Банер за мобилна версия за апликация

Гингивит

Гингивит е възпаление на венците. Това е умерена форма на заболяване на венците и обикновено причинява зачервяване, подуване и кървене на венечната тъкан, особено когато четкате зъбите си, почиствате ги с конец или отхапвате нещо твърдо като ябълка.

Гингивитът е лечим в неговите ранни фази, така че е важно да се консултирате с вашия лекар по дентална медицина и да разберете повече за вашите симптоми преди те да се развият в други проблеми.

 

Причини:

Основната причина за гингивита е натрупването на плака - слой от бактерии, която постоянно се натрупва около, по и между зъбите, обикновено в труднодостъпни места. Тези бактерии дразнят венеца и могат да причинят възпаление.

В допълнение, малки пространства (или „джобове“) се отварят между венците и зъбите ви. Ако не се лекуват, тези джобове могат да се задълбочат и да прераснат в по-сериозни проблеми като чувствителни зъби или пародонтит.

Венците на пушачите са по-податливи на инфекция, тъй като пушенето и употребата на тютюн намалява притока на кръв и хранителни вещества към тъканите на венеца.

Гингивитът може да бъде придобит, наследен по ген или да възникне под влиянието на други обстоятелства. Най-честата причина е недостатъчно добра орална хигиена, която води до натрупване на зъбен камък и образуването на скрит кариес. Понякога поставянето на пломба също може да се отрази на състоянието на венците и да отключи симптомите на гингивита. Случайно нараняване на венците при хранене или миене са друга възможна причина за тяхната чувствителност.

В някои случаи гингивитът е сигнал за отслабена имунна система или за хормонален проблем. От зъбния кошмар се оплакват малки деца, тинейджъри, бременни и жени, които влизат в период на менопауза. От гингивит се оплакват още пушачите и страдащите от диабет. Стрес и нестабилна нервна система също за фактор за поява на заболяването.

 

Симптоми:

Често хората пренебрегват симптомите на гингивита, мислейки си, че те са моментно неразположение и ще отминат. Истината е, че колкото повече се бави лечението, толкова по-неприятно става проявлението на гингивита. Заболяването се превръща в зъбен кошмар, изразен в зачервяване и подуване на венците, кървене дори при най-лекото докосване, подуване на бузата и устните, лош дъх и неприятен вкус в устата.

В много случаи гингивитът е съпроводен и от болка, която може да стане толкова силна, че да „зарази“ и зъбите и да попречи на нормалното хранене на пациента и на дъвкателните функции. Разликата при болката в случай на гингивит и на кариес е, че при заболяването не може да се определени от кой зъб идва болезненият импулс.

 

Диагностициране:

Поставянето на диагнозата се извършва при преглед от зъболекар. Мерки трябва да се вземат веднага, защото гингивитът може да прерасне в пародонтоза, гингивостоматит и да доведе до загуба на зъби. Освен това при липсата на лечение, заболяването променя цвета на венците в кървавочервен, прави ги по-тънки и предразположени към бактериални инфекции.

 

Лечение:

Лечението започва с почистване на зъбния камък – процедура, която може да е по-болезнена, затова някои пациенти предпочитат поставяне на упойка. Остатъкът от лечението протича в домашни условия. Необходимо е редовно миене на зъбите (най-добре след всяко хранене или два пъти дневно) със специална паста за чувствителни и болни венци. При миенето се търкат не само зъбите, но и венците – влакънцата на четката за зъби може да дразни първоначално венеца, но след време спира. През деня може да се наложи жабурене с антисептичен разтвор или вода за уста. В краен случай се предписва антибиотик.

Ако се действа бързо, гингивитът може лесно да бъде излекуван от лекаря ви по дентална медицина. Въпреки това полагането на ежедневни грижи за намаляване риска от гингивит са задължителни. Това включва двукратното миене на ден на зъбите ви по две минути с паста за зъби като parodontax с Флуорид. Тя помага за спирането и предотвратяването на кървящите венци и е 4 пъти по-ефективна от обикновена паста за зъби в отстраняването на натрупана бактериална плака по линията на венеца (зоната, където венеца и зъба се срещат), помагайки да запазите венците здрави и зъбите силни.

 

Билколечение

  • Тинктура от смирна е ефикасно антимикробно средство: 1-4 капки се разтварят в чаша топла вода и се изплаква устата 3 пъти дневно.
  • Дъвченето на семена от кардамон предпазва венците от възпаляване.
  • Червен градински чай – нужни са ви 2 чаени лъжички листа от билката, които да залеете с 500 милилитра вода. Отварата се поставя на котлона и стои там само докато кипне. Сваля се от огъня и се запарва за 15 минути под капак. С готовата запарка се изплаква устната кухина поне 3 пъти на ден.
  • Алое вера – взимат се няколко листа от растението и се смилат на каша. С нея се намазват венците. С жабурене се изплаква устната кухина. Метода се прилага по 2-3 пъти на ден.
  • Гаргара със сол. Напълнете чаена чаша с вода и разтворете в нея щипка готварска сол. С лесния домашен лек се прави гаргара 2 пъти дневно.
  • Гаргара с лайка. Това е най-простото и ефективно средство. Нужно ви е да си набавите равни части сушена лайка и градински чай. Лайката и градинския чай действат като успокоително и противовъзпалително при гингвит и спомагат за заздравяване на венците.
  • Нийм е антибактериална аюрведическа билка, от която може да използвате 2-12 капки. Масло от нийм се продава в здравословните магазини.
  • Силен чай от мента може да се използва за изплакване на устата и за облекчаване на възпалените венци. Излишно е да припомняме, че ментата ще освежи и дъха ви.
  • Няколко капки масло от чаено дърво във водата може да се използва като антисептична гаргара, за да се ускори процеса за заздравяването на венците.
  • Изплакването на устата с чай, направен от хвощ може да помогне при по-сериозно увреждане на венците.
  • Дъбовата кора е силно стягащо средство, което може да помогне за облекчаване на подутите венци. Хубаво е да си правите промивки с вода от дъбова кора колкото се може по-често.
  • Пиенето на зелен чай може да предостави незабавна помощ при подути и възпалени венци.
  • Същото действие има и вода от босилек.

 

Хомеопатия

  • Болезнени кървящи венци с метален вкус в устата и обилно слюнкоотделяне: течен живак (Mercurius solubilis).
  • Венците кървят при най-леко докосване и кървенето трудно спира: фосфор (Phosphorus).

Вземат се два пъти дневно до 5 дни. 

 

Хранене

  • Яжте много сурови плодове и зеленчуци.
  • Увеличете употребата на витамин С (който се съдържа в цитрусовите плодове).

 

Други съвети:

  • Плаката се образува за по-малко от 24 часа, затова мийте зъбите си редовно и качествено.
  • Сменяйте четката за зъби на 2 до 3 месеца – изхабените влакънца няма да ви помогнат в борбата със зъбната плака.
  • Използвайте електрическа или ръчна четка за зъби с меки кръгли влакна и малка глава, и не забравяйте да почиствате около линията на венеца си.
  • Използвайте конец или интердентални четки, за да премахнете плаката в труднодостъпните места, като например пространството между зъбите.
  • Използвайте вода за уста, която осигурява ежедневна защита на венците.
  • Посещавайте вашия лекар по дентална медицина редовно, тъй като той може да забележи проблеми с венците ви преди появата на някакви симптоми на гингивит.
  • Обърнете внимание на храненето - пийте повече вода, намалете газираните напитки и захарта, приемайте повече витамини.
  • В случай, че сте пушач, бъдете предпазливи – заради пушенето венците на пушачите са по-слабо снабдени с кръв, затова гингивита се открива по-трудно.
  • Четкайте зъбите с леки движения.
  • Изчеткайте езика.
  • Изплакнете няколко пъти устата със студена вода.
  • Направете промивка на устата.