Банер за мобилна версия за апликация
Кървящи венци
При много хора оралните проблеми не са чисто козметични и те се опитват да ги прикрият вместо да търсят решение и лечение на проблема. Например при лош дъх в устната кухина, човек набързо си купува специален освежаващ спрей или ментови лентички и ги използва няколко пъти през деня. С това си действие ние не отстраняваме проблема, премахваме последствията на неприятен вкус в устата за нас и околните, но коренът на проблема, че имаме кървящи венци и възпаление в устата си остава и се задълбочава. Не можем да се радваме на красива усмивка, когато венците ни са възпалени и кървят, а след време и зъбите започват да се клатят при напреднали състояния на тези възпаления. Така започва пародонтоза – заболяване, което се проявява с кървене на венците, когато си миете зъбите и имате възпалени венци.
Понякога кървящите венци са признак на много по-сериозно заболяване. При зачервени, подути, чувствителни и болезнени венци, които кървят лесно и има язви в устата, бързо опадане на зъби, умора и загуба на тегло без видима причина, може да се предполага левкемия.
Идиопатичната тромбоцитопенична пурпура e друго сериозно заболяване, чийто симптом са кървящи венци. При него има ниски нива на кръвни плочици, което възпрепятства нормалното съсирване на кръвта. Ето защо при всяка дентална процедура възниква кървене, което се спира трудно.
Кървящите венци са типични и при хемофилия – генетично заболяване, при което се наблюдава обилно кървене при най-малката травма, а самото кръвосъсирване е силно затруднено.
Един често срещан проблем, известен като гингивит или пародонтоза, причинява подуване на венците и на челюстта, върху която са разположени зъбите. Ако това продължи известно време, може да доведе до пиорея, която се характеризира със силно възпаление, загнояване и последващо опадане на зъбите.
Причини:
Основната причина за кървящи венци е неправилната грижа за тях. Липсата на устна хигиена води до натрупване на бактериална плака по зъбите - идеална среда за инфекции. Венците се подуват и започват да кървят. Ако зъбите не се почистват редовно, тази плака става все по-проблематична и може да доведе до пародонтит.
Ако зъбите не са израстнали правилно и не са относително равни, това също увеличава риска от кървене – създават се места, по-трудни за почистване, които въпреки добра обща устна хигиена, могат да остават непочистени.
Кървенето от венците се наблюдава и при лошо хранене. Липсата на витамин С води до скорбут, който се проявява в порести, кървящи венци. Сходни са симптомите при дефицит на витамин К, но те не се ограничават с венците - кървенето се наблюдава из цялата устна кухина. Тези състояния могат да се проявяват по-често, да бъдат по-тежки и продължителни, ако е наличен диабет.
Хормонални промени при жените също предизвикат кървене на венците. Такива са навлизане в пубертета, менструация, бременност, менопауза. Хормоналният взрив при пубертета може да доведе до увеличен приток на кръв в тези тъкани, правейки ги доста чувствителни, съответно зачервени и подути.
При бременност хормоналният фон причинява чувствителност на лигавицата в устната кухина към различни видове бактерии, водейки до често кървене на венците при миенето на зъбите. Това състояние е често срещано и се определя като гингивит.
През менопаузата спадащите нива на естроген водят до понижен приток на кръв до венците, вследствие на което те се свиват и отстъпват място на зъбните плаки.
Има и медикаменти, чийто прием се отразява на венците. В тази група попадат антикоагуланти, антидепресанти, антихистамини, имуносупресанти, лекарства против хипертония. За колкото и кратък период да са предписани, един от честите странични ефекти е неприятното кървене. Употребата на орални противозачатъчни, които често съдържат прогестерон, могат да имат същия ефект.
Лечение:
Лечението задължително започва с т.нар. инициална терапия, която включва няколко посещения при стоматолог. Започва се с почистване на зъбен камък и бактериална плака /scaling/ с помощта на ултразвуков апарат – скалер. Почистените зъбни повърхности се финират и полират с помоща на четка, гумичка и паста или чрез специален апарат – Air Flow. В следващите посещения се извършва обработка на кореновите повърхности / root planning/ и кюретаж на пародонталният джоб, за да се отстранят всички патологично променени тъкани. Това се прави с помощта на пародонтални инструменти – кюрети.
От голямо значение е поддържането на перфектна орална хигиена от страна на пациента по време на цялото лечение, както и след него. Това включва редовно миене на зъбите с четка и паста за зъби, използването на конец за зъби, интердентални четки за апроксималните повърхности и вода за уста. Изборът на четка, паста за зъби, метод на четкане и вода за уста трябва да се направи след консултация с лекар по дентална медицина.
Природните средства за лечение на кървящи венци са много ефективни, ако се използват редовно и не се комбинират с химически препарати в същото време. Такова средство е билковия прах за зъби - идеално почистващо средство за устна хигиена, като със своето антибактериално и кръвоспиращо действие осигурява безвредно поддържане на здрави венци и зъби. Предимствата на билковия прах за зъби са много. Той се е използвал за поддържане на устната хигиена още преди да бъде създадена пастата за зъби. Много добре премахва плака, остатъци от храна, поддържа дъха свеж през целия ден, а избелването на зъбите е като бонус към всичко друго. Също е подходящ за любителите на кафе, силен чай и пушачи. И не на последно място е икономичността му при употреба. Една опаковка от 50 гр билковия прах за зъби е достатъчна за повече от 3 месеца (219 измивания). В състава си има само ситно смляни билки без никакви допълнителни добавки. В билковата смес няма твърди частици, консерванти или други абразиви, които могат да наранят емайла на зъбите или венците при четкане. Трябва да се внимава да не се овлажни цялото съдържание на кутийката на билковия прах, понеже има такава вероятност, ако потапяте мократа четка направо в кутийката, тогава билките ще се развалят, а от там и качеството и действието на билковия прах за зъби ще е по-слабо, или дори негодно за употреба. Препоръчваме да изсипвате малко количество прах на отделно капаче (което ще Ви е достатъчно да 2-3 измивания) и в него да потапяте намокрената четка за зъби, която сама ще си поеме нужното количество билков прах за зъби.
Използвайте мека четка за зъби. Тя ще съхрани венците Ви, и нежно ще почиства и работи за здравето на вашата усмивка. След като измиете зъбите си по-добре познатия Ви начин, изплакнете с вода устата си и измийте четката. След това изчеткайте повторно зъбите си, за да се отстранят от зъбите и венците полепналите частици от билков прах за зъби.
Втриване на Алое Активатор във венците на зъбите. След 3-месечно лечение се забелязва значително подобрение у пациентите, страдащи от гингивит. Търкане зъбите с четка, върху която сте капнали няколко капки Алое Активатор или Алое Вера Джели ще заздрави венците и ще спре кървенето. Измивайте зъбите си всеки ден с пастата за зъби с Алое Вера и прополис и масажрайте венците.
Билколечение
- Една супена лъжица сок от лук за готвене и по две супени лъжици водка и зехтин се смесват. Към тях се добавят пет капки от чесън. Приготвяйте тази смес всяка сутрин и нея се жабурете венците. След 6 или 7 процедури кървенето би трябвало да спре.
- Смесете 90% спирт и пчелен клей. След като пчелният клей се разтопи напълно, венците трябва да се мажат със сместа през 2 часа. Според народната медицина, само след два дни венците преставали да кървят. За една доза от тази отвара ще ви трябват 100 грама чист спирт и 3 или 4 пръчици пчелен клей.
- Копривата е не просто полезна храна, тя е и отлично средство за поддържане на венците здрави. Сложете в половин литър вряла вода 2-3 супени лъжици сухи листа от коприва. Използвайте готовата смес, за да правите гаргара по няколко пъти на ден.
- Вечер зъбите се намазват с каша от счукан чесън, а на сутринта венците се жабурят с 1 супена лъжица зехтин поне 10 минути. Процедурата трябва да се повтори поне 30 дни.
- За 15 минути сварете две шишарки от смърч в половин литър вода. С получената отвара изплаквайте устната си кухина по няколко пъти на ден. До две седмици възпалението трябва да премине и да не се появи повече.
- Вземете кора от дюли, дрян или дъб, но ще е най-ползотворно, ако е от млади клонки. Сварете кората във вино или оцет и всяка сутрин правете гаргара, докато венците оздравеят.
- В половин литър вода сварете по една супена лъжица лайка, смрадлика и сода бикарбонат. Прецедете. С готовата отвара се жабуркат венците.
- Карамфилът има антисептични и противовъзпалителни свойства. Можете директно да го сдъвчете или да намажете карамфилово масло върху памук, който да притиснете към проблемното място.
- Набавете си 80 грама корени от къпини и 60 грама от корите на дъб. Счукайте ги и ги смесете добре. Сварете ги в литър винен оцет, докато сместа се изпари и остане около 700 милилитра. Прецедете отварата и добавяте 30 грама стипца. Жабурете с една чаена лъжичка всяка сутрин, като повтаряте процедурата поне 20 дни.
- Паста за зъби с прополис, срещу възпаления, облекчава болката: 3 пъти на ден.
- Алое Активатор, срещу възпаления, облекчава болката, лекува рани: Освен триенето на венците с четка, върху която сте капнали няколко капки Алое Активатор, жабурете с него, като задържате течността в устата около половин минута. Жабуренето да се прави 2 пъти след измиване на зъбите с пастата.
- Витамин С – 500 мг, мощен антиоксидант: 6 таблетки на ден (по 2 таблетки с храната).
- Мултиминерали, необходими за правилния строеж и функциониране на тялото: 6 таблетки на ден (по 2 таблетки с храната).