Банер за мобилна версия за апликация
Менорагия
Нормалната менструация се появява на около всеки 28 дни, продължава 4-5 дни и се характеризира с обща кръвозагуба от 60 до 250 мл. Менструалните цикли могат да бъдат нередовни и редовни, болезнени или неболезнени, къси или дълги, но въпреки всичко да се считат за нормални.
Менорагията представлява обилна менструация, която продължава по-дълго от 8 дни, измокря дамската превръзка или тампона за час или е съпроводена с големи съсиреци.
Почти всяка една жена получава пред определен период в своите репродуктивни години обилно менструално течение. Някои жени имат подобни обилни менструации всеки месец.
Причини:
Най-честите причини за менорагия са:
- нарушен хормонален баланс – нарушеното равновесие между естрогените и прогестерона става причина за прекомерно нарастване на маточната лигавица (ендометриума), която отпада по време на менструация като предизвиква обилно кървене. Този хормонален дисбаланс се наблюдава най-често при момичета в юношеска възраст и при жени, които навлизат в менопауза.
- при дисфункция на яйчниците, когато не се продуцира прогестерон настъпват ановулаторни маточни кръвотечения, които могат да бъдат обилни.
- миома на матката – доброкачествен тумор, произхождащ от гладката мускулна тъкан на матката. Среща се най-често при жени на възраст между 35 и 45 години. Може да предизвика по-продължителна и по-обилна менструация.
- полипи на матката – най-чести са ендометриалните полипи.
- вътрематочна спирала – може да предизвика обилно кръвотечение, при което се налага да се отстрани спиралата и да се замени с друг контрацептивен метод.
- рядко рак на тялото на матката, на маточната шийка или рак на яйчниците може да предизвика обилно менструално кървене.
- медикаменти – при лечение с противовъзпалителни средства и антикоагуланти.
- тазова възпалителна болест, ендометриоза, хипертиреоидизъм, чернодробни и бъбречни заболявания, кръвни заболявания.
В някои случаи причината за менорагията остава неизвестна. Менструалният цикъл е редовен, но кръвотечението е по-обилно, продължава 7-10 дни, придружава се с изхвърляне на съсиреци. Менорагията може да се съпътства и от болезнена менструация (дисменорея). Значителната ежемесечна кръвозагуба води до развитие на анемия. Появяват се симптоми на отпадналост, задух, световъртеж, бледа кожа и видими лигавици. При изследване на кръвта се установяват понижени стойности на хемоглобина, хематокрита и еритроцитите.
Симптоми:
Първият и най-важен симптом при менорагия е наличие на силно менструално кървене, което измокря дамската превръзка/тампона за около час, в продължение на няколко последователни часа.
Други критерии, при които може да се говори за менорагия са по-дълга от 8 дни менструация; нередовни периоди на начало и край; кръвотечение с големи съсиреци; постоянна болка ниско в корема по време на цикъл. Всяко едно абнормно менструално течение трябва да бъде повод за консултация с гинеколог, за да се избегнат усложнения.
Диагностициране:
За поставяне на диагнозата значение имат данните от анамнезата за обилно менструално кървене, гинекологичният преглед, пробното абразио, лабораторните и инструментални изследвания.
Лечение:
Лечението зависи от причината, довела до менорагия. Провежда се медикаментозно или хирургично лечение. Медикаментозното лечение може да включва прилагането на:
- железни препарати – при настъпила анемия.
- нестероидни противовъзпалителни средства – намаляват менструалното кървене и болезнеността.
- орални контрацептиви – могат да спомогнат за регулацията на менструалния цикъл и да намалят обилното менструално кървене.
- хормонално лечение за корекция на хормоналния дисбаланс.
В зависимост от причината за менорагията може да се приложи някоя от следните хирургични процедури:
- кюретаж – лигавицата на матката се остъргва.
- хистероскопия – оглежда се кухината на матката и при наличие на полип или миомен възел се пристъпва към тяхното отстраняване.
- аблация на ендометриума или резекция на ендометриума – маточната лигавица се изгаря или се отстранява, води до стерилитет.
- хистеректомия – отстраняване на матката, причинява стерилитет.
Съвети:
Страдащите от обилни менструации не трябва:
- да си позволяват твърде силни, разгорещяващи движения, като танци, скачане и пр.;
- да употребяват раздразнителни, възбуждащи и горещи яденета и питиета.
- да носят къси и тесни дрехи.
- да избягват всякакви вълнения.
- по-малко да стоят прави и по-малко да седят, а повече да лежат.
- въздухът в стаята трябва да бъде прохладен.
- да не се изкачва и слиза по стълби,
- да не вдига и да не носи тежки предмети и ако има възможност, да лежи спокойно на легло с повдигнат (на възглавница) таз.
- когато кръвта намалее, болната може да стане от леглото, но и след това тя трябва да се пази от усилени движения, да се разхожда на чист въздух, като често си почива.
- трябва редовно да освобождава корема
Първа помощ.
- Когато менструацията продължава да е изобилна или не идва навреме, болната непременно трябва да се остави на легло, като й се осигури пълно физическо и душевно спокойствие. Твърде важно е да се освободи от всичко, което пречи на кръвообращението.
- Ако е изгубила повече кръв, да се сложи главата по-ниско от останалите части на тялото и да се потърси бърза лекарска помощ, под кръста и краката да се постави нещо, така че да се образува наклон по посока от краката към главата. На корема да се слагат или студени компреси (10°С), натопени във вода и оцет наполовина (компресът да се държи по два часа, като всеки 20 минути отново се накисва), или пък торбичка от тензух (30 на 20 см), която да покрива долната част на корема заедно с половите органи, напълнена с хладка лапа от суров кромид лук, наситно нарязани 15 супени лъжици, и готварска сол 5 супени лъжици; държи се 8 часа и се сменя с нова.
- По време на лежането добре е прозорецът да се държи отворен и да се диша дълбоко.
- При много силна менструация добре е да се вкара във външните полови органи малко отвара от дъбова кора, като се закрива половият орган с памук, за да може да се задържи течността повече време (между срамните устни). Първият ден се вкарва 1 супена лъжица отвара от дъбови кори, от втория до петия ден – по 2 лъжици, и от шестия ден намалява пак на 1 лъжица. Дъбова отвара се прави, като се взема дъбова кора (танин) 50 г на прах и се слага в 1 л червено вино. Оставя се така 24 часа и преди употреба се прецежда и стопля до 35°С. За през нощта е полезно да се постави и коремен компрес, натопен в хладка (20°С) вода и оцет наполовина, който при събуждането да се замени с друг.
- При запек – винаги топли (36°С) клизми.
Хранителен режим:
Според силата на кръвоизлиянието да се дава на болната да взема в указаната последователност едно от следните средства:
- При много силни кръвотечения дъвченето на накиснато от вечерта ленено семе да замества храната.
- Плодови сокове да се избягват, също да се избягват кафе, чай, какао, месо, риба, яйца, сирене и сладкиши.
- Да не се яде и тежка храна, като зеле, всякакъв вид тестени закуски и др.
- Много е полезно болната да взема дневно черупките на 2–3 яйца, опечени и скълцани на прах, като ги прибавя към храната.
- А след обяд и вечер да изпива и по една чаша от черна бакла или от леща, или пък от бял боб, опечени до слабо зачервяване и смлени като кафе (на 150 г вода се слагат по 2 чаени лъжички).
- За питие се препоръчва нещо кисело, като лимонада без захар, отвара от лайкучка или маточина (по кафена чашка на половин-един час).
- Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене болната жена да взема по 1 супена лъжица настойка от 9 пресни кокоши яйца, добре измити и залети в подходящ буркан със сока на 13 лимона и покрити с кърпа – стоят 3–4 денонощия, за да се разтворят черупките им. След това с една вилица се разбъркват добре, за да се извадят ципите им, без да се прибавя друго нещо. Държи се на студено, за да не вкисне. Обикновено се изпиват 3 такива дози независимо дали е спряло или не кръвотечението.
- Двадесет минути след настойката да изпива 1 чашка от 75 г отварка от изтравниче, медуница (листа и цвят), маточина, овчарска торбичка, полски хвощ и цариче – по 100 г от всяка. От тази смес 2 пълни супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода; на тих огън се вари 10 минути и като изстине, се прецежда.
- Да се яде повече варено жито или ашуре от него. След ядене жената да изпива 1 чашка от 150 г овесено мляко с 1 супена лъжица смлени орехови ядки и подсладено с мед и лимон по вкус.
- Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, да пие чай от овес (2 супени лъжици очистен овес в 600 г вода се варят 20 минути; веднага се прецежда и се засилва с 50 г сурови корени от магданоз, смлени на машинка и добре изстискани). Този чай спира кръвотечението.
- Два часа след ядене при кръвоизлив да изпие наведнъж смес от 1 белтък от прясно кокоше яйце, разбъркан с 1 чаена лъжичка пепел от изгорена вълна (може и непрана) и 1/4 чаена лъжичка чиста бяла дъвка (сакъз), счукана на ситно.
- При липса на кръвоизлив да взима по 1 бучка захар с 10 капки валерианова тинктура (от аптеката).
- Десет минути след вземане на белтъка или капките от валериана да изпива 1 чашка от 75 г отварка от агримония, бял равнец, широколистен живовляк (листа), горска ягода (листа), невен (листа и цвят), зайча стъпка, овчарска торбичка (листа и цвят) и цариче – по 100 г от всяка. От тази смес 3 пълни супени лъжици се запарват с 600 г вряща вода; вари се захлупена още 10 минути и като изстине, се прецежда.
- При липса на кръвоизлив и кръвотечение да се направи влагалищна промивка (36°С) с 1 л отварка от лайка, полски хвощ, смрадлика (листа) и цариче – по 1 супена лъжица от всички се запарва с 1 л вряща вода; вари се 10 минути, кисне 30 минути и се прецежда. След това се налага долната част на корема с топла (36°С) лапа от прясно зеле или праз лук (бялата му част), на ситно нарязани, с прибавка на 25–30 сини сливи (от тези за компот), смачкани без костилките, 3 супени лъжици ленено семе и 150 г прясно мляко — вари се да стане гъста лапа. Или пък с лапа от 200 г ориз, 25 сини сливи, 2 супени лъжици ленено семе и 600 г вода – вари се да стане на тесто; отгоре се поставят вестник и вълнен пояс. Едновременно се поставя влагалищно тампонче от печен арпаджик, намазано с малко стопена зайча мас и превързано с вълнен конец, а на тила – торбичка със селски хлебен квасец, засилен с 2 супени лъжици диви кестени, настъргани с корите (при липса на кестени с толкова супени лъжици млади и пресни корени от полски бъзак, счукани на каша); държат се цяла нощ.
Билколечение:
- отвара от овчарска торбичка, широколистен живовляк (листа) полски хвощ, ранилист (листа и цвят) и смрадлика (листа) – по 50 г от всяка. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода, вари се захлупена 10 минути;
- отвара от канела – 10–15 г се вари в 1/2 л вода, докато остане наполовина;
- отвара от полски хвощ, листа от бяла върба, маточина, къпинени листа и цариче. От всяка билка се взема по 50 г и от общата смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода; захлупена, се вари 10 минути и като изстине, се прецежда.


