Банер за мобилна версия за апликация
Маточно кръвотечение
Изобилното маточно кръвотечение, което няма нищо общо с менструацията, се нарича метрорагия. Наблюдава се във всяка възраст.
Маточното кръвотечение се дължи предимно на инфекция или възпалителен процес в женските полови органи, вследствие на заразяване с хламидии или други полово преносими заболявания. Кръвотечение се наблюдава най-вече при възпаление на шийката на матката (цервицит) или възпаление на влагалището (вагиноза). Наличието на ерозии и полипи във влагалището също могат да доведат до кървене по време на полов акт. В редки случаи причината за посткоиталното кръвотечение е механична и е вследствие на травмиране на меките тъкани във влагалището, поради по-активен или бурен секс.
Причини:
Появата на маточното кръвотечение се дължи на нарушаване на процеса на овулация (липса на овулация), поради дисбаланс в синтеза на хормони от яйчниците. При липса на овулация не се образува жълто тяло. Заради дефицита на прогестерон лигавицата на матката не претърпява промените, характерни за втората фаза на менструалния цикъл и не се удебелява. Продължителното влияние на естрогените или тяхната по-висока концентрация при този проблем водят до патологично разрастване на ендометриума, полипоза или хиперплазия. При намаляване на нивото на естрогените, което естествено се наблюдава в началото на менструалния цикъл лигавицата се отделя за по-продължителен период, при което се получават маточни кръвотечения извън менструалния период:
- при момичета до 18-годишна възраст – тогава най-често се дължат на нарушаване на системата хипоталамус-хипофиза-яйчници
- при жени в активна полова възраст – обикновено са в следствие на инфекция или възпалителен процес
- по време на пременопауза и климакса (над 40-45-годишна възраст) – маточните кръвотечения се появяват заради отпадане и нарушаване на хормоналните процеси, свързани с менструалния цикъл
Други причини за маточните кръвотечения:
- започваш аборт в ранна бременност
- извънматочна бременност
- възпаление на придатъците на матката, състоянието е придружено от нарушаване на менструалния цикъл
- ендометрит – възпаление на лигавицата на матката
- ендометриоза
- рак на маточната шийка или матката
- туморни образувания на яйчника
- болести на кръвта
- прием на аспирин и други лекарства с анти коагулантен ефект
- противозачатъчни средства
Кръвотечението след половия акт може да е с различна интензивност, възможно е да липсва болка. Кръвотечението може да съвпадне със срока на очакваната менструация. Това кръвотечение може да се различи от менструалното по количеството отделената кръв, то е повече или продължителността му е след обичайния за жената срок.
В други случаи кръвотечението се появява независимо от периода на менструация. В този случай се наблюдава нарушаване на менструалния цикъл, той става нередовен. Кръвотеченията в репродуктивната възраст могат да са обвързани с безплодие.
В климакса кръвотечението обикновено се появява след период на липса на менструация, независимо колко време е продължил той. На маточното кръвотечение във възрастта над 40 години е важно да се обърне внимание своевременно, тъй като тогава е налице повишен риск от злокачествени новообразувания.
Независимо от възрастта и причината честите кръвотечения предразполагат към развитие на анемия, заради загубата на кръв. Състоянието изисква преглед при компетентен гинеколог, изследвания, консултация с ендокринолог и при необходимост с други специалисти с последващо назначаване на необходимата терапия.
Лечение:
Да се търси бърза лекарска помощ. Лечението на маточното кървене е насочено към преустановяването му и взимане на предпазни мерки срещу повторната му поява. Според причината терапията може да вкючва прием на хормонални медикаменти (естрогени, прогестерон, комбинация от тях, андрогени).
В някои случаи се налага кюртаж на маточната лигавица с диагностична насоченост (по-често във възрастта след менопауза). При девойките и жените в репродуктивна възраст причините обикновено налагат провеждане на хормонална терапия.
За да се избегне маточното кървене се налага регулиране на менструалния цикъл. Успоредно с това се назначава лечение на съпътстващи заболявания, противовъзпалителни средства и средства, укрепващи общото здравословно състояние.
При всички случаи кървенето е симптом, който изисква консултация със специалист, изследвания, диагностика с качествена апаратура и лечение без отлагане, заради риска проблемът да се отрази сериозно на репродуктивните способности или риска от наличие на опасно заболяване.
Народна медицина:
На първо време болната да легне по гръб в леглото, като задната част на леглото (при краката на болната) се повдигне с около 25 см. На болната да не се позволява в никакъв случай да става от леглото, даже за ходене по нужда; да й се направи клизма, за да се освободят червата.
Освен това, когато жената страда от силно маточно кръвотечение, на корема често да се слагат студени компреси (без вълнена обвивка), а във влагалището – чист памук, увит в стерилизирана марля. Трябва да избягва полови контакти; да не кърми деца.
Препоръчително билколечение:
- Отвара от имел: вземат се 2–3 стръка (клонки) имел и се варят в 1/2 л вода, докато остане наполовина – пие се по една кафена чашка сутрин и вечер преди ядене;
- Силен чай от цариче: 15 г цариче се попарва с 1/2 л вряща вода и кисне 1 час – пие се сутрин, обед и вечер преди ядене по една винена чашка. Вместо вода да пие само чай от цариче.
- Отвара от къпина (корени), дъбова кора, дебела мара, хмел, полски хвощ, овчарска торбичка и малина (листа); от общата смес, приготвена от по равни части от всяко, се вземат 2 супени лъжици и в 1/2 л вода на тих огън се вари, докато остане наполовина – пие се студена и често (всеки 15 минути) глътка по глътка, докато спре кръвотечението. Полезно е половин час след обяд болната да изпива дневно или по 1 лист желатин, разтворен в 1 чаша вряла вода, и към него да се прибави (за вкус и отнемане на миризмата) по 1 чаена лъжичка фруктов сироп, или пък смес от 1/2 кг суха бакла, опечена като кафе и разбъркана с мед да стане като каша – взема се 2 часа след ядене по 1 супена лъжица.
- Дюля. Този плод е известен с латинското наименование Cydonia - oblonga Mill. От народната медицина е известно, че мъхът на плода действа кръвоспиращо. Домашна рецепта за намаляване на тежкото кръвотечение: корите на една голяма дюля се обелват, без да се отстранява мъхът и се запарва с гореща вода за час и половина. След това се изпива на 6 пъти през целия ден. Може да пиете запарката до приключване на маточното кръвотечение.
- Здравец. Тази билка на латински се нарича Geranium maculatum. Използват се корените на растението, от които се прави запарка или извлек със спирт или мастика. Приготвеният чай има силно кръвоспиращо действие. В миналото се е използвал, за намаляване на кръвотечението след раждане.
- Канела. Известна още като Cinnamomum Verum, в миналото е била на първо място по използване сред подправките за кръвоспиране на маточно кръвотечение, независимо от причината. Дозировка: една супена лъжица от канела на прах, разтворена в една чаша вода или 3 таблетки канела от по 500 милиграма на ден. Тази доза на канелата да се прилага само по време на менструалното кървене. При продължително приемане на такива високи дози канела може да се увреди лигавицата на стомаха, което резултира с гастрит или язва!
- Джинджифил. Използваната част са корените, които може да са свежи или сушени. Това растение има противовъзпалително, противооточно и болкоуспокояващо действие, освен това подобрява циркулацията на кръвта в половите органи.
- Спореж (Liferoot). Билката е с латинско наименование Senecio aureus. Принадлежи към семейството на сложноцветните. В древността се е прилагал от индианците при различни гинекологични заболявания и най-често по време на раждане за намаляване на родилните болки и кръвотечението. Спорежът има диуретични и адстрингентни свойства, които се дължат на танините, смолата и летливото масло, но не се използва за вътрешен прием, поради наличието на алкалоиди с пиролизидинов химичен състав, които имат силно токсично действие върху черния дроб. Прилага се като разтвор от отвара на корените, за външна промивка на влагалището при силно кръвотечение.
- Коприва. Това растение е едно от най-известните за намаляване на менструално кървене. Съдържа желязо, витамин С и К и има кръвоспиращ ефект, което го прави една от най-подходящите билки при тежки менструални кръвотечения. Копривата може да приемате, освен като хранителна добавка, да я добавяте в супи, салати, да я нприготвите с ориз или яхния.
- Водорасли. Повечето от тях са богати на желязо и други минерали и аминокиселини, които са подходящо средство за възстановяване на организма след кръвозагуба.
- Овчарска торбичка (Capsella bursa-pastoris). Растението е много разпространено в цяла България и много често се възприема за плевел. Съдържа диосмин и танини, които принадлежат към групата на флавоноидите, както и хистамин, тирамин, холин, ацетилхолин, които представляват биогенни амини. Притежава редица положителни ефекти като най-известният от тях е кръвоспиращият. Много често, в миналото, овчарска торбичака се е прилагала за лечение на кръвоизливи с различна етиология. С по-мощни кръвоспиращи свойства се слави чаят приготвен от пресни стръкчета от надземната част на растението. Препоръчва се да се пият по 2 чаши чай, в продължение на 7 дни преди менструацията, а по време на менструация по една чаша чай 4 пъти дневно. По-добри резултати се получават, ако чаят от овчарска торбичка се комбинира с чай от цариче.
- Лапад. Известно още с латинското си наименование Rumex crispus. Лападът е добър източник на желязо, което служи като градивен елемент за производството на нови еритроцити (червени кръвни клетки), което спомага за по-бързото възстановяване от кървенето. Освен това, лападът подобрява и функцията на черния дроб и храносмилането, като стимулира секрецията на жлъчен сок. В резултат се намалява чувството за подуване на корема (метеоризъм), което съпътства менструалният период.
- Хибискус. Това растение е богато на витамин С, който подобрява реабсобцията (усвояването) на желязото. Препоръчва се тази билка да се комбинира с билки богати на желязо. Такива са лапад, коприва, водорасли и други.


