Банер за мобилна версия за апликация
Болест на Крон
Болестта на Крон е хронично възпалително заболяване, свързано с появата на язвени изменения на храносмилателния канал. Болестта може да засегне всяка негова част, като се започне от устата и се стигне до ануса, особено често поразява т. нар. илеум (част от тънките черва разположена най-общо в долната дясна област на корема). Обикновено се проявява във възрастта между 15 и 40 години. Възпалителният процес при болестта на Крон засяга както повърхностните, така и по-дълбоко разположените слоеве на стената най-често на тънките черва, при което се формират язвени изменения. При особено силните възпалителни тласъци на заболяването е възможно да се наруши целостта на чревната стена и да се образува канал (фистула) между съседни чревни бримки, между тънкото черво и други, разположени в съседство органи (например пикочен мехур) или кожата.
Болестта на Крон е известна също като „регионален ентерит“ – подобно на улцерозен колит, хронично рецидивиращо заболяване на възпалените черва, характеризиращо се с грануломатозно възпаление със сегментни лезии на различни части на храносмилателния тракт, което обикновено става в долната част на тънките черва – илеума. Това възпаление, което се простира в по-дълбоките слоеве на чревната стена е най-често срещано и преодолявано на тънките и дебелите черва – по-специално, в илеума и сляпото черво (илеоцекалната област).
При болестта на Крон патологичният процес се развива главно в червата, но могат да бъдат засегнати всички области на стомашно-чревния тракт. Неспецифичното имунно възпаление се разпространява по цялата чревна стена и показва левкоцитна инфилтрация. Инфилтрацията в областта на лигавицата образува дълбоки язви, фистули и разработен абсцес, последвана от образуване на белези и стесняване на чревния лумен. Болест на Крон се развива по-рядко в други части на стомашно-чревния тракт, включително ануса, стомаха, хранопровода, и дори в устата. Това може да повлияе на цялото дебело черво, включително язвите да са в една част на дебелото черво. Тя също може да се развие като множество разпръснати групи от рани около стомаха, минаваща между клъстери от здрава тъкан.
Причини:
Има няколко теории за причините, причиняващи заболяването.
- Инфекциозна теория. Привържениците на тази теория смятат, че причината за болестта е патогенен (може да причини заболяване). Различни видове бактерии и вируси причиняват възпаление на тънките черва или на големи отдели.
- Теорията на образуването на антигени. В основата на тази теория е появата на антигени, към които храна или непатогенен (не могат да причинят заболяване). Тези антигени, заедно с храната или бактериите остават в стените на червата. Тялото произвежда антитела срещу тях. След това, тези антитела се свързват с антигени. Изграден от имунния отговор към изхода на различните фактори, които водят до възпаление.
- Автоимунна теория. Тази теория се посочва, че на базата на възпалителния процес е процес на появата на автоантигени (нормалните клетки на собствени антигени на организма). Обикновено, имунната система разпознава техните антигени и се появява на имунния отговор. Авторите смятат, че теорията, че необяснимо се появи автоантигени в различни части на храносмилателния тракт. Тялото започва да унищожи собствените си клетки, което води до възпаление.
- Също така се предлага наличието и на генетични фактори. Така наречената семейна история.
Симптоми:
Най- честите симптоми са :
- коремна болка, локализирана най- вече около пъпа
- болка при дефекация
- диария, в някои случаи с наличие на кръв в изпражненията
- липса на апетит и отслабване на тегло
Други прояви са :
- промени на кожата около ануса (разязвявания, фистули и др., евентуално с натичане на секрет)
- фебрилитет (висока телесна температура)
- обща отпадналост
- при деца - изоставане в растежа и половото съзряване
Диагностициране:
Ако вашият лекар се съмнява, че имате болест на Крон, той ще ви направи някои от следните изследвания и манипулации:
- изследване на кръвта, което евентуално да покаже повишен брой на белите кръвни клетки и други признаци на възпаление и/или анемия (понижен брой на червените кръвни клетки - еритроцити). Това са възможни белези на болестта.
- изследване на фекалии с тест за окултно кървене, което често е позитивно.
- рентгеново изследване на стомашно-чревния тракт с бариева каша.
- ендоскопски оглед на храносмилателния канал, посредством огъваема тръба въведена през ануса. Това изследване дава възможност за вземането на малки късчета от лигавицата на съответните органи (биопсия) и тяхното изследване под микроскоп от специалист наречен хистолог.
Степен на активност на процеса
Лека степен
- диария с честота до 4 пъти на ден;
- изхождане с рядко присъствие на кръв;
- температура до 37,5 градуса;
- нормална сърдечна честота (70-80).
Средна степен
- диария, която честота е повече от 6 пъти на ден;
- изхождане с присъствие на кръв;
- 90 пулса в минута е сърдечната честота;
- възможни усложнения.
Тежко заболяване
- диария, честотата на която е по-голяма от 10 пъти на ден;
- изхождане с присъствие на повече кръв;
- температурата е около 38 градуса;
- 90 пулса в минута е сърдечната честота;
- наличие на усложнения.
Заболяването зависи от степента на увреждане. Тази болест се среща с обостряния и частични ремисии. Сред пациентите, които са в ремисия в продължение на около 30% от тях в рамките на една година се прехвърля към влошаване и приблизително 50% от пациентите страдат от обостряне повече от 2 години. Постепенно ремисиите стават по-кратки и симптоми съответно по време на остро увеличение.
Лечение:
Болест на Крон е хронично заболяване, което не може да се излекува напълно. Лечението само помага за облекчаване на заболяването. Всички пациенти страдащи от това заболяване имат периоди на подобряване, които се заменят с нови обостряния.
Въпреки това, много от пациентите могат да живеят пълноценен живот. В най-благоприятните случаи, човек може да не усети поява на симптоми в продължение на години или десетилетия.
Режим
- В периода на остра форма на болестта се препоръчва почивка на легло.
- През периода на непълна ремисия режимът е обикновен.
Лекарствено лечение
Използват се лекарства от групата на аминосалицилати. Например 3.4 грама от месалазин на ден или сулфасалазин по 4-6 грама на ден като дозата е разпределена на 4 равни приема. Дозите постепенно се намаляват след ремисия.
Кортикотропни препарати:
- Преднизолон използвани орално или интравенозно в доза 40-60 мг / ден в продължение на 1-4 седмици, последвано от намаляване на дозата. Намаляването на дозата е до 5 милиграма за една седмица.
- Най-често използваните е будезонид. Това лекарство причинява по-малко странични ефекти, отколкото преднизолон. Будезонид се използва в доза от 9 мг на ден.
- Метронидазол – антибактериално лекарство, използвано за подтискане на чревни микроби. Той се използва в доза от 10-20 мг на килограм телесно тегло.
- Като правило, тези лекарства в острата фаза се комбинират, например Сулфосалазин с метронидазол или преднизолон с Метронидозолом. След ремисия обикновено се използва месалазин в малки дози.
- Азатиоприн 2,5 милиграма на килограм телесно тегло, или 10-25 мг метотрексат седмично със задължителен прием на фолиева киселина.
- При много изразено обостряне се използва (или когато има усложненията на заболяването) инфликсимаб в доза от 5 милиграма на килограм телесно тегло. Дозата трябва да се раздели на три части. Това лекарство се прилага интравенозно и се смесва с физиологичен разтвор. Първата доза се определя и след 2 седмици непосредствено 2 доза и 3 доза след 4 седмици. Инфликсимаб е медикамент с имуномодулиращи ефекти.
- В случай на инфекциозни усложнения се предписват антибиотици от групата на цефалоспорини и макролиди.
Хирургично лечение се прилага в случай на тежки усложнения. Например при чревна обструкция (запушване) или фистули. Като общо правило се прилага резекция (отстраняване) на засегнатата област.
Според статистиката 60% от пациентите над 10 години, се нуждаят от операция. Както и 45% от пациентите, подложени на операция с връзка с болестта на Крон изисква през следващите 5 години повторна операция.
Хранителен режим
Недохранването при болестта на Крон е много често срещано явление. При пациенти с болестта на Крон е рязко намален апетита, поради което те са силно отслабнали. Освен това диарията и лошото усвояване на хранителни вещества може да доведе до намаляване в телесните течности на основни витамини и минерали.
Подобно на язвения колит, не съществува специфична диета за болестта на Крон, която да е универсална за всеки пациент. Всеки човек е уникален и има своя клинична картина. Поради тази причина е важно да бъдете наясно със следното:
- Има периоди, когато заболяването няма да е интензивно и симптомите ще са в ремисия, което позволява на пациента да консумира различни храни, без да се усеща болен. При проявата обаче на болка, подуване или завръщане на диарията, трябва да промените хранителното меню.
- Обърнете внимание на тялото си и как се чувства то, когато приемате определена храна. Това означава, че понякога приемът на ориз ще ви накара да се почувствате зле. Вместо да го обвинявате обърнете внимание на подправките, които използвахте по време на готвенето. Понякога именно някои от тях и дори оцветителите в храната провокират силно възпаление.
- Ако страдате от болестта на Крон, някои храни ще ви карат да чувствате болка или да изпитвате непоносимост към тях в рамките на час и половина – два часа след приемането им. Щом храната достигне до червата, реакцията е „почти мигновена“.
- Препоръчително е да консумирате малки количества храна през целия ден. Това означава да избягвате големите порции. Така негативната реакция в червата ще бъде по-слаба и дори неуловима.
- Дъвчете храна добре и след хранете правете почивка за половин-един час.
- Обърнете внимание на източниците на стрес в ежедневието ви и избягвайте тревогите през деня. Опитайте се да водите по-спокоен живот!
Забранени продукти
- алкохол
- тлъсти меса и риба;
- всички видове подправки;
- пикантни подправки;
- хрян, горчица, кетчуп;
- крем, напитки с лед;
- пшеница, ечемик каша;
- бобови растения;
- всички полуготови продукти;
- консерви;
- силно солени и пушени храни;
- пържени храни;
- гъби;
- чипс, бисквити;
- газирани напитки;
- продукти от фантазия и топли тестени, сладкарски;
- шоколад, кафе, силен чай.
Препоръчани продукти за употреба
- овесени ядки и пълнозърнени храни;
- сушени хляб брашно 2 разновидности на бисквитки;
- ниско съдържание на мазнини извара, мляко, малко количество заквасена сметана;
- яйца бъркани един ден;
- супи от не тлъсто месо (говеждо, пилешко), с добавянето например на ориз или картофи;
- макаронени изделия;
- варени и печени зеленчуци;
- меса не мастни сортове варени, печени и нарязан (пържоли);
- риба не мастни видове варена или желирана риба;
- от плодовете и зеленчуците се препоръчват плодови напитки, конфитюри;
- соковете да не са кисели и за предпочитане да се разреждат с вода, и в ограничени количества (една чаша на ден);
- не мазно сирене, пастет домашен от не мазни меса.
Ако пациентът има тежка диария и е спазвал диета за отслабване, ще трябва да промени храненето си до високо-калорични храни (повече месо в храната). Целта на диетата е да се намали вероятността от механични, термични и химически дразнения на червата.
Температурата на готвене не трябва да бъде по-малка от 18 градуса и не повече от 60 градуса по Целзий. Препоръчително е да се разделя храната на 5-6 пъти на ден на не големи порции.
В случай на тежко обостряне се препоръчва 2 дни без храна, но със задължителна консумация от 1,5-2 литра вода на ден. Ако влошаването настъпва, препоръчват се разтоварващи дни глад. Ето например какви са възможните опции:
- 1,5 литра мляко на ден,
- 1.5 литра кисело мляко на ден,
- 1,5 кг ситно настъргани моркови на ден,
- или 1,5 кг обелени и ситно нарязани ябълки.
След 2 дни на глад или разтоварващи, пациентите преминават на диета, която трябва да бъде спазвана постоянно.
В случаи на тежко недохранване, особено при деца, пациентите могат да изискват ентерално хранене. Чревното хранене се използва, когато се слага на пациента захранваща тръба, която е поставена през носа или през гърлото и надолу, или директно през коремната стена в стомашно-чревния тракт. Това е най-предпочитаният метод на хранене на недохранени пациенти, които не могат да приемат храна през устата. За съжаление, това не помага на пациенти с нарушена абсорбция с интензивни чревни заболявания. Ентералното хранене може да бъде ефективно за поддържане на ремисиите.
Пациентите със симптоми на болестта на Крон често имат епизоди на слабост, дължаща се на инфекциите и промените в червата. Когато набавяте на тялото достатъчно витамини и минерали, ще се чувствате по-добре.
Затова се опитайте да включите в меню тези хранителни добавки, които можете да откриете във всяка аптека:
- Фолиева киселина
- Цинк
- Вечерна иглика и масло от ленено семе: и двете са източник на важни минерали
Билколечение
- Един от най-старите методи на терапия е отварата от билки. В този случай, трябва да се вземат равни части лайка, градински чай и кантарион. Чаят се държат във водна баня в продължение на 5-10 минути, след това се оставя да се охлади и се филтрира. Отварата се използва по една супена лъжица на всеки два часа. Пълният курс на лечение е 3 месеца. Тя има антисептично, антибактериално, стягащо действие от дъбилните вещества. Той е добра профилактика на усложненията от болестта на Крон, като перфорирана язва и фистули.
- Запарка с анасон. 5 г сушен или 12 г зелен анасон се слага в завряла вода – една чаша. Престояват 10 минути, след което се филтрира и охлажда до 35 0 С и се пие през целия ден. Подходяща е за подуване на корема – намалява метеоризъма.
- Алкохолна тинктура от семена. Предприемете през май бране на слънчогледови пити (тогава няма узрели семена), нарязват се на ситно и се изсипва в спирт в размер от 50 г суровина на 100 мл алкохол, затворете с капак и трябва да престояват една седмица. Дневно се изпиват 15 минути преди хранене 30 капки разредени в чаша вода. Този инструмент се използва за стесняване на червата, за намаляване на болката по време на преминаването на храната през червата, предизвикана от сегмент. Вземете до 6 пъти на ден.
- Семената от индийски живовляк (Plantago psyllium) са отлично слабително за лигавицата. Те се използват при запек, защото не само стимулират перисталтиката (набъбва механичното дразнене на червата), но също така се улеснява и преминаването на изпражненията, семената защитават със своята слуз лигавицата на червата.
- Билката салвия се използва за лечение на болест на Крон. Тази билка има и противовъзпалителни, обезболяващи и дезинфекционни свойства. С този набор от изцелението тя често се използва за профилактика и лечение на заболявания на храносмилателния тракт под формата на настойки и отвари.
- Една лъжица сушен градински чай се сипва в половин литър вода и се вари 10 минути на слаб огън, кисне половин час, и след това се филтрира. Взема се по чаша до 4 – 5 пъти на ден. Ако консумацията носи облекчение на пациента – използването на отварата е неограничено.
- Друг вариант - една супена лъжица сушена билка да се добави към една чаша завряла вода и се оставя да престои един час. Готовото лекарство се филтрува и по 100 мл се приемат до 4 пъти на ден.
- Черен оман корени. Вземете пресен корен – измива се и се залива с вода със стайна температура, в размер на 100 грама на литър вода. Престоява на тъмно 9 часа, след това се филтрира. Корените отново се заливат, но с вряла вода, охлаждат се и течността се смесва с първата инфузия. Приема се по 15 мл за 20 минути преди хранене. Курсът на лечение – 2 месеца. Може да повторите курса след 2 седмици.
- Исоп. Използвайте прясна билка – смачкайте я и я зейте с вода в размер на 40 г на 1 литър, довежда се до кипене и се остава да се запари захлупена за 5 минути. След това отварата се филтрира и охлажда. Ако имате само сушена билка – оставете я за поне 20 минути да кисне захлупена. Отварата се пие 2 пъти на ден по чаша. Употребява се за 14 дни с прекъсване за седмица и отново може да се продължи терапията.
- Инфузия от листа от змийско мляко – жълтурчета листа. Пресни листа 3-4, залейте с чаша завряла вода и се запарват захлупени за 10-15 минути. Използвайте само инфузия със стайна температура. Някои източници препоръчват инфузията гореща – това определено провокира стомаха и червата при болестта на Крон.
- Масло от морски зърнастец. Препоръчва се да се пие на гладно по 3 супени лъжици всеки ден 2 часа преди ядене непрекъснато. Растителните масла се препоръчват за активни възпалителни заболявания на храносмилателната система, но морският зърнастец – не е най-добрият избор. Маслото то морски зърнастец е силен алерген, и болестта на Крон винаги е свързана с алергичен компонент. По-приемливо е лененото масло във всяко отношение. В допълнение – повече от достатъчно е да се консумира по една супена лъжица.
- Слузта от ленено семе е едно добро противовъзпалително средство по време на обостряне. Ленените семена се изсипват във вряща вода 200 мл и се оставят за 30 минути, като се разбъркват от време на време. Получената маса се приема един час преди хранене. Тя притежава силно заздравяващо и възстановително действие.
- Шипковото масло се използва успешно при болест на Крон. Получава се от пресни плодове, които са замесени с точилка или други подходящи средства. Получената маса се поставя в дебелостенни бутилки от 2 литра. След това се залива с половин литър рафинирано масло в него (слънчогледово или зехтин). Бутилката се затваря и се разклаща. Бутилката се съхранява на тъмно за 14 дни. Маслото се филтрира и се използва 20-30 минути преди хранене. Взема се сутрин един час преди закуска на празен стомах, втори път – един час преди обяд, и трети път – 2 часа след последното хранене.
- Квас от змийско мляко. За адекватна ферментация е необходима три литра суроватка, 200 г захар, 15 г добра домашна сметана, натрошен 200 грама или 300 г пресни жълтурчета. Захарта се разтваря във вода; билката змийско мляко (жълтурчета) се поставя в марля, потопена в разтвор от захар. Тя трябва да е свързана с една сребърна лъжичка. Добавя се сметана (200 мл), след това бутилката се покрива с марля и два слоя кърпа , която е фиксирана към гърлото на бутилката. След това съдът се оставя за 15 дни на топло. Готовият лек се изцежда не повече от един литър, но вместо него в бутилката се изсипва съответното количество вода и захар. По време на процеса по инфузия се появява плесен на повърхността, която трябва да се почисти и съдържанието на бутилката да се разбърква на всеки 2 дни. 100 мл се приема един час преди хранене три пъти на ден.
- Бял равнец. Благоприятен ефект върху възпалената чревна стена дава и билката бял равнец. Използвайте го като отвара. Изсипете 2 супени лъжици сушен суров бял равнец в чаша студена вода и го сварете за 15 минути. След това да се запари в захлупен съд за 45 минути на топло място, да се филтрира и се приема по лъжица 3 – 4 пъти на ден за 30 минути преди хранене.
- Корен от женско биле. Подгответе 1.5 ч.л. пречистен корен от женско биле и го сипете в чаша хладка вода. След това сложете течността в съд и го поставете върху котлона и я варете на слаб огън за 10-15 минути, след което се филтрира и лекът е готов. Пие се по чаша отвара 3 пъти на ден.
- Люспи от лук. Варят се един час на тих огън, вода не се долива. Отварата се охлажда, използват се 100 мл 5-6 пъти на ден по време на острата фаза на болестта. Кверцетинът, който се съдържа в отварата, теоретично намалява болката на пациента.
- Момина сълза. За чревните спазми ще помогне тинктура от момина сълза. За да се приготви трябва да се залеят сушени цветове от момина сълза със 70% алкохол в съотношение 1:10 и се остави да кисне за две седмици на тъмно място. След този период се прецежда и се вземат по 20 капки тинктура, разтворени в половин чаша вода 2-3 пъти на ден.
Билкови смеси:
- Пригответе по 20 г синапено семе, плодове анасон, по 10 г кора от зърнастец, треви, бял равнец и 30 г корен от женско биле. Две супени лъжици от получената смес, залейте с чаша вряла вода и се вари отварата на слаб огън за около 10 минути. Прецедете през тензух готовият лек и вземайте половин чаша 2 пъти на ден – сутрин и вечер.
- Вземете равно количество кимион плодове, лайка цветове, мента и корен валериан. За подготовката на терапевтична напитка се налива 1 с.л. от сместа на 1,5 чаша вряща вода и се оставя за един час да кисне. Когато инфузията е готова, тя се филтрува и се ползва по 100 мл три пъти на ден.
- Смесете бял равнец, мента, лайка и градински чай. Комбинацията от тези билки е много ефективна и е доказано средство за лечение на чревни колики и газове. Вземете равни части от всички съставки и ги разбъркайте, след това 1 ч.л. от подготвената колекция се налива в чаша вряща вода. Ние държим лекарството под капак, докато се охлади. Готовата инфузия се филтрува и се пие четири пъти на ден, разделя се полученото количество течност в равни части.
- Продължително лечение със следната колекция помага за премахване на възпалението на червата и на спазмите. За да я направите трябва да се смесят по 1 ч.л. градински чай, лайка и кантарион, ги залейте с чаша вряла вода, след което сместа се оставя да се запари и да се охлади. Необходимо е да се вземе по 1 супена лъжица 7-8 пъти през деня. След тримесечен курс на лечение дозата се намалява до 1 ч.л. за еднократна употреба, както и честотата на до 3 пъти на ден. Това разбира се може да се продължи за дълго време. От време на време да се взема почивка от две седмици до един месец.
Превенция
Важен елемент от превенцията е правилното хранене, при което задължително се изключват прекалено мазни храни, и се ограничава използването на силно солени, пушени и пикантни храни. Яденето на мазни храни, трябва да се избягва, за да се намалят случаите на риск от чревна инфекция.
Трябва да се избягва стресът, умствено или физическо претоварване по време на работа. Необходимо е да се укрепи нервната система. В случай на стрес се използват успокоителни.
Изследваната болест на Крон не е инфекциозна. Ето защо, от болен човек не може да бъде заразен друг, дори ако се използват общи прибори и лични хигиенни средства. Също така тя не е патология на рак и въпреки това се нарича предраково състояние. Това само увеличава риска от рак на червата. Ако своевременно се направи проверка, възможно е да бъде открит тумор в ранните етапи, шансовете за лечение, на който в същото време са значително по-големи.
Как влияе болестта на Крон по време на бременност?
Проблемът с бременността при болестта на Крон е доста сложен. Много лекари знаят малко за това дали една жена с такава диагноза може да забременее като бременността протича нормално и без опасност за майката и бебето на фона на болестта на Крон. Кои са най-безопасните лечения в същото време. Някои лекари казват погрешно на жените, че не могат да забременеят, защото бременността е противопоказана.
Ако активността на заболяването е висока, половината от бременността е без усложнения. Когато болестта не е активна, при по-голямата част от жените (80%) не възникват усложнения.
Основни усложнения по време на бременността, свързани с болестта на Крон:
- преждевременно раждане (при активно заболяване, рискът се увеличава с 3,5 пъти);
- спонтанни аборти (при активно протичане на заболяването, рискът се увеличава на 2 пъти);
- фетално недохранване;
- често е необходимо при цезарово сечение.
Според статистиката на обострянията на заболяването при бременни жени не се срещат по-често, отколкото при не-бременните. Ако по време на бременност болестта на Крон е в ремисия – то в 2/3 от жените, тя остава неактивна. По същия начин, ако по време на бременността болестта е активна – нейната активност се запазва или усилва в приблизително 2/3 от жените.
Най-често се появява изостряне на болестта на Крон при бременните жени:
- през първото тримесечие на бременността;
- след раждането;
- след аборт;
- с настъпването на бременността, ако жената сама спира лечението.
Показания за цезарово сечение при бременни жени, страдащи от болестта на Крон:
- висока активност на болестта;
- присъствието на илеостомия;
- кожни лезии около ануса;
- белези на перинеума.
При болест на Крон по време на бременност могат да се прилагат не всички методи за диагностика и лечение. Вие стриктно трябва да се придържате към препоръките на лекуващия лекар. Ако една жена планира бременност, когато заболяването е неактивно, трябва постоянно да бъде наблюдава от лекар и да предприеме необходимите препарати – тогава рисковете са минимални.