Банер за мобилна версия за апликация
Болка в тестисите
Болката или дискомфортът, които се изпитват в областта на единия или двата тестиса може да произхожда от самия тестис или други състояния, които засягат скротума, слабините или корема. Известни са няколко състояния, които предизвикват болка в тестисите, чието разпознаване е важно и налага консултация със специалист, за да се избегне влошаване.
Тестисите са част от мъжката репродуктивна система. В тях се образуват сперматозоидите и мъжкият полов хормон тестостерон. Тестисите се намират в кожно образувание, наречено скротум, което ги задържа подобно на торбичка, извън тялото. Скротумът се разполага между пениса и ануса. Размерите на тестисите при възрастния мъж са равни на големи маслини. По принцип нормално е единият тестис да се намира малко по-ниско от другия в скротума. Върху задния ръб на тестисите се намира епидидимисът или надсеменникът. Той има тръбовидна структура с форма на полулуние. Различават се глава, тяло и опашка. Епипидимисът осигурява канал за придвижване на сперматозоидите от тестиса към семепровода. Семепроводът е чифтен орган. Представлява мускулна тръба с дължина около 50 см, която достига простатната жлеза. Семепроводът тръгва от опашката на епидидимидиса, изкачва се заедно с артерията, вената и нерва на съответния тестис, навлиза в коремната кухина през вътрешния ингвинален пръстен и се насочва към пикочния мехур. Отваря се в простатата. Семепроводът пренася сперматозоидите от епипидимиса до уретрата. Участва във формирането на семенната течност.
Видове:
Познати са няколко състояния, водещи до болка в тестисите. Някои от тях изискват бързо предприемане на медицинска помощ и справяне с проблема с цел запазване на функциите на тестисите.
- Торзия или усукване на тестиса - усукването на тестисите в скротума води до влошаване на кръвоснабдяването им (заради усукването кръвоносните съдове на семепровода се притискат). Когато кръвоснабдяването е нарушено за дълго, това води до увреждане на тъканите на тестиса. Състоянието изисква неотложна медицинска помощ и компетентно мнение на лекар. Торзия обикновено се получава, когато тестисът не е нормално прикрепен или поставен в скротума. Дължи се на усукване на семенната връв на тестиса, при което той виси свободно в скротума. Състоянието впоследствие се съпровожда с кръвоизливи и поява на болка. По-често усукване се получава на левия тестис. По изключение се получава и на двата. Състоянието се среща най-често при момчетата, между 7 и 18-годишна възраст. Възможно е да се прояви и при по-възрастни мъже до 30 години, но това са редки случаи. Често се наблюдава и по време на неонаталния период след раждането на бебето. Изключение е да се получи при травма.
- Епидидимит е възпаление вследствие на инфекция. Заболяването засяга възрастните мъже във възраст между 19 и 40 години. При сексуално активните мъже най-честите причинители за инфекция са микроорганизмите Chlamydia trachomatis и Neisseria gonorrhoeae. При по-младите момчета и по-възрастни мъже инфекцията се развива вследствие на попадане на бактерията Escherichia coli в отделителната система. Обикновено инфекцията при тези две групи се дължи на индивидуални особености на половата система.
- Травма - всяка една травма или нараняване на тестисите е свързана с изпитване на болка и дискомфорт. Най-често травма на тестисите се получава при неочакван инцидент, срещано при спортуващите, както и при директен удар в областта, пътна катастрофа и дейности като яздене, каране на велосипед и др. В повечето случаи болката отминава от само себе си след определен период от време. По изключение инцидентът може да наложи неотложна медицинска помощ. Руптурата на тестиса е сериозно нараняване на тестиса, при което са засегнати тъканите около него. Често състоянието е придружено от събиране на кръв около тестиса – хематоцеле.
- При ингвиналната херния се забелязва наличие на издутина в скротума. Случва се при дефект – отвор в тъканите, които отделят червата и слабините. В този отвор навлиза част от червото, което достига скротума. При преглед се забелязва подутина в кожната торбичка. Възможно е състоянието да е съпроводено с подуване и болка.
- Орхит представлява възпаление на тестиса вследствие на инфекция, най-често на вируси и от паротит (заушка). От заушка боледуват най-често деца до 10-годишна възраст. В редки случаи орхитът може да е причинен от бактериална инфекция.
- Камъни в бъбреците - по изключение болката в тестисите може да се появи в резултат на попадане на камъни от бъбреците и пикочните пътища в слабините.
- Тумор - въпреки че при туморите не се изпитва болка, тази вероятност не може да се изключи напълно. По изключение процесът е свързан с изпитване на болка и дискомфорт в скротума.
Симптоми:
Тъй като много болестни състояния могат да доведат до болка в тестисите, симптомите и признаците варират. В същото време един и същ симптом се проявява при различни заболявания, което определя трудността при поставяне на диагноза и дори риск за получаване на навременна медицинска помощ при опасните случаи. Независимо от това препоръките на специалистите са при наличие на болка в тестисите, засегнатият веднага да се насочи за консултация при опитен специалист.
Торзия на тестисите - при усукване на тестисите се изпитва внезапна силна болка, обикновено локализирана в единия семенник. Състоянието е придружено с някои от следващите признаци:
- гадене и повръщане
- болезненост, дискомфорт, силна чувствителност в слабините
- подуване и зачервяване на част или целия скротум
- болка ниско долу в корема
- наличие на висока температура
- подвижност на засегнатия тестис в скротума
- хоризонтална позиция на засегнатия тестис в скротума
- липса на рефлекс при засегната част на скротума – в нормално състояние тестисът се движи нагоре на малко разстояние при мускулно напрягане
Торзия на семепроводите - болката може да се появи изведнъж или постепенно, да бъде умерено поносима до силна. Повечето пациенти не описват симптоми, които да показват състоянието, като гадене, повръщане и висока температура. Признаци, които се разграничават:
- липса на подуване и зачервяване на скротума
- обикновено се изпитва чувствителност в горната част на тестис
- в 20 % от случаите се намира малка синя точка близо до върха на засегнатия тестис
- запазва се нормалното вертикално положение на засегнатия тестис в скротума
- както и нормалните рефлекси в тази част на тялото
Епидидимит - болката при епидидимит се появява постепенно. Силата й е от средна до силна, обикновено локализирана в единия от тестисите. Състоянието е придружено с някои от следващите признаци:
- гадене и повръщане
- дискомфорт в тестис или скротума, обикновено локализирана в областта на надсеменика като при напредване на болестния процес болката се разпространява
- подуване и почервеняване на скротума
- болка в корема
- неприятни усещания при уриниране, парене
- чести позиви за уриниране с чувство за невъзможност за задържане
Орхит - тъй като орхитът се среща при инфекция се наблюдават и типичните белези за този процес. Болката е от поносима до силна. Изпитват се също така и следните симптоми:
- дискомфорт в тестисите и скротума, подуване и почервеняване
- висока температура и треска
- главоболие
- болки в тялото
- гадене
- умора
- заболяване от паротит (заушка) и обрив
При сериозни травми се наблюдават следните признаци:
- дискомфорт в тестис или скротума, подуване
- посиняване на скротума или перинеума, участъка между скротума и ануса
- гадене и повръщане
Ингвиналната херния понякога води до дискомфорт в скротума или тестисите. Наблюдава се:
- издутина в скротума или слабините, която се забелязва повече при кашляне или кихане
- наличие на тъпа болка или парене в скротума
- случва се камъните в бъбреците да предизвикат и болка в тестисите. Състоянието на скротума е обичайното – няма подуване, зачервяване и други обезпокоителни външни признаци.
- болка и топлина в кръста
- има наличие на болка в корема
- гадене и повръщане
- наличие на кръв в урината, дискомфорт при уриниране, чести позиви
- Обикновено при туморни образувания не се изпитва болка, в много редки случаи обаче това е възможно.
Други признаци и симптоми:
- бучка или уголемяване на скротума
- промяна на размера на тестиса
- тъпа болка ниско в коремната област, кръста или слабините
- чувство за тежест в скротума
Диагностициране:
- След общ преглед се насочва вниманието към състоянието на скротума, болезненост, излъчване на болката, промяна в размери, оточност, зачервяване, реагирали лимфни възли, кремастерен рефлекс.
- Рутинно се проведжат изседвания – кръвна картина и някои биохимични показатели, анализ на обикновена урина, при нужда посявка с антибиограма.
- Ехографкото изследване на тестисите дава представа за структурата на тестисите и кръвоснабдяването, натрупване на течност – хидроцеле или хематоцеле в скроталната торбичка.
- Понякога се прибягва до сцинтиграфско изследване за преценка натрупването на маркер в тестиса и изключването на торзио. Изследването обаче е трудоемко, изисква време, а торзията е състояние, което налага спешна оперативна намеса, и затова не се прилага рутинно.
Лечение:
Най-елементарният начин за избавяне от дискомфорта – е прием на бокоуспокояващи препарати. Но това е само временна мярка, която ще ви позволи да облекчите състоянието си, докато стигнете до болница. В лечебното заведение ще се определи причината за болезнените усещания и ще се проведе съответното лечение.
- След травмиране на мъжката семенна жлеза е необходимо да се постави леден компрес и да се извика лекар.
- Ако заболяването се отличава с рецидивиращ характер, то може да се препоръча операция за дрениране на абсцеса или дори отстраняване на тестис.
- Торзията на тестисите е спешно състояние в урологията и се лекува оперативно.
- Ако диагнозата е епидимимит – на първо място се блокира семенната връв с използването на местна упойка. Това спомага за облекчаване на болковия синдром. След това на пациента се препоръчва да носи специално бельо, поддържащо скротума и подобряващо кръвообращението. Третира се консервативно с антибиотици, противовъзпалителни средства, лед, покой.
- Торзията на тестикуларните придатъци и орхитът също се овладяват обикновено консервативно.
- Бъбречнта колика се третира със аналгетици и спазмолитици, осигуряване на достатъчен уринен поток с вливания, по преценка при подлежаща инфекция се добавя антибиотично лечение.
- Ингивналната херния се лекува оперативно.
- Тестикуларният тумор налага хирургично лечение. По преценка се провежда химио- и лъчелечение.