Банер за мобилна версия за апликация

Лунички

Луничките (ефелиди) представляват малки пигментни петна с големина от просено до лещено зърно. Формата им е кръгла до неправилна полигонална. Цветът им е светложълт до червеникавокафяв при светлоруси и тъмнокафяв при брюнети. Луничките са гладки, разположени на нивото на кожата. Обикновено са множествени и се срещат по-често при светлоруси и хора с червени коси и тънка кожа.

Луничките се намират по-често по местата, изложени на въздействието на слънчевите лъчи – по лицето (бузи, нос , клепачи), врата, рамената, гърдите, външната страна на горните крайници. Лигавиците обикновено не се засягат. В някои случаи обаче лунички се срещат и около очите, назолабиалните гънки, устните и лигавицата на устата. В тези случаи трябва да се различават от хиперпигментациите, комбинирани с доброкачествени полипи на червата.

Луничките се появяват през пролетта, през лятото потъмняват и изчезват през зимата. Появяват се към 6-7 годишна възраст и се засилват около 25 годишна възраст. След 40 години обикновено изчезват.

 

Причини:

Луничките (ефелиди) се дължат на увеличено натрупване на меланин и структурна промяна на меланозомите в меланоцитите. Меланозомите представляват мястото, където се натрупва меланин в пигментните клетки (меланоцити). Нормално меланозомите имат сферична форма, но при луничките меланозомите са издължени елипсовидно. За разлика от невусите, при луничките броят на меланоцитите не е увеличен.

Луничките имат фамилен (наследствен) характер, тъй като се унаследяват автозомно-доминантно (ако някой от родителите има лунички и децата имат лунички).

Луничките трябва да се различават от лентигото – тъмнокафяви пигментни образувания, които не изчезват през зимата. Понякога лентигото е част от рядък генетичен синдром.

 

Защита:

При предразположение към лунички трябва да се избягват ултравиолетовите лъчи. Използват се светлозащитни (фотозащитни) кремове и пудри, по- голяма част от които съдържат хидрохинон и витамин С, с избелващи свойства. Използват се депигментиращи средства под формата на разтвори – например разтвор на Кligman, хидрохинонов разтвор, разтвори съдържащи кислородна вода, боракс, коджикова киселина.

По преценка на дерматолог се прилагат дермоабразивни методи и ексфолианти (Ретин А), както и химичен пилинг с ± – хидрокси киселини или трихлороцетна киселина. Криохиургията с течен азот и отстраняване с помощта на лазер са с доказана ефективност.

 

Билколечение:

Анти-лунички лосион:

  • Лосион за отстраняване на лунички. 20 малки стръка магданоз, 500 мл вода. Стръковете магданоз се заливат в емайлиран съд с вряща вода. След 1 час течността се прецежда и с напоен в нея памучен тампон се правят обтривания на луничките.
  • Лосион за остраняване на бледи лунички. 100 гр кромид лук, сокът от 2 лимона, 50 мл оцет 6%-ов.
  • Ситно настърганият лук се изстисква и прецежда през двойна марля в стъклен съд. Към сока при непрекъснато бъркане се прибавят оцетът и лимоновият сок. С получения лосион се намазват луничките няколко пъти на ден. Не е подходящ за суха и чувствителна кожа.

Маска за отстраняване на бледи лунички:

  • 80 г червен кромид лук. Почистеният и измит кромид лук се разрязва на две половини, с които бледите лунички се натъркват неколкократно през деня. Лечението е продължително и не се препоръчва при суха и чувствителна кожа.
  • Бадемова маска за отстраняване на лунички. 20 г бадеми, 1 чаена лъжичка студена преварена вода, 1 чаена лъжичка мед. Бадемите се заливат с вряща вода, за да отстранят ципите им, отцеждат се и се счукват в дървено хаванче. Смесват се с преварената вода и меда. Получената маска се нанася върху измитото и подсушено лице, престоява 15 мин, след което  се отстранява с хладка вода.
  • Бирена маска за отстраняване на лунички. 10 мл бира, 50 мл вода. Бирата и водата се смесват и с получената течност се намазва вечер измитото и подсушено лице. На сутринта кожата се измива с хладка вода. Процедурата е съпроводена с белене на кожата.

Лосион и маски против пигментни петна:

  • Лосион за отстраняване на пигментни петна I: 30 г магданоз (листа), сокът от 1 лимон, 200 мл вода. Наситненият магданоз се залива с водата в емайлиран съд и се вари на слаб огън 15 мин. След охлаждане отварата се прецежда. Към нея се прибавя лимоновият сок. С напоен в течността памучен тампон се намазват пигментните петна по лицето и шията.
  • Лосион за отстраняване на пигментни петна ІІ. 100 гр кромид лук ситно се нарязва и се изстисква и прецежда през двойна марля в стъклен съд. Към сока при непрекъснато бъркане се прибавя същото количество хладка вода. С получения лосион неколкократно през деня се намазват пигментираните петна по кожата. Не е подходящ за суха кожа.
  • Маска за отстраняване на пигментни петна І. Напоена с 50 мл сок от ягоди чиста марля се поставя върху пигментираните участъци и престоява 10 мин. След това кожата се изплаква със студена вода. Процедурата се повтаря през ден не повече от 30 пъти на курс.
  • Маска за отстраняване на пигментни петна ІІ. 30 мл отвара от шипки, 10 г камфорово масло, 2 супени лъжици стрит пресен магданоз, 2 супени лъжици краставица (настъргана на пластмасово ренде), 30 г кромид лук, 1 супена лъжица бяла хума. Отварата от шипки, камфоровото масло, магданозът и краставицата се смесват със ситно нарязания лук и бялата хума. Разбъркват се до образуване на еднородна смес. Маската се нанася върху пигментираните участъци по кожата и след 20 мин се отстранява с хладка вода. Процедурата се повтаря всеки ден в продължение на 15-20 дни.
  • Маска за отстраняване на пигментни петна ІІІ. 100 г кромид лук, 100 г мед. Почистеният и настърган на ситно пластмасово ренде лук се смесва с меда. Маската се нанася върху измитите и подсушени лице и шия. След 15 мин маската се отстранява отначало с влажен, а след това със сух памучен тампон. При мазна кожа към сместа се прибавят 30-40 мл 6%-ов винен оцет.
  • Маска за отстраняване на пигментни петна ІV. 20 г овесени ядки, 10 г мед, 50 мл прясно мляко. Овесените ядки се варят в емайлиран съд заедно с млякото 10 мин. Съдът се отстранява от огъня и се прибавя медът. Сместа се разбърква добре и още топла се нанася върху пигментираните петна по кожата. След 10-15 мин се снема с хладка вода.