Банер за мобилна версия за апликация

Гастроптоза

Гастроптозата е анатомично смъкване на стомаха. Позицията може да бъде променена от няколко органа или от един от тях: стомаха, червата, матката, черния дроб, бъбреците.

На нормалното място, долната линия на стомаха трябва да бъде 2 пръста над пъпа. Има случаи на пропускане до 10 сантиметра. Пропускането на стомаха води до анатомична реорганизация на всички органи на коремната кухина.

 

Причини:

Бързата загуба на тегло води до пропускане на органите, тъй като изчезването на мастния слой води до увисване не само на кожата, но и на сухожилията.

Придобитата гастроптоза се появява и след оперативно отстраняване на тумори в корема, след раждане, дефицит на витамини, липса на протеини в храната.

Причината за появата на гастроптоза е прекомерното спазване на различни диети. Това е третото опасно заболяване, свързано с отслабването след анорексия и булимия. Жени, които спазват продължителни и тежки диети, при които рязко губят килограми, в определен момент започват да се оплакват, че имат много силни болки в стомаха. Тогава жените започват да се опасяват, че са хванали язва на стомаха заради глада. При някои от страдащите коремът започва да виси и да изпъква по един странен на пръв поглед начин.

Рядко се среща появата на това заболяване след операция на корема или след раждане.

Гастроптозата може да бъде резултат и от тежката физическа работа, свързана с повдигане на тежести, извършване на тежка и лека атлетика, скачане от височина.

Гастроптоза може да бъде вродена или придобита. Регистрираните случаи на вроденото заболяване са изключително малко, за разлика на придобитата. При някои хора стомаха може по принцип от раждането да заеме погрешната позиция, без да причинява неудобства, тъй като местоположението на този орган в коремната кухина е променливо и зависи от наследствеността и конституцията на определено лице.

 

Усложнения:

  • лошо храносмилане,
  • проблеми със изпражненията;
  • рефлукс, което води първо до киселини и след това до ерозивен гастрит и язви.

 

Симптоми:

Симптомите на гастроптозата не позволяват недвусмислено диагностициране на това заболяване, тъй като същите симптоми могат да бъдат и при други заболявания на храносмилателния тракт: гастрит, онкологични заболявания, отравяне, стомашна язва, колит, апендицит. Пациентът обикновено отписва тези симптоми за временен дискомфорт с храносмилането и не бърза да започне лечението.

При лека гастроптоза болните обикновено нямат оплаквания. При по-изразена гастроптоза те се оплакват от тежест в корема, особено след нахранване. В легнало положение изпитват облекчение. Нерядко при тичане и скачане се появява болка в корема. Hякои болни имат запек, загуба на апетит и отслабват на тегло.

Третият стадий на заболяването е много по-труден и може да бъде придружен от пропускане на други органи за поддържане на живота - черен дроб, бъбреци. На този етап пациентът има остра болка, особено в долната част на корема. Болката се влошава от рязка промяна в положението на тялото и обикновено се успокоява, ако пациентът лежи.  При тежка гастроптозата се наблюдава: киселини в стомаха; оригване; чувство за преливане на стомаха, дори ако съдържа малка част от храната; нарушение на дефекацията: запек, диария; лоша миризма от устата; често уриниране; нестабилен апетит.

Освен това пациентът може да има такива симптоми: Нарушение на кръвообращението; Често замайване; Повишено потене; Прекомерна възбудимост.

Симптоми на гастроптозата при деца: слаб апетит, подуване, често уриниране, запек, нежност в корема.

 

Диагностициране:

По време на диагностиката, лекарят обръща внимание на леко увисналия долен корем. В хоризонталното положение на пациента, горната част на коремната кухина значително потъва и може да се види пулсираща аорта. Гастропротозата се диагностицира от лекар въз основа на:

  • Анамнеза (разпитване на пациента за състоянието му);
  • Палпиране на коремната кухина, което показва понижената пилорна част и очертанията на голямата кривина на стомаха;
  • Аускултурна перкусия, която чрез фонедроскопа определя положението, размера и формата на стомаха. Опитен лекар може лесно да различава звуците, произвеждани от стомаха по време на палпацията, от звуците на червата и други органи.
  • Ултразвукът се извършва, за да се изключи наличието на други заболявания.

 

Лечение:

Лечението на такова заболяване като гастроптоза включва следните цели:

  • Отстраняване на болезнени усещания.
  • Елиминиране на неврологичните симптоми.
  • Нормализиране на храносмилателната функция.
  • Нормализиране на изпражненията.

Лечението на гастропротозата е сложно и трае дълго време, но болестта може да бъде напълно излекувана. Лечението се основава на укрепването на сухожилията и мускулите. Лечението включва следните методи:

  • За отстраняване на болезнения синдром се използва хидромасаж или ръчен масаж на коремната кухина.
  • Лекарствената терапия включва използването на антиспазматични средства, които допринасят за облекчаване на болката като No-shpoy или Atropin. Могат да се предписват лекарства, насочени към понижаване на вегетативните компоненти. Такава група лекарства спомага за облекчаване на напрежението.
  • Важна роля в лечебния процес на болестта са терапевтичните упражнения.
  • Оперативната намеса се основава на директното закрепване на стомаха към диафрагмата, укрепване на връзките, ограничаване на органа в коремната кухина. Но тези методи се използват много рядко, тъй като пациентите, подложени на операция, имат огромен риск от рецидив.
  • Лечението на гастроптозата от трета степен се състои от специална гимнастика, включително дихателни упражнения, чиито упражнения могат да се извършват само под наблюдението на инструктора. 
  • Жените с диагноза "гастроптоза", вместо превръзка, могат да носят бельо, поддържащо корема им: панталони и гащиризони.
  • Уседналият начин на живот може да влоши ситуацията. Пациентът трябва да се движи, но без да се преуморява. Вдигането на тежести за пациент, страдащ от пропускане на органи, е противопоказано.

Физически упражнения, използвани за гастропротоза

Физическите упражнения могат да се използват на всички етапи на гастроптозата, но най-вече те помагат на първия и втория етап. Това са някои примери за упражнения, които кможе да се направят у дома. 

  • в легнало положение повдигате краката си, които трябва да бъдат изправени в колянните стави;
  • затегнете петите по-близо до таза, така че коленете да се огъват, в това положение повдигат таза, като правят "половин мост";
  • при издишване издърпайте крака, огънат в колянната става към стомаха, отпуснете го на издишането. Тъй като упражнението изисква някакво физическо усилие, можете да си помогнете като при издърпване на огънатия крак към стомаха го обвийте с ръце;
  • направете движение във въздуха с краката си, сякаш се движите с велосипед и въртите педалите;

 

Хранителен режим

При леки форми на гастроптоза се спазват диети, които наблягат на пресните плодове и зеленчуци. Здравословната диета се комбинира с различни терапии, масажи и други процедури за закаляване.

Всяка степен на изпразване на стомаха изисква корекция на диетата. Лечението на гастроптозата задължително предполага редовно и правилно хранене. Можете да ядете често, но на малки порции. Храната е за предпочитане да е лесно смилаема, особено ако гастроптозата е започнала поради рязка загуба на тегло. В диетата, задължително трябва да включвате храни, богати на фибри, тъй като гастроптозата винаги води до запек. Първите ястия се приготвят върху месни бульони и подправки със зеленчуци и зърнени храни.

Препоръчително е в менюто да има сушени плодови и зеленчукови супи. Полезни са варено цвекло, сушени сини сливи, сушени кайсии, ферментирало мляко и млечни продукти. Необходимо е да се избягват пикантни подправки.

 

Билколечение

  • Бульон от зеле се налива в купа, пие се вместо вода през деня, а зелето може да се използва в някаква салата или друго ястие.
  • Две чаени лъжици жълт кантарион изсипете в чаша вряла вода, обвийте я и я оставете да почива за половин час. Пиенето трябва да се приема на 3 разделени дози през деня.
  • Сухи смес от билки пелин, кантарион, и корени от глухарче, цикория и тръстика вземе скорост 1stolovaya лъжица в чаша вряща вода. Потопете по-добре в термоса в продължение на половин час. Пийте 50 мл за половин час преди хранене. Този състав ще насърчава развитието на стомашен сок в стомаха и увеличаване на апетита.

 

Профилактика:

Изключването на гастропротозата е възможно с поддържането на здравословен начин на живот, с адекватна двигателна активност, с пълна и богата на витамини диета. Важно е жените да следват пренатални и постнатални препоръки относно упражненията и храненето. 

Гастропротозата е временно патологично състояние с ранна диагностика и адекватно лечение. При липса на подходящо лечение изпразването на стомаха води до редица нежелани последствия във връзка с функционалността на други органи и системи. Правилното и внимателно отношение към собственото здраве ще позволи да се избегнат негативните последици и да се премахнат болестите в ранните етапи от неговото развитие.