Банер за мобилна версия за апликация
Бронхит
Бронхитът е възпаление на лигавицата на бронхите в белия дроб на човека, чрез които поетият въздух достига до алвеолите. Бронхитът най-често се свързва с увредата на големите въздухоносни пътища - трахея (т. нар "трахеобронхит"), големи и малки бронхи.
При децата обаче, нерядко се засягат и по-малките - бронхиоли и терминални бронхиоли, което се означава като "бронхиолит" и се разглежда като отделно заболяване. Бронхитът е заболяване, при което се развива възпаление на част от въздухосносните пътища на белите дробове. Това е система от разклоняващи се тръбовидни органи - трахея, бронхи и бронхиоли, изграждащи така нареченото "бронхиално дърво", през които в процеса на дишане преминава въздушния поток.
Бронхитът е едно от най-честите заболявания в световен мащаб. Почти всеки човек е боледувал поне веднъж през живота си от някаква форма на бронхит, обикновено в рамките на така наречената "обичайна настинка" или простуда.
Видове:
Видовете бронхит се разграничават по своя причинител и по хода на своето протичане:
- остър бронхит - в комплекса на "обичайна настинка" или простуда, обикновено вирусно обусловен и преминаващ в рамките на пет до седем дни.
- хроничен бронхит - с основна причина тютюнопушене, чести инфекции и замърсен въздух, при който има хронично - рецидивиращ ход. Критерий за наличието на такъв вид хроничен бронхит е изявата на симптоми в поне три месеца на две последователни години. Тютюнопушенето, вредното въздействие на замърсения въздух, честите инфекции са причина за така наречения "хроничен бронхит", което е най-честото белодробно заболяване.
Причини:
Бронхитът възниква вследствие възпаление на стената на бронхите под влияние действието на различни вредни фактори. Най-често това са инфекции с микроорганизми - вируси, микоплазми, гъбички, рядко бактерии. При простуда, защитните сили на организма отслабват и попадналите или нормално обитаващи дихателната система микроорганизми намират благоприятни условия за размножаване. Нерядко, бронхитът се причинява от вдишването на дразнещи вещества, газове, прах, токсини.
Отделните причинители могат да предизвикат различно по вид възпаление, но най-общо то винаги е свързано с отделянето на секрет, оточност и затрудняване на нормалния въздушен поток през бронхите. Понякога е налице спазъм (свиване), което допълнително стеснява просвета им и нарушава дишането.
При децата най-често това са респираторно-синцитиалния вирус, адено - коксаки- ECHO – вирусите, докато при възрастни преобладават грипния и парагрипния вирус, микоплазмите.
При простуда намалява кръвоснабдеността на лигавиците в носа и гърлото, а това освобождава пътя на вирусите и бактериите към организма. Освен това до възпаление на белите дробове може да стигнем и ако не положим достатъчно внимание на здравето си, когато вече ни е навестила наглед безобидната кашлица от обикновената настинка.
Симптоми:
Тъй като бронхитът е честа последица или се развива в комплекса на обичайната настинка, първоначалните симптоми могат да бъдат: общо неразположение, температура, главоболие, мускулно-ставни болки, хрема, кихане, парене и сухота в гърлото, впоследствие се развива и симптоматика от страна на дихателната система - суха, дразнеща кашлица с оскъдно количество жилав, безцветен секрет (храчка), болки зад гръдната кост, затруднено дишане, понякога със "свиркане". Промяната в количеството и вида на секрета обикновено е признак за усложнение.
Диагностициране:
Обикновено диагнозата се поставя на базата на историята на заболяването, която разкрива симптомите. При съмнение за усложнения могат да се направят допълнителни изследвания като: рентгенография, кръвни изследвания, микробиологични проби за установяване на причинителя.
Усложнения:
Най-честото и сериозно усложнение е развитието на бронхопневмония. Това трябва да се подозира при затегнат и продължителен ход на заболяването, наличие на симптоми за дихателна недостатъчност и обща интоксикация. В такива ситуации особено ценна е образната диагностика, която поставя диагнозата в ранен стадий и е предпоставка за успешно лечение.
Лечение:
Важни за лечението на бронхита са така наречените "общи мерки" за преодоляване на обичайната простуда. Те включват: подходящ хранителен и постелен режим, приемане на голямо количество течности (хидратация), витамини и общоукрепващи средства.
При наличие на температура, главоболие, отпадналост се използва симптоматично лечение с аспирин, парацетамол, аналгин (т.нат аналгетици и антипиретици). Съществуват препарати за облекчаване или подтискане на кашлицата, както и за втечняване и подобряване отделянето на секрета (храчките), които имат и протективно действие върху бронхиалната стена. Антибиотици са показани само при тежко, затегнато протичане или при подозрение за усложнения. При съпътстващ бронхоспазъм, хроничен и затегнат ход е удачно ползването на бронходилататори (метилксантини), а при бронхит в следствие действието на токсични вещества и противовъзпалителни средства – кортикостероиди.
Налага се спиране на тютюнопушенето, дишане на чист въздух, използване на природни антибиотици, големи количества чесън и прополис, витамини А, С и Е, които заздравяват всички лигавици в тялото.
Антибиотиците помагат само тогава, когато бронхитът е предизвикан от бактерии.
Хранителен режим
- Хранителният режим е много важен. От менюто трябва да се изключи храната, богата на белтъчини и слузообразуващи вещества: месни и млечни продукти, тестените изделия от бяло брашно.
- Нужно е да се поглъща много топла вода, билков чай или прясно изцедени сокове.
- Студените, дразнещите, мазните храни, както алкохолът и тютюнът трябва да се изключат.
- Вътрешното приемане на сок от ряпа или репички (винаги разреден с голямо количество сок от моркови) е с особена ценност.
Важни добавки:
- Пчелен прополис, природен антибиотик, убива бактериите и вирусите, укрепва имунната система.
- Чесън, предпазва от и се бори с инфекциите, укрепва имунната система.
- Алое Вера загряващ лосион, Алое Активатор и/или Алое Вера Джели, противовъзпалително и отхрачващо средство, облекчава болката: втривайте сместа в гръдния кош и гърба по няколко пъти на ден.
- Licorice, противовъзпалително средство, за борба с кашлицата, стимулира образуването на антитела, укрепва имунната система.
- Ginkgo Biloba, чудесен бронходилатор (разширява бронхите), помага при хроничен бронхит и астма, дължаща се на алергия.
- Витамин С, укрепва имунната система.
- Бета-каротин, мощен антиоксидант, за борба с инфекциите, запазва и възстановява телесната тъкан.
- Алое Вера сок, гел или нектар, облекчава възпаленията, природен антибиотик.
- Алое Активатор за отпушване на носа, облекчава възпалението, свива съдовете: по 2 капки във всяка ноздра.
- Витамини: А – 15,000 IU или Бета-каротин – 9 мг; С – 300 до 3,000 мг; E – 500 IU.
- Минерали: Калций – 1,000 мг; Цинк – 50 мг.
Билколечение
- В чаша сок от моркови се добавят няколко лъжички мед. Разбърква се добре до получаване на еднородно субстанция. Приема се по 1 с.л. 4-5 пъти дневно. Държи се на хладно.
- Една с.л. наситнен полски хвощ се заливат с 400 г вряла вода. Оставя се да стои 2-3 часа, след което се прецежда. Приема се по 1 с.л. 5-6 пъти в денонощието.
- Ако въпреки предприетите мерки, описани по-горе, възпалението се развива надълбоко, тогава на гърдите, близо до гърлото, и на стъпалата трябва да се сложи лапа от синапено семе (хардал) и да се държи там, докато може да се търпи.
- Сто грама стрито ленено семе се смесва с 20 г стрит анасон и 20 г стрит джинджифил. Размесва се добре и се добавя към 0,5 кг чесново-медена смес (450 г мед и 1 глава чесън). Приема се по 1 ч.л. 3 пъти на ден 30 мин. преди храна.
- Изчистват се на скилидки три средно големи глави чесън. Вземат се 5 лимона, от които се махат само семките. Чесънът и лимоните се смилат в машинка за месо или се протриват през ситно ренде. Получената смес се залива с 1 л преварена вода, оставена да се охлади до стайна температура. Държи се в затворен съд 5 денонощия, след което се прецежда, а остатъкът се изстисква. Приема се 3 пъти на ден по 1 с.л. 20 мин. преди храна.
- В 50 г вино се разтваря 1/2 ч.л. мед. Изчиства се и се прави на каша 1 глава чесън. Приготвят се и 40 – 50 мл газ за горене. Преди сън по стъпалата на краката се разстила чесновата кашица и се обуват вълнени чорапи. Гърдите се разтриват с газта и се облича топло бельо. Чашата вино с меда се изпива. Процедурата се прави до пълно излекуване.
- Един кг зрели домати и 50 г чесън се смилат в месомелачка и се смесват с 300 г настърган корен от хрян. Посолява се на вкус. Слага се в стъклени буркани, които се съхраняват плътно затворени в хладилник. Приема се за деца по 1 ч.л. преди храна 3 пъти на ден, а за възрастни – по 1 с.л. Преди употреба да се затопля до стайна температура.
- Вземат се 1,3 кг липов мед, 1 ч.ч. ситно нарязани листа от алое, 200 мл зехтин, 150 г брезови пъпки и 50 г цвят от липа. Преди използването им откъснатите и измити с вряла вода листа алое трябва да стоят 10 дни на хладно и тъмно място. Ако медът е захаросан, се разтопява на водна баня, и в него се слагат наситнените листа алое. Сместа трябва добре да се загрее, за да се разтвори алоето в меда. В отделен съд с 400 мл вода се слагат брезовите пъпки и липовият цвят и се оставят да врат 1-2 минути. Прецежда се добре, като се изстисква получената каша, а сокът се долива в меда. Съхранява се в 2 стъклени бутилки, в които се добавя по равно зехтинът. Съхранява се на прохладно място. Взема се по 1 с.л. 3 пъти на ден. Преди употреба се разклаща добре.
- Licorice (сладък корен) се използва от хилядолетия като супресант на кашлицата и за предпазване от респираторни заболявания, както и за укрепване на имунната система. Ginkgo Biloba е чудесен бронходилатор при задръстване на бронхите, силна хрема и особено, ако лицето не може да диша и чувства недостиг на кислород.
- Масажирането и втриването в гръдния кош и гърба на смес, приготвена от Алое Вера Джели, Алое Активатор и Алое Вера загряващ лосион с евкалиптово масло, дават добри резултати. Евкалиптът е силно средство против кашлица и за облекчаване на мускулния дискомфорт. Алое Вера помага за по-доброто проникване на евкалипта.
- Много полезни са баните и инхалациите с евкалиптово масло, сода бикарбонат, лайка, невен, слез, черен бъз, мащерка, борови връхчета, орехови черупки.
- Особено полезни са инхалациите с настърган пресен хрян. Те се използват за разграждане на натрупаната в дихателните пътища слуз. Вместо хрян могат да се използват чесън, кромид лук или ряпа.
Срещу кашлица:
- Смесват се 50 мл зехтин, 50 г мед и 1 ч.л. стрито синапено семе. Всичко се обърква добре и се приема по 1 ч. л. преди храна. Пристъпите на кашлица отминават след 1-2 дни.
- Вземат се 1 сурово яйце, 1 с.л. ракия (водка или разреден до 40 градуса чист медицински спирт - етилов алкохол), 1 с.л. мед, 1 с.л. разтопено масло, 1 с.л. прясно мляко и 1 ч.л. (равна) сода. Всичко се смесва и се изпива на празен стомах. Ако кашлицата не мине от първия път, процедурата се повтаря за следващия ден.
- Сваряват се 2-3 картофа, обелват се и се намачкват с вилица. Добавят се около 1/4 чаша брашно, по 1 ч.л. мед и стрито синапено семе и 1 с.л. олио. Търпимо горещата смес се поставя на гърба и стои 10-15 мин. може да се редува – един ден сместа на гърба, другия – на гърдите.
- Заливат се с вряла вода наситнени листа от евкалипт. От плътна хартия се прави фуния, чийто широк край се поставя върху чашата, а от тесния се диша. Издиша се извън фунията. Процедурата продължава 10-15 мин. Ако се усети виене на свят, спира се. Вместо листа може да се използва авкалиптово масло от аптеката.
Профилактика:
Мерките за предпазване от развитие на бронхит са преди всичко:
- закаляване,
- укрепване на организма,
- избягване на контактите със заразно болни,
- ограничаване пребиваването на обществени места по време на грипни епидемии,
- добър хранителен режим,
- почивка и редовното спортуване,
- употребата на ваксини срещу вирусите, които са основна причина за развитие на заболяването.


