Банер за мобилна версия за апликация
Пигментни петна
Цветът на кожата се обуславя от три основни компонента, разположени в нея: меланин – основният пигмент на кожата, който се образува от специализирани клетки меланоцити, разположени в базалния слой на епидермиса. Този пигмент е с кафеникав цвят.
- червените кръвни клетки, циркулиращи през финните кожни капиляри съдържат хемоглобин, който обуславя розово-червеното оцветяване на кожата;
- повърхностно разположеното рогово вещество кератин, което е с жълтеникав цвят.
Пигментните петна (хлоазми, мелазми) представляват по-тъмно оцветени области от кожата при жени над 35 години, които се срещат рядко при млади момичета и мъже. Пигментните петна имат разнообразна форма и големина, гладка повърхност и резки очертания. Цветът им е светложълт, сиво-кафяв или тъмно кафяв. Разполагат се обикновено симетрично по бузите, слепоочието, над горната устна, носа, по-рядко по брадата, а при по-възрастни – близо до ушите и по страничната част на шията.
Независимо от излагането на слънце, кожата има своя естествен цвят, който се дължи на пигментацията. Този цвят зависи от някои кожни клетки: меланоцити, които имат способността да произвеждат пигменти, известни под името „меланин“. Меланинът в кожата осигурява естествена защита срещу ултравиолетовите слънчеви лъчи (UV).
Съществуват 2 вида меланин:
- Еумеланини. По-известни са като „истински меланин“, цветът им е черен или тъмно кафяв и са характерни за хората с матова кожа (предпазват от UV лъчи);
- Фаеомеланини. Наричат ги също така „червен или рижав меланин“. Те са характерни за хора със светла кожа или рижите (не предпазват от UV лъчи, напротив синтезът им произвежда свободни радикали, агресивни за кожата).
При всеки отделен индивид тези два вида меланин са в различна пропорция. Именно тя определя естествения цвят на кожата и нейното почерняване при излагане на слънце.
Различни вещества като порфирини, кумаринови производни засилват лъчевото въздействие върху кожата и се наричат фотосенсибилизатори. Други вещества – хинин, парааминобензоената киселина имат фотозащитно действие. Наричат се фотопротектори.
Нарушенията в пигментацията на кожата могат да бъдат:
- липса на пигмент /ахромии/;
- намаление на съдържанието на пигмент /хипопигментации/;
- увеличение на пигмент /хиперпигментации/ - най- често срещани са луничките (ефелиди) и пигментните петна (хлоазма, мелазма);
Хиперпигментация се наблюдава и при системни заболявания (засягащи целия организъм) като:
- Адисонова болест, поради хиперпродукция на мелоноцитостимулиращ хормон;
- хемохроматоза ("бронзов диабет");
- следвъзпалителни хиперпигментациии на кожата, които се наблюдават при болни с псориазис вулгарис, екзема, невродермит, лихен рубер планус и пелагра.
Хипопигментации и ахромии на кожата се среща при албинизма /вродена липса на кожен пигмент/, витилиго, а също при някои кожни заболявания /питириазис розеа, питириазис верзиколор/.
Пигментацията е резултат на сложен процес, преминаващ през 4 етапа:
- Ултравиолетовите лъчи и „биологичните медиатори“ (субстанции, които се намират в кожните клетки) стимулират процеса на пигментация и съответно производството на меланин от клетките, наречени „меланоцити“;
- Меланинът е произведен от меланоцитите;
- Така произведеният меланин се разпространява в отделните слоеве на епидермиса;
- Меланинът мигрира към горния кожен слой вследствие на постоянното обновяване на клетките на епидермиса.
Ултравиолетовите лъчи преминават през епидермиса и стимулират пигментиращите кожни клетки (меланоцитите). Някои меланоцити са постоянно разцентровани и започват да секретират значими количества меланин, при това непрекъснато. Петната се появяват тогава, когато производството на меланин се увеличава прекомерно и когато неговото разпределение по кожата не става равномерно. Меланинът се натрупва на определени места и така се оформят неестетични петна.
Прекомерното излагане на слънце (много интензивно или много дълго) във времето води до прекомерно производство на меланин, което се проявява под формата на петна или „лентиго“ (малки кръгли и плоски петънца, с различен размер). Хората, които работят на открито (моряци, строителни работници) са по-предразположени към поява на петна по лицето и тялото. Освен това рискът от хиперпигментации нараства с остаряването на клетките и обикновено с течение на времето се появява в по-изложените на слънце участъци (лицето, шията, ръцете). Слънцето и възрастта са основните фактори на старчески петна. Обикновено се нарича "слънчево лентиго" или "сенилно лентиго". Лентигото засяга 90% от бялата раса при лица над 50 години. Всички типове кожа са засегнати.
Различни вещества като порфирини, кумаринови производни засилват лъчевото въздействие върху кожата и се наричат фотосенсибилизатори. Други вещества – хинин, парааминобензоената киселина имат фотозащитно действие. Наричат се фотопротектори.
Причини:
Причините за появата на пигментните петна (хлоазми, мелазми) са най-разнообразни:
- бременност;
- прием на контрацептиви;
- някои козметични продукти (сапуни, кремове, бергамотово масло);
- прием на лекарства (дифенилхидантоин, антималарийни препарати, тетрациклин, доксициклин);
- анемия;
- кахексия;
- заболявания, свързани с повишаване нивото на естрогени (чернодробни, заболявания на яйчниците);
- ултравиолетовите лъчи.
Хормоналните промени през бременността или употребата на противозачатъчни за орален прием могат да доведат до хиперпигментация. При кестенявите жени (с матова кожа), хормоналните промени могат да предизвикат появата на кафява маска на лицето, наречена „мелазма“ или „маска на бременност“. Става дума за петна, разположени в горната част на лицето, като не достигат до скалпа, който не е засегнат и които стават много по-изразени през лятото. Цветът им варира, но под влияние на слънчевите лъчи потъмнява.
Тази пигментация се появява рязко, но намалява или напълно изчезва след нормализиране на хормоналния баланс (раждането, например). Остатъчна пигментация от този процес обаче може да продължи още няколко месеца, а понякога години. Има и случаи, в които „маска на бременност“ може да се появи и без бременност или орален прием на противозачатъчни.
При излагане на слънце, някои растения (растителни масла), някои парфюми или медикаменти могат да доведат до появата на кафяви петна като резултат от прекалената чувствителност към светлина – фоточувствителност. При наранена или с множество белези кожа (белези от изгаряне, от слънчеви изгаряния, от някои възпаления като акне, например), много по-лесно се появяват петна от пигментация, особено при излагане на слънце.
Лечение:
При поява на пигментните петна е необходимо да се потърси помощ от лекар интернист, ендокринолог или гинеколог с оглед лечение на основното заболяване. При петна на бременността се назначават витамини В-комплекс и витамин С. Лечението на хлоазмата в тези случаи е целесъобразно да се проведе след завършване на бременността .
След преценка на дерматолог при пигментните петна могат да се приложат избелващи кремове, маски, разтвори (разтвор на Кligman), меки ексфолианти. С добър ефект се прилага йонофореза с витамин С. За избягване въздействието на ултравиолетовите лъчи се препоръчват светлозащитни (фотозащитни) пудри и кремове с UV (ултравиолетов) филтър.
- Хидрохино крем– това е силно избелващо средство, което в момента е забранено за употрeба в Европейския съюз, заради съмненията от потенциално токсикологични рискове. Използва се в САЩ, като високите концентрации са налични само с лекарско предписание, докато ниските се използват в свободно продавани продукти.
- Арбутин– това е естествен източник на хидрохин и е основна съставка в избелващите продукти в Азия. Съмненията, относно безопаснотта му съвпадат с тези на хидрохино крема
- Гликолична киселина– тя се използва от дерматолозите при химическия пилинг, както и в много кремове против хиперпигментация.
- Коджикова киселина– този продукт е извлечен от японското вино – саке. Счита се за доста слаб инхибитор на производството на меланин и също е забранена съставка в някои страни, отново заради съмнителната му безопасност.
- Дериватите на витамин C– те са доказани в борбата с пигментацията и са често срещана съставка в специализираните кремове.
- Ретиноидната киселина– тя е ефективна, за но за съжаление с много странични ефекти и често образува раздразване на цялата повърхност на кожата и силна фоточувствителност.
- Химически пилинг– Химическите пилинги използват киселинен агент за отстраняване на повърхностния слой на кожата Ви. Процесът на оздравяване причинява появата на нова кожа, която не съдържа купчините меланин, причиняващи старческите петна.
- Микродермабразио– Подобно на химически пилинг, тази козметична процедура премахва повърхностния слой на кожата Ви. По механичен път със специален пясък под налягане, който причинява регулирани реанички и по този начин се премахва слоят от мъртви клетки върху кожата, а с него и повърхностните петна.
- Лазерна терапия– насочената светлинна енергия се поглъща от меланина,като се превръща в топлина и го разрушава. По този начин засегнатата кожа изсветлява. Това може да отнеме серия от лечения, за да се премахнат напълно старческите петна по кожата. Този метод е скъп и може да предизвика постинфламаторна хиперпигментация и странични ефекти, като дразнене и възпаление.
- Дермастик – Това е автоматично устройство, което има удобната форма на писалка. В задния му край се намира адаптерът за зареждане, а в предният е апликаторът с 12 микро игли. Стикът позволява да се регулира дълбочината на проникване на иглите в кожата от 0,25 мм до 2 мм. Също така апликаторите са сменят лесно и осигуряват оптимална хигиена. Има различни апликатори- с 12бр микро игли или нано апликатор, който е подходящ за нанасянето на козметичните продукти, които изпозлвате в ежедневието. Дермастикът работи самостоятелно, без да е необходимо да прилагате някакви специални умения. Просто го държите и движите по кожата, без да натискате. Той е много удобен за употреба и много предпочитан, защото е безболезнен, нанася по-малко нараняване на кожата, тъй като иглите влизат под прав ъгъл и възстановяването на кожата е по-бързо. Освен това е стерилен- апликаторите се предлагат в самостоятелни, стерилни опаковки, като няма нужда от предварително дезинфекциране. Ползвате го само Вие или членове от семейството, които Вие искате.
Билколечение:
Преди да започнеш своето домашно лечение, почисти добре кожата със скраб от сол и етерично масло. Нанеси сместа върху желаната област и търкай с нежни кръгообразни движения (избягвай областта около очите). След това измий солта с топла вода. Благодарение на този скраб кожата ще бъде ексфолирана и готова за избелващата процедура.
- Лимон. Лимоновият сок е най-доброто натурално избелващо средство. Само първо се увери, че кожата ти не е чувствителна към цитруси, ако не е, можеш да преминеш към процедурата. Трябва да смесиш лимоновия сок с мед и след това да го нанесеш върху петното. Изчакай 10 минути и го отмий с вода. Можеш да използваш лимона и за цялото си лице (внимавай да не ти влезе в очите) – просто го смеси с вода и мий лицето си до три пъти на ден.
- Сода. Содата е друго отлично средство за избелване, ако се смеси с лимон. Единият вариант е да забъркаш смес от сода и лимон и да я нанасяш върху петното в продължение на два дни. Ако имаш суха или чувствителна кожа, достатъчно е да нанасяш сместа 1-2 пъти на ден. Другият вариант е да смесиш сода и няколко капки вода, след това да я нанесеш директно върху петното и скоро след това да я измиеш с вода.
- Мента. Стрийте няколко листа мента, след това ги смесете с вода, докато се получи паста. Нанесете пастата върху петното и я оставете за 15 минути, след което изплакнете.
- Алое вера. Това уникално растение не само хидратира кожата, но и помага да се възстанови от различни заболявания и проблеми, включително изгаряния и пигментни петна. Два пъти на ден изстисквай малко сок от листото на растението и го нанасяй върху засегнатия участък.
- Лук. Лукът съдържа както сяра, така и витамин C, които помагат на кожата да се възстанови. Освен това лукът премахва пигментните петна, заглажда бръчките и се бори с акнето. Намажи малко сок от червен лук върху засегнатия участък и го измий със студена вода след 10 минути.
- Чесън. Чесънът също съдържа огромни количества етерични масла, които могат да избелят кожата. Просто натрий мястото с разрязана скилидка чесън. Избягвай да прилагаш този трик върху лицето си и ако имаш много чувствителна кожа, защото чесънът може да доведе до изгаряния.
- Оцет. Ябълковият оцет изравнява тена и заглажда кожата. Нанеси оцета върху петната, които искаш да избелиш, остави го да престои 20 минути и го измий със студена вода. Отново не се препоръчва да го използваш върху нежната кожа на лицето.
- Кисело мляко. Киселото мляко съдържа млечна киселина, която също ревитализира кожата, дезинфекцира я и премахва пигментните петна. Можеш да използваш кисело мляко и за лицето си, просто го нанеси върху проблемните места, изчакай 20 минути и го отмий с топла вода.
- Куркума. Въпреки че куркумата има ярък оранжев цвят, тя е известна със своите избелващи свойства. Смеси я с натурален портокалов сок, стопли сместа (гледай да не е гореща, защото ще се изпариш) и я нанеси върху кожата.
- Горски плодове. Горските плодове са богати на витамин С, затова също могат да ти помогнат да се пребориш с неприятните кожни петна. Можеш да използваш червена боровинка или касис – изстискай сока им върху кърпа и я сложи върху засегнатия участък за 15 минути. След това измий мястото с топла вода.
- Аспирин. Смеси 10 таблетки аспирин с 90 мл вода. Нанасяй получената смес върху засегнатия участък три пъти седмично. Ако петното не се махне напълно до седмица, задължително направи почивка от поне три дни, преди да използваш сместа отново.
Профилактика:
- Най-доброто решение е постоянна слънцезащита през най-слънчевите месеци и разбира се отговорно отношение при излагането на слънце. Пазете се от слънцето, за да избегнете поява на петна от пигментация или тяхното увеличаване. Избягвайте слънцето, когато лъчите му са най-опасни, между 10 и 16 часа. Изберете правилно вашата слънцезащита. Индексът за слънцезащита (SPF) трябва да е най-малко 20 или 30 ако сте със светла кожа.
- Пийте хранителни добавки (капсули или хапчета) преди и по време на излагането на слънце, за да подготвите по-добре кожата си.
- Никога не излагайте бебетата на слънце. Предпазвайте децата с подходящи дрехи и крем против изгаряне. 80% от проблемите по кожата се дължат на излагане на слънце преди 18 годишна възраст. При проблем с пигментацията се постига подобрение при системно използване на слънцезащитен крем от април до октомври в продължение на от 2 до 5 години. В действителност слънцето активизира пигментацията и при правилно предпазване от действието на слънчевите лъчи може да се постигне подобрение.
- Балансираната и здравословна диета, съчетана с няколко други превантивни мерки, ще ти помогне да се пребориш с пигментните петна. Потърси каква е причината за появата на петната.
- Може би имаш някакво заболяване, което отключва подобни кожни проблеми.
- Кожата ти трябва да е хидратирана, затова пий достатъчно вода и не забравяй да нанасяш овлажняващ крем или лосион върху най-сухите места.
- Избягвай излагането на слънце в часовете от 11 до 16 ч., особено през лятото.
- През лятото и по-топлите дни използвай слънцезащитен крем дори когато не си на плажа, а се разхождаш в града.
- Избягвай посещенията в солариума, той води до преждевременно състаряване на кожата и появата на нови пигментни петна.
- Яж повече пресни зеленчуци и плодове, които са богати на витамините С, А и Е.
- Избягвай захарта и мазните храни, които влияят много зле на кожата, а и на целия ти организъм.
- Откажи се от някои вредни навици, засили имунната си система и прекарвай повече време навън сред природата.
- Спортувай и бъди по-активна.