Банер за мобилна версия за апликация

Патологично окосмяване

Хипертрихоза е състояние на свръхокосмяване, при което покрити с косми могат да бъдат всички части на тялото. То се появява независимо от възрастта, пола и расата на човек, нанасяйки поражения върху външния вид и самочувствието. Познато е като „синдром на върколака“.

Космите и окосмяването при хората не са константа. При раждането бебето има косми, наподобяващи мъх, които се наричат лануго. Около шестия месец тези косми опадат и на тяхно място се появяват т.нар. велус косми – тънки и слаби, които не съдържат сърцевина. Едва след пубертета израстват терминалните, постоянни косми.

Най-общо космите по човешкото тяло се делят на 2 вида – дълги, които са разположени върху главата, и къси, още четинести, които растат в интимната зона, подмишниците и по брадата при представителите на мъжкия пол. Веждите и миглите също са покрити с къси косми, които се откриват още в ноздрите и слуховия канал.

 

Типове окосмяване:

  • индиферентен тип – при него космите не са във връзка с хормоналното състояние. Тук попадат космите на миглите, веждите, предмишниците и подбедриците;
  • окосмяване от женски тип – от водещо значение при този тип окосмяване са нивата на андрогените, секретирани от яйчниците и надбъбречните жлези. При този тип се наблюдава растеж на четинести косми подмишниците и около пубиса (долен триъгълник);
  • мъжки тип окосмяване – влияе се от хормона тестостерон. Четинести косми растат в областта на брадата, мустаците, ушите, още гърба, гърдите, линията на корема и по пубиса (горен триъгълник).

 

Причини:

Патологичното окосмяване (хипертрихозата) може да бъде:

  • генетично обусловена хипертрихоза – вродена хипертрихоза, при която първичните лануго косми достигат значителна дължина;
  • локализирана хипертрихоза, заедно със засилена пигментация на кожата – окосмените невуси или хипертрихоза в кръстната област при spina bifida;
  • хипертрихоза като израз на ендокринни заболявания, след спиране функционирането на яйчниците при жените в климактериум, нарушена функция при поликистозни яйчници и по време на бременност;
  • хипертрихоза при някои заболявания на кожата (порфирия кутанея тарда);
  • употребата на някои медикаменти води до хипертрихоза - кортикостероиди, хидантоин, миноксидил, пенициламин, псоралени, циклоспорин А и др.

При източник на патологична секреция от надбъбречните жлези окосмяването е локализирано предимно по тялото (гърди , средна линия на корема) и може да се съчетае с оплешевяване от мъжки тип, сравнително нормално телесно тегло и липса на менструални разстройства. Среща се при адренална хиперплазия, синдрома и болестта на Cushing и при питуитарни аденоми, продуциращи адренокортикотропен хормон и пролактин.

При източник на патологична секреция от яйчниците, окосмяването е локализирано предимно по лицето и се придружава от менструални разстройства и затлъстяване. Причина за такава патологична секреция е най-често синдромът на поликистозните яйчници на Stein – Leventhal. Макар и по – рядко трябва да се имат в предвид и овариални и адренални тумори с хормонална продукция.

 

Видове:

Хирзутизмът представлява необичайно за жената окосмяване, което наподобява окосмяването при мъжа. Космите над горната устна, брадата, бузите, около гръдните зърна, средната линия на корема и вътрешната повърхност на бедрата стават твърди, нарастват и се увеличават по брой. Хирзутизмът бива два вида :

  • идиопатичен – при него е увеличена чувствителността на рецепторите на космения фоликул към нормално ниво на андрогени в кръвта (среща се например при жените от средиземноморската популация). Когато хирзутизмът се дължи на високи нива андрогени се съчетава обикновено със себорея, акне, алопеция, затлъстяване, акантозис нигриканс. Високите андрогенни нива са асоциирани с по-висок риск от карцином на ендометриума и остеопороза (разреждане на костното вещество).
  • симптоматичен – дължи се на увеличено ниво на андрогени, гестагени, прием на глюкокортикостероидни препарати, адренокортикотропен хормон, анаболни стероиди, ацетазоламид, фенотиазинови деривати, циклоспорин, диазоксид, фенитоин, хидрохлортиазид, псоралени, пенициламин. Симптоматичният хирзутизъм може да представлява част от клиничната кортина на някои ендокринни заболявания: синдромите на Cushing, Stein – Lцventhal, овариални тумори, заболявания на щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, диенцефално – хипофизарни смущения и др.

Когато хирзутизмът се съчетава с други белези на мъжки тип структура се говори за вирилизъм, например:

  • загрубяване на гласа;
  • атрофия на млечните жлези;
  • уголемяване на клитора;
  • челно оплешивяване.

 

Диагностициране:

По всяка вероятност, ако и Вашият външен вид е пострадал или страда в резултат на прекомерно окосмяване, то вече сте потърсили съвет от специалист. Най-правилното решение е да се извърши преглед при дерматолог. Той следва да назначи изследвания на хормоналния и ендокринния статус на пациента и въз основа на резултатите да постави диагноза.

Съпътстващо изследване с безспорен ефект е и трихограма. При него се прави пълен анализ на косми от пациента – около 50 косъма се наблюдават под светлинен микроскоп. Данните, които стават ясни, са от особено значение за подбора на правилно лечение. Именно чрез тях се научава повече за факторите, които са довели до развитието на болестта, и се назначава подходяща терапия.

Поради факта, че заболяванията, които могат да се изявят с хирзутизъм не са малка група, е необходима прецизна лекарска помощ. Давността на оплакванията, ходът на заболяването, фамилната анамнеза, заедно с оценката на типа хирзутизъм, наличието на акне, себорея, затлъстяване, акантозис нигриканс трябва да насочат лекаря към откриване причината за екцесивна секреция на андрогенни хормони. За доказването на такава секреция се използват две групи тестове:

  • контролна група тестове, включваща три основни хормона – тестостерон, дехидроепиандростерон сулфат и андростендион;
  • разширена група тестове, които изследват и фоликулостимулиращия хормон, лутеинизиращия хормон, нивата на глобулините, свързващи половите хормони, дихидротестостерон, естрадиол, пролактин, адренокортикотропен хормон, кортизол, 3–алфа андростендиолглюкоронид.

 

Лечение:

Методите за епилация и едновременното прилагане на антиандрогенна терапия повлияват хирзутизма. Въпреки това андрогенните хормони в циркулиращата кръв не могат да бъдат трайно отстранени. Това е причина лечението да бъде дълго и периодично. От козметичните процедури основно приложение намира студената епилация с колофонова маска, химични депилатоари, термодеструкция с електрическа игла и пинсета. От новите методи се използва фототермодеструкцията с лазер със сравнително траен ефект. Недостатък на всички тези процедури е зачервяване на кожата, иритация /локално дразнение и зачервяване на кожата/, промяна в пигментацията и макар и рядко оформяне на белези.

По преценка на гинеколог на базата на хормоналните изследвания се назначават антиандрогенни препарати и при необходимост – диета за намаляване на телесното тегло. Антиандрогенни свойства имат някои орални контрацептиви, ципротеронацетата, ниски дози кортикостероиди, агонист на гонадотропин-рилизинг хормона, спиронолактон, флутамид, финастерид и др. Всеки един от тези антиандрогени е показан при точно определена локализация на увеличения андрогенен синтез. Поради това тези препарати не се назначават или прилагат самопроизволно, а след преценка на гинеколог. Например агониста на гонадотропин-рилизинг хормона е ефективен при повишение на тестостерон с произход от яйчниците, но не е ефективен при увеличени андрогени от адренален произход.

 

Хомеопатия при прекомерно окосмяване

Ако сте привърженик на хомеопатията като метод за лечение и подобряване на външния вид, то можете да приемате някой от следните препарати, приложим при конкретния случай:

  • Oleum Jecoris Aselli – представлява рибено масло, което е подходящо за прием от деца с окосмяване над нормалното, съпроводено с нисък ръст и телесно тегло, при които има усещане за слабост и парене в дланите и главата;
  • Thuja Occidentalis – препаратът е подходящ, когато има прекомерен растеж на косми по страничните зони от тялото. Често окосмяването се съпровожда с наличието на брадавици, пигментни петна и цялостно загрубяване на кожата;
  • Thyroidinum – продуктът се използва при цялостно окосмяване на тялото, повишена чувствителност към студено, при затлъстяване или измършавяване, бързо изморяване, припадъци;
  • Medorrhinum – използва се при косми, покрили цялото тяло, в комбинация със заболявания като подагра или миома.
  • Тези са най-препоръчваните хомеопатични продукти при хипертрихоза, но могат да се използват още Lycopodium, Psorinum, Natrum Muriaticum и други.

 

Билколечение:

Премахване на окосмяване по лицето

Въпреки че наличието на косми е смущаващо (най-вече за жените и независимо от зоната на тялото), може би най-неприятно е окосмяването в зоната на лицето. Причината е проста – прикриването им е трудно, ако не и невъзможно. А премахването е нетрайно, в някои случаи болезнено и причинява димскофорт.

Щом сте решили да използвате домашни маски, трябва да бъдете подготвени за всяка една от тези странични реакции в зависимост от метода и от тялото Ви. Ето какво подбрахме за вас:

  • Куркума. Използва се в редица домашни маски и различни терапии, защото има мощно антибактериално действие, като едновременно с това подобрява тена. По отношение на космите – ограничава растежа на космите и възпрепятства възпалението при отстраняването им. Сред популярните рецепти с куркума е следната. Смесват се равни части куркума и прясно мляко. Ако искате да третирате малка зона като например над горната устна, достатъчно е да предвидите по 1 с.л. от двете съставки. След разбъркване, получената смес се нанася върху мястото, което ще се обезкосмява, най-добре е това да стане директно с ръце. Оставя се да действа 15-20 минути, за което време маската ще попие и засъхне. С помощта на памучен тампон и хладка вода се отстранява от лицето. Само след няколко процедурите ще видите ефекта – космите значително ще намалеят.
  • Брашно и куркума. Ако решите да използвате куркума за по-голяма зона от лицето или за гъсти и по-упорити косми, използвайте следната рецепта: Смесват се по 2 с.л. брашно и куркума. Добавя се вода, колкото да се получи гъста каша. Нанася се върху окосмените зони, като слоят трябва да е сравнително плътен. Оставя се да засъхне напълно. Отстранява се с памук или кърпа, напоени в хладка вода.
  • Белтък. По нашите географски ширини, жените в миналото са използвали белтък от яйце, за да направят кожата на лицето си гладка и без косми. Против окосмяване – смесва се белтък от кокоше яйце с 1ч.л. царевично брашно и 1 с.л. захар. Бърка се, дорде стане на лепкава пяна. С пръсти се маже онази част от лицето, където има косми за махане. Оставя се да изсъхне и се издърпва рязко. Космите се скубят и не растат. Боли, но си заслужава.”
  • Захар. Свикнали сме да срещаме захарта сред съставките за приготвянето на ексфолиращи кремове. Помага обаче и при хипертрихоза – за обезкосмяване на зони от лицето. Необходими са Ви 50 г загар, която се слага в тенджера и се поставя на котлон за минутка, колкото само да се загрее. Добавят се 2-3 капки лимонов сок и се бърка до получаването на гъста течност. С така получената смес се намазва окосмената зона и с помощта на парче плат се правят кръгообразни движения. По този начин космите падат.

 

Премахване на окосмяване по гърдите

При жените – окосмяване по гърдите говори за хипертрихоза. Най-често при жените косми в резултат на хипертрихоза се появяват около зърната на гърдите, което е още по-смущаващо.

Метод с наистина траен ефект е електроепилацията. Използва се диатермичен ток. Той протича през много фина метална игла, унищожавайки косъма от корена му, луковицата и папила.

Използва се успешно и лазерна епилация, и премахване чрез използването на пинцета.

 

Премахване на окосмяване по триъгълника

При хипертрихоза космите в интимната област е възможно да станат повече, по-тъмни, по-гъсти, а премахването им – трудно и болезнено. Предложения все пак не липсват. Като се започне от кола маска, през лазерна и фотепилация, през депилиращите кремове и се стигне до самобръсначка – изборът зависи от прага на болка, от финансовата възможност, от ангажиментите и разбиранията.

Рецепти за домашна кола маска, която можете да прилагате както в интимната зона, така и в други силно или по-слабо окосмени зони от тялото:

  • Кола маска със захар и лимонена киселина. За изпълнението на тази рецепта са ви необходими 1 пакет лимонена киселина и по 4 с.л. захар и 4 с.л. вода. Съставките се изсипват в малка тенджера, която се поставя върху котлона на ниска температура. Варят се, докато получената смес стане с цвят на мед. Сваля се от огъня и докато е още топла, но не гореща се нанася върху предварително приготвени парчета плат, които се лепят върху кожата и издърпват рязко. След като се премахне нежеланото окосмяване, се отстраняват остатъците от продукта и се нанася хидратиращ продукт.
  • Кола маска с мед. Единственото, което Ви е необходимо, е мед. В подходящ съд се поставя на огъня да се разтопи. Като потъмнее и се втечни, се оттегля. Нанася се върху памучни парчета плат, които се лепят върху кожата. Когато медът изстине, с премахването му се отскубват и космите.
  • Кола маска с глюкоза. Ефектът от глюкозата наподобява този на меда, но е като че ли по-удачен вариант, ако точно интимната зона подлежи на обезкосмяване. Налична е във всяка аптека. Премахването на космите става, като с глюкоза се напоят платнени ленти, които се нанасят директно върху кожата. Когато изсъхнат, се отстраняват с рязко движение, като с тях изчезва и голяма част от окосмяването.

За да приложите някои от рецептите по-горе, не е задължително да страдате от хипертриохоза. Те са приложими не само при патологично окосмяване, но и за поддържане на външния вид и самочувствието.

 

Абразивна епилация

Премахването на нежелано окосмяване по тялото посредством абразиви датира от хиляди години. За целта древните египтяни, римляни и гърци са използвали камък от пемза и други абразивни материали.

Камъните от пемза могат да бъдат открити в съвременния свят, но съвременните форми са изработени от прах от пемза (вулканична скала), който се пресова в твърда форма, наподобяваща камък. Откриваните най-често камъни от пемза в аптечните мрежи са подходящи за отстраняване на мъртвата кожа от петите, а тези, използвани за епилация имат гладка текстура, но не са широко достъпни.

Принципът на използване на абразиви за премахване на излишното окосмяване се основава на факта, че механичното триене на абразивите уврежда космите по повърхността на кожата и те опадат. Когато за пръв път се прилага абразив за премахване на излишното окосмяване, се препоръчва първоначално обръсване на по-грубите и дълги косми и на следващия ден да се приложи абразив, тъй като по-късите и стърчащи косъмчета по-лесно ще бъдат износени, отколкото дългите и гъвкави косми. За да се поддържа гладка повърхност на кожата е необходимо редовното приложение на абразива. Методът е подходящ за областите на краката и кожата на главата, но не се препоръчва за меката и нежна кожа на лицето. Епилацията посредством абразиви е популярен метод сред хората в афро-американската общност, които искат гладко избръснат вид на кожата на главата.

Абразивните продукти за епилация са евтини и лесни за употреба. По-малка е вероятността да причинят дразнене на кожата в сравнение с химически депилатоари или кола маска. Отрицателните страни на метода са, че приложението им върху големи площи на тялото отнема време, а при по-грубо триене може да доведе до раздразнение или дори ожулване на кожата. След употреба на абразив се препоръчва лек масаж с овлажняващ крем или лосион, несъдържащ парфюм, в засегнатия регион, за да се намали кожното дразнене.