
Атрофичните ръбци са обикновено под или на нивото на кожата (например след акне, изгаряне и измръзване белезите са най – често атрофични).
Хипертрофичните ръбци са надигнати над нивото на кожата с червен цвят, разположени над мястото на самото нараняване.
Причини:
По-особени форми на ръбци са келоидите и белезите, съчетани с контрактури. Келоидите са туморовидно разрастване на съединителната цикатрициална тъкан над нивото на кожата. Те са с форма на хипертрофичен ръбец, който се простира и извън мястото на самото нараняване. Белезите, съчетани с контрактури се наблюдават най-често след изгаряния. Този тип белези могат да обхванат значителна дълбочина и да засегнат подлежащи мускули и нерви. Тези белези ограничават подвижността на телесната област, в която се разполагат – например невъзможност за завъртане на шията, невъзможност за пълно разгъване на ръка или крак.
Лечение:
- Лечението се провежда задължително от лекар дерматолог, като в някои случаи се налага хирургична намеса.
- При хипертрофични белези и келоиди се използват: кремове, унгвенти и гелове (основно са на кортикостероидна и антихистаминова основа), кремове съдържащи аминозин – Мадеказол, Контракт-тубекс, криотерапия (течен азот под налягане) - подходяща при малки по размер келоиди, инжектиране в ръба на келоида на 10 мг хидрокортизон разреден в 1 мл физиологичен разтвор.
- При белези след акне се прилагат ексфолианти под лекарски контрол – 20% салицилов спирт и живак. След постигане на ексфолиация е уместно провеждане на курс пластични масажи в комбинация с Д` Арсонвализация от порядъка на 20–30 сеанса; при по- леки белези след акне се препоръчва йонофореза с калиев йодид.
- При атрофични белези се прилага дермоабразио, но след преценка на хирург-дерматолог. Хирургичното лечение включва: ексцизия, кожна автотрансплантация, отстраняване чрез лазер. Трябва да се има предвид, че в някои случаи келоидите рецидивират след хирургично отстраняване. За да се избегне рецидив веднага след хирургичното лечение се назначават силиконови препарати (Дерматикс гел) или облъчване (лъчетерапя).
Билколечение
- Безсмъртничето от незапомнени времена е подтиквал хората да го използват за козметични цели. Известна като имортела, или "безсмъртна", тази билка е получила репутацията, че има силата да заличи следите от времето по лицето, т.е. действа против бръчките и ревитализира и възстановява уморената и зряла кожа, изложена на външни и вътрешни влияния. Дестилацията и отделянето на етеричното масло е сравнително нова процедура, но силата на безсмъртничето някога се е използвала като неговите златисти цветчета били потапяни в зехтин. Балсамът, който се получавал по този начин за 40 дни, се използвал за грижи и лечение на кожата. Безсмъртничето притежава фантастична антикоагулантна мощност и е отлично средство за лечение на хематоми. Ако на мястото на травмата попадне капка от етеричното масло, голяма е вероятността хематом изобщо да не се появи. Затова маслото се препоръчва за лечение при атопичен дерматит и псориазис, за премахване на белези и лечение на инфекциозни процеси на кожата.
- Яйчен белтък– предполага се, че протеините, съдържащи се в яйчните белтъци помагат на кожата да се регенерира. Нанасяйте белтъка върху засегнатите райони по три пъти на ден и ще забележите как вашите стрии избледняват.
- Масло от ший или какаово масло (основните масла, използвани за заличаването на стрии). Масажирайте какаово масло или това от ший в кожата си по няколко пъти на ден - това ще хидратира сухата кожа, а също и ще помогне на стриите да избледнеят. Приложението на тези масла е подходящо и по време на бременност - редовните масажи ще направят кожата значително по-еластична и шансовете за образуване на белези значително ще намалеят.
- Масло от лавандула. Нанесете и масажирайте директно върху белезите, за да подпомогнете тяхното избледняване. С течение на времето, те напълно ще бъдат напълно отстранени.
- Лененото масло. Можете да закупите такъв продукт в почти всеки магазин за здравословни храни. Разтривайте лененото масло върху старите и нови белези по няколко пъти всеки ден, включително след като се изкъпете и преди лягане. Маслото, извлечено от семена на лен съдържа есенциални мастни киселини, които поддържат нормалната функция на сърдечно-съдовата, имунната, нервната и репродуктивната системи. Семената от лен съдържат омега-3 алфа-линоленова киселина, омега-6 линолова киселина, мононенаситена олеинова киселина, наситена палмитинова киселина и наситена стеаринова киселина.
- Зехтин. Нанесяйте 100% екстра върджин върху белезите най-малко два пъти на ден. В рамките на една седмица, трябва да започнете да виждате как белезите и стриите започват да избледняват.
- Суров мед – разтривайте върху белезите два пъти дневно. Антибактериалните свойства на меда може да помогнат при лечението на рани и подпомагане растежа на клетките на кожата. Постоянната употреба ще доведе до избледняване на белезите. Използването на мед не се препоръчва, ако имате мазна кожа.
- Рициново масло – загрейте продукта и масажирайте ежедневно засегнатите области. Уверете се, че пластмасовата опаковка, в която е поставен продукта, не съдържа бисфенол. Този елемент се съдържа в голяма част от пластмасовите опаковки. Разтрийте белезите с рициново масло и след това увийте с найлон. Дори след седмица резултатите ще са забележими.
- Витамин Е – втривайте витамина върху белезите или стриите по няколко пъти на ден. Продуктът може да се прилага локално – върху кожата, с цел зарастване на белези от наранявания и след слънево изгаряне. За целта срежете капсулата и изстискйте съдържанието върху засегнатия участък.
- Прилагане на витамин К под формата на крем върху локални белези. В зависимост от големината и дълбочината на вашите белези и типа на кожата, може да видите резултатите след най-малко две седмици до няколко месеца, при използване два пъти дневно.
- Ocнoвнитe cpeдcтвa зa лeчeниe нa бeлeзи oт aĸнe вĸлючвaт изпoлзвaнeтo нa caндaлoвo дъpвo, лeд, дoмaти, ĸpacтaвици, яйцa, ĸypĸyмa, aлoe вepa, ябълĸoв oцeт, лимoнoв coĸ, мeд, вoдa, лaвaндyлoвo мacлo, cминдyx и paзлични дpyги opгaнични вeщecтвa.
Лечение по Дънов
По-малките белези се лекуват по следния начин:
- Всекидневно сутрин засегнатата част от тялото се измива с катранен сапун или пък с отварка от трици, след което добре се избърсва с кърпа и белезите се намазват със сок от лимон или пък още по-добре със смес от глицерин, одеколон и сок от лимон по равни части.
- Преди обяд, ако е лятно време, се прави слънчева баня със зелени листа от слънчоглед на пострадалите места за 20—30 минути, последвана от поливане със слънчева вода или пък от речна (морска) баня.
- Вечер преди лягане се прави парна баня на засегнатото място с лайка или парен компрес с торбичка, напълнена с попарена лайка, за 20—30 минути, последвана от намазване както сутринта.
Средните белези се лекуват по следния начин:
- Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене се взема по 1 бучка захар с 20 капки от следната смес (от аптеката): обикновена валерианова тинктура 20 г, тинктура от глогов цвят 20 г, вода от горчиви бадеми 15 г, камфор на прах 1 г и олио мента (мента на капки) 10 капки.
- Десет минути след капките се изпива 1 чашка от 75 г отварка от 12-те билки за засилване. Пие се подсладена с мед и лимон по вкус.
- след обяд и вечеря се взема по 1—2 чаени лъжички бъзов мармалад с 1/4 чаена лъжичка прах от яйчени черупки, а след това и 2 чаени лъжички пресен селски хлебен квас (забъркан преди 4 часа), засилен с 1 чаена лъжичка шипково брашно, малко плодов сок или вода и мед или захар, за да стане гъсто и сладко като боза.
Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, се пие отварка от орехови листа и шипки — 3 листа с прибавка на 10 шипки в 500 г вода се варят на тих огън 10 минути. Като изстине, се прецежда.
- Два часа след ядене се изпива 1 чашка от 75 г отварка от агримония, борови връхчета, исландски лишей, орехови листа, росопас и спирея — по 50 г от всяка. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода. Вари се 15 минути и като изстине, се прецежда.
- Вечер преди лягане 1—2 вечери подред се прави топла клизма с 1 л чай от лайка (3 супени лъжици цвят от лайка се запарват с 1 л вряща вода, кисне захлупено 20 минути и като изстине, се прецежда). След това винаги при запек се прави клизма с 1/2 л от същия чай, последвана от парна баня на засегнатите места с чай от лайка с продължителност 5—10 минути или от парни компреси на същите места, натопени в търпимо горещ чай от лайка, с продължителност 10—20 минути, или от топла баня (39°С за 10—20 минути) с отварка от слез и лайка (4 супени лъжици слез в 1 л вода се варят 5 минути, след това се добавят още 4 супени лъжици лайка; като клокне 3 пъти, се прецежда), или от топла баня с топло мляко с разбит в него 1 жълтък, или пък от цяла топла баня (37°С за 15—20 минути) с отварка от борови клони (2—3 големи хватки се варят 30 минути и се прецежда). След това се прави сухо увиване за по-добро изпотяване (лежи се така 1—2 часа), последвано от фрикция на подмишниците, корема и половите органи с хладка вода.
- После белезите се налагат така: едната вечер с торбичка, напълнена с прясна топла несолена извара; втората вечер с марличка, намазана с домашен мехлем, приготвен от 1 пресен жълтък от кокоше яйце, по 1 супена лъжица бяло брашно и чист пчелен мед и 1 чаена лъжичка прясно несолено краве масло или пък чист маслинен зехтин — в чист алуминиев съд на тих огън се бърка, докато се сгъсти като мехлем, без да завира. Едновременно се поставя и коремен компрес от 4 парчета, натопени в топла отварка от трина (4 супени лъжици трина се запарват с 500 г вряща вода; вари се още 5 минути и като изстине, се прецежда), а на тила се слага торбичка, напълнена с пресен селски хлебен квас (забъркан преди 4 часа), засилен с 1 супена лъжица диви кестени, настъргани с корите. При тежко главоболие на главата се слага цяла „шапка“, напълнена с пресен селски хлебен квас, засилен със 7—9 супени лъжици диви кестени, настъргани с корите (при липса на кестени с толкова лъжици пресни корени от полски бъзак, на ситно нарязани и счукани в дървен хаван на кашица). Държат се цяла нощ.
- Сутрин. Белезите се намазват с яйчено масло или пък с домашен мехлем, приготвен от 1 пресен жълтък и чист пчелен мед по равни части. Те се бъркат в алуминиев съд на тих огън, докато пяната се скрие и мехлемът се сгъсти, без да завира.
- През деня добре е върху засегнатото място да се носи мушама от хаваджива.
- Лятно време преди обяд от 10—12 ч. се правят слънчеви бани на засегнатите места, докато кожата загори, последвани от хладка морска или речна баня, съпроводена с плуване.
При по-големи белези и при белези, пръснати по цялото тяло, лечението е същото. Ако в продължение на 1 месец белезите не започнат да намаляват, тогава преди лягане да се налагат едната вечер с торбичка, напълнена с печен кромид лук, нарязан, полуизстискан и поръсен с 1/4—1/2 чаена лъжичка захар. Втората вечер с топла лапа от праз лук (бялата му част) с прибавка на 1 супена лъжица листа от магданоз, 1 чаена лъжичка ленено семе и 1 кафена чашка прясно мляко. Вари се на тих огън, докато се сгъсти като лапа от ленено семе, и се поръсва с 1/2 чаена лъжичка захар. Третата вечер с торбичка, напълнена с прясна несолена извара или пък с топла лапа от бамя с прибавка на 1 чаена лъжичка ленено семе и 1 кафена чашка мляко. Вари се, докато се сгъсти като лапа от ленено семе. Държи се цяла нощ.
При белези, останали от пластична операция, лечението е както на големите белези. В този случай са полезни и целите топли бани (37°С за 10—20 минути) с отварка от борови клонки и полски бъзак (цялата билка с корена). От двете се вземат по 1—2 хватки и в казан с вода се варят 30 минути. След банята се прави сухо увиване за по-добро изпотяване (лежи се така 1—2 часа). При невъзможност да се правят тези бани се облича мокра риза, натопена в топла отварка от борови клонки и полски бъзак. Лежи се в нея добре завит 1—2 часа. И в този случай след препотяването се прави фрикция на цялото тяло с хладка вода. Вместо обличането на мокра риза след парните бани и след парните компреси белезите може да се налагат с торбичка, напълнена с пресен селски хлебен квас (забъркан преди 4 часа), засилен според мястото с 1—3 супени лъжици диви кестени, настъргани с корите, и 2—5 сини сливи, смачкани без костилките.
Такива бани и мокри ризи с отварка от борови клони и полски бъзак може да се направят от 20 до 40 подред, като една и съща отварка може да се използва 3 пъти подред.