Банер за мобилна версия за апликация

Газове

Оплакването от подут корем е често срещано. Причинява неприятен дискомфорт и може да разстрои емоционално. При образуването на газове и задържането им се получава неприятно куркане на червата, при което имаме чувството, че всеки разбира за проблема с корема ни. Обикновено той е придружен и от отделяне на въздух през устата, оригване по време на консумация на напитки или храна, болки в корема. Подуването на корема или образуването на газове обикновено се получава след хранене. Дължи се на някои особености в храненето, като съчетание на хранителни продукти, някои неправилни навици и индивидуални особености, касаещи храносмилането.

Чревните газовете се появяват в най-неподходящия момент. Ако не им позволите да излязат, причиняват силна стомашна болка, придружена от къркоренето на червата, което позволява на всички да разберат какво се случва в тялото ви.

Чревните газове се образуват в края на храносмилателния процес и ви алармират дали има или не проблем с него. Той играе важна роля за имунната ви система и образуването на хормоните, които контролират тревожността и тъгата например. Затова е време да започнете да обръщате повече внимание на чревните газове. Забравете предразсъдъците и неудобството. Запомнете, че газовете са нещо естествено, също като хълцането и сърбежа. Трябва да се научите да приемате непрекъснатите промени в тялото си.

 

Причини:

Понякога този проблем се дължи на недостиг на храносмилателен ензим, какъвто е случаят с лактозната непоносимост, която се обуславя от недостатъчност на ензима лактаза, необходим за усвояването на млечната захар. В мнозинството от случаите обаче образуването на газове се дължи на грешки в храненето, най-вече на придържането към беден на фибри режим.

Поглъщането на твърде много въздух при храненето, в комбинация с отделянето на стомашна киселина, също е причина за образуването на газове, както и консумацията на твърди пикантни храни и подправки. Стресът също е виновник за подутия корем, тъй като провокира реакции на окисляване и съответно подуване на корема.

Консумацията на твърде много въглехидрати, от тестени и сладкарски изделия, затрудненото им и неправилно усвояване въобще в комбинация с останали храни също причинява образуване на газове в червата.

Стомашните газове могат да се дължат и на бактерии, които причиняват гниене на непреработената храна или на химична реакция в стомаха и червата, предизвикана от някои храни.

Газовете могат да са показател за наличието на необичайни образувания в органите ви като ранички или язви. Те са типични и при честото освобождаване на газове. Тъй като тези ситуации не се дължат на вредни навици, ако се сблъскате с някой от тези проблеми ще забележите промени. Затова трябва да посетите лекар възможно най-бързо. Тези проблеми се лекуват лесно, ако бъдат установени навреме.

 

Хранителен режим

За да се избегне образуването на газовете от съществено значение е да се въведе и редовен режим на хранене с приблизително фиксирани часове на хранене и равни интервали между тях.

  • Някои от храните, които способстват образуването на газове са: рафинирани захари, които не се асимилират, бързо ферментират и водят до образуване на газове; рафинирано брашно, пържени ястия и някои зеленчуци като боб, зеле, карфиол, броколи и тиквички. Те водят до образуване на газове, когато се комбинират с други храни.
  • Консумацията на бира, газирани напитки е свързана и с подуване на корема.
  • Прясното мляко и млечните продукти предизвикват образуване на газове у хора, които не произвеждат един вид ензим, наречен лактаза, необходим за абсорбирането на тези продукти. Плодове, като ябълката например, образуват газове у някои хора, когато се комбинират с други храни. Същото се случва и при комбинация на различни сортове плодове. Плодовете трябва да се консумират половин час преди основното хранене.
  • Бавното хранене и внимателно дъвчене на храната предотвратява поглъщането на въздух и натрупването му в стомаха.
  • Въведете в менюто си продукти, които подпомагат усвояването на храната и функциите на червата. Такива са натуралното българско кисело мляко и другите кисели млека, съдържащи полезните бифидо- и лактобактерии.
  • Чесънът подпомага храносмилателните процеси и ограничава образуването на газове в червата.
  • Подобен ефект имат и някои подправки като комбинацията от черен пипер и кориандър, прибавени по време на готвенето на ястията.
  • Сдъвкването на няколко стръка свеж магданоз е друго подобно полезно средство, което помага за намаляване на куркането на червата. Подобен ефект може да се търси и при отварата от подправката.
  • Както има зеленчуци, които провокират подуването на корема, така са налични и такива, които предотвратяват образуването на газове. Такива са доматите, особено посолени с черна сол.
  • Добавете половин чаена лъжица канела на прах в чаша топло мляко. Разбъркайте и изпийте. Канелата ще ви успокои стомаха и ще предотврати появата на газове.

 

Билколечение

  • лайката, маточината, мащерката, корен от лечебна пищялка или джинджифила, всички те облекчават газовете. Коренът от джинджифил се прилага дори като натурално средство за терапия в случая. Съдържа ензими, които стимулират отделянето на слюнка. Добавянето на настърган суров джинджифил в салатата вероятно ще е достатъчно да ви отърве от неприятния проблем. Комбинацията от чесън и джиндифил се смята за особено ефективна срещу образуването на газове в червата, както и дъвченето на парченца от корена, предварително накиснати в лимонов сок, след ядене.
  • В 500 г вряща вода сложете ситно нарязани стръкове от мащерка. След като отварата изстине я прецедете. Пие се 4 пъти дневно по една кафена чаша.
  • Два пъти дневно сдъвквайте около 8 плодчета от кориандър. Преглъщайте с малко вода. Може да направите и отвара като в 250 г вряща вода сложите една чаена лъжичка с плодчета кориандър. Изпийте отварата за един ден.
  • Сварете 3-4 живовляка с 2 литра вода и оставете да изстине. Прецедете и пийте сутрин на гладно и вечер преди лягане по една чаша.
  • Добавете няколко пресни листа мента в чаша с вряща вода. Изчакайте няколко минуди, прецедете и сложете малко мед. Пийте два или три пъти на ден. Дъвечете ментови листа, за по-бързо облекчение.
  • Помагат и традиционно познатите ни чай от копър, анасон и мента срещу подут корем и колики, както и нетипичните за нас кокосова вода и отвара от канела. 

 

Важни добавки:

  • Алое Вера гел, хранителен, намалява възпалението, подпомага храносмилането. Самостоятелно или заедно с чай.
  • Билков чай, пийте го вместо вода, подобрява храносмилането.
  • Чесън с мащерка, подобрява храносмилането.
  • Всеки ден след хранене ходете пеш: помага за освобождаване на газовете.
  • Полезни елементи: Hydrochloric Acid, кисело мляко.

Повишаването на двигателната активност също е успешна мярка. Ходенето, аеробиката и йога са подходящите спортни занимания.

И тъй като стресът е един от факторите, които предразполагат проблема, всяко усилие в насока релаксация и медитация на ума ще са от полза.