Банер за мобилна версия за апликация

Пулпит

Непоносимият зъбобол е индикация за пулпит - възпаление на пулпата на зъба. Основната причина за пулпита е нелекуван кариес който е унищожил твърдите тъкани на зъба и инфекцията е стигнала до пулпата. Понякога пулпит може да се развие при счупване на зъба или от непрофесионални действия на стоматолога.

 

Симптоми:

Острият пулпит е съпроводен с много силни болки, възпалението се развива под налягане в затворено пространство. Обезболяващите не помагат особено и болката става непоносима. Болката се провокира в повечето случаи когато човек спи, защото е в хоризонтално положение, което значително увеличава налягането на пулпита. Също така болка може да се появи и при консумацията на студени напитки. Острият пулпит в малки изключения може да бъде гноен (тук и при най-малкото затопляне на зъба се появява болка, която е пулсираща. Когато възпалението вече е обхванало цялата пулпа, при почукване на зъба се усеща болка, и трудно се поставя диагностика, защото не може точно да се каже от кой зъб идва болката.

Когато болка обхваща не само зъба, но и челюстта и главата, в областта на засегнатия зъб, говорим за дифузен пулпит. Заради силната болка, пациентът често се затруднява да посочи конкретния проблемен зъб. Той може да бъде идентифициран чрез реакцията му към студено, горещо и други дразнители. Характерното за пулпита е, че при премахване на дразнителя болката не намалява. Аналгетици и народни средства не могат да помогнат за трайно решаване на проблема. Единственото решение е професионалното стоматологично лечение.

Пулпитът може да протича освен в остра и в хронична форма. Симптомите на хроничния пулпит не са толкова явно изразени. Проявява се с чувствителност към топло и студено, пациентът често се оплаква от един гнил дъх. Основният риск при хроничния пулпит е че той може да премине в периодонтит. При хроничния пулпит, често има изостряне на състоянието, което се проявява с характерна на пристъпи болка. Тя се засилва, както от топло, така и от студено. Единствено при хроничния гангренозен пулпит, както и при острия гноен пулпит, зъбът реагира единствено на горещо, а студеното спомага за намаляване на болката .

При децата с млечни зъби лечението и симптомите на пулпит са различни. Тук лечението има за цел млечните зъби на детето да се запазят няколко години, докато не избият постоянните зъби. При млечните зъби почти не се усеща болка. Нелекуването на хроничен пулпит води след себе си автоматично увреждане на постоянния зъб. Затова дори и при млечните зъби трябва да се приложи временно лечение. Ако не вземете мерки, постоянния зъб ще поникне (хипоминерализиран) с бели петна, което предразполага към образуването на кариес.

 

Лечение

Лечението на пулпита в ранен стадий дава възможност пулпата, която е необходима за нормално изхранване на зъба, да бъде запазена. За това при подобни симптоми препоръчваме незабавно да се обърнете към стоматолог. Извършва се тъй наречения биологичен метод на лечение, като възпалената пулпа се третира с специални калциеви препарати. На по-късен етап се извършва витална ампутация - частично се отстранява горната част на пулпа и се предписва се лечение с противовъзпалителни медикаменти.

Хванат в начална фаза пулпитът е възможно да бъде излекуван, но в денталната практика често се случва да е необратим. Това води след себе си некроза на зъбната пулпа. Зъболекарите съветват за вземане на мерки за лечението на пулпит, защото инфекцията от кореновите канали, ще засегне заобикалящите зъба тъкани, което да доведе до периодонтит, абсцес, киста. Когато лечението не бъде извършено в ранен стадий, е наложително да се прибегне до по-драстични мерки на лечение.

Лечението на пулпит с признаци на остро възпаление може да се извърши по два основни метода:

  • Мортална екстирпация – чрез поставянето на арсен се умъртвява възпалената пулпа на зъба, след което тя се премахва и се извършва ендодонтско лечение, запълват се кореновите канали и се възстановява цялостта на зъба. Този метод налага обикновено 2-3 посещения при стоматолога. 
  • Витална екстирпация – под анастезия се премахва възпалената пулпа, извършва се ендодонтско лечение, запълват се кореновите канали и се възстановява цялостта на зъба. С този метод лечението може да се извърши и в едно посещение при стоматолога.

 

Билколечение:

Народната медицина познава няколко техники, чрез които лекуването на пулпита се улеснява.

  • За целта използвайте прополис. Вземете малко от веществото (топче с размерите на грахово зърно) и го поставете върху зъба. Върху прополиса сложете памучен тампон. Тази проста процедура трябва да продължи около 20 минути.
  • Също така, народните лечители препоръчват плакнене с прополис и блатен аир. 1 супена лъжица аир се смесва с 1 чаена лъжичка тинктура от прополис, която се продава в аптеките. За да бъде изплакването по-меко, към сместа може да се добави преварена топла вода (2 супени лъжици). Процедурата трябва да продължи не повече от 3 минути. Болката става по-слаба благодарение на блатния аир, който също така има и дезинфекциращи свойства. Курсът на лечение е 30 дни – но болката трябва да мине на третия ден.
  • Лечение на пулпит с водороден прекис и лимон. При пулпит и други възпалителни заболявания на устната кухина се препоръчва ефективно средство на народната медицина – паста от сода за хляб, водороден прекис и лимонов сок. Половин чаена лъжичка сода се смесва с 15-20 капки аптечен разтвор на водороден прекис и 5 капки лимонов сок. Необходимо е да се напои памучен тампон с тази смес и да се търкат венците и зъбите от всички страни. Тази рецепта не само ускорява лечението, но също така помага за избелване на зъбите и премахване на лош дъх. Също така, за профилактика на заболявания на устната кухина се извършват плакнения с водороден прекис (2 чаени лъжички), който се разрежда с топла преварена вода (50 мл).
  • Болката може да се премахне и с помощта на разтвор на сода бикарбонат (1 чаена лъжичка сода на 200 мл вода). Болката и възпалението може да се отстранят и чрез натриване с пресни зеленчуци и билки. Например, още през древността зъбоболът бил облекчаван, като в продължение на 20 минути към болния зъб се притискало парче червено цвекло; или пък слагали в ухото откъм засегнатата страна парче корен от живовляк.
  • Можете също така да почистите резенче алое и да го прикрепите към венеца на болния зъб. Противовъзпалителните свойства на алое вера помагат за премахване на болката и спират разпространението на инфекцията.
  • Народната медицина препоръчва още венецът около зъба на пациента да се натрива със сок от чесън.
  • Друг добър инструмент, който може да помогне в лечението на заболяването, е гъста смес от зехтин, прах от сушени бананови кори и морска сол. Венецът се намазва и отделената слюнка не се изплюва в продължение на десет минути. Процедурата трябва да се повтаря два пъти на ден – сутрин и преди лягане.
  • Също така венецът около болния зъб може да се маже със свинска мас и към него да се притисна парче хляб, напоен със слюнка.
  • Смрадликата е билково средство, което доказано облекчава възпалителния процес при зъбобол. За да се избавите от ужасните болки, трябва да приготвите силна отвара. За целта я сложете да се запари за 20 минути в чаша с вряла вода. Използвайте 15 грама смрадлика. След като прецедите, прибавете една щипка сол или броени капки прополис. Този лековит разтвор приложете като жабурения в устата неколкократно.
  • Живовлякът е отлично средство за намаляване на силни болки при зъбобол. Макар да е нестандартен, този метод е изключително ефикасен. Основното, което трябва да знаете за него е, че се третира болното място директно.
  1. Вземете корен от живовляк, измийте го и го почистете добре. За да си помогнете, трябва да го поставите в ухото, което се намира от страната на болния зъб. Болката ще отшуми за по-дълъг период от време.
  2. За постигане на светкавичен ефект, се доверете на гаргара със спиртен извлек от билковото средство. Той се разтваря във вода в съотношение 1 към 4. 50 гр живовляк се накисват в 250 гр силна ракия. Оставете за 10 дни на слънце и извлекът Ви ще придобие лечебна сила. Когато минат 10 дни, той вече ще е готов за приложение. За да изготвите разтвор за гаргара, трябва да разредите 1 лъжица от него във вода. Количеството да бъде 4 пъти по-голямо от извлека.
  3. Ако може да намерите свеж живовляк, ще се радвате на още по-силен ефект. При зъбобол се дъвче едно листо от природното лекарство. Ще се отдели сок, който попада точно на мястото на болката.
  4. Ако болките, които усещате, са нетърпими и дори изпитвате трудности при дъвкане на храна, ще направите нещо друго. В този, случай листото се дъвче от страната, която не Ви боли и постепенно прехвърляте към другата си страна.
  5. Чаени торбички: Те се мокрят с топла вода, за да стопират разпространението на възпалителния процес, който е пряк виновник за зъбобола. 1-2 чаени торбички се заливат с топла вода. Трябва да се киснат в нея за броени минути, след което да се наложат върху мястото, където болките са най-силни.
  • Маргаритка е многогодишно растение, което мнозина бъркат с лайката. В действителност обаче, то има множество полезни страни, които го отличават от лайката. Като за начало, може да се посочи, че корените на маргаритката се използват като основна част на учението за аюрведа. Основната причина е ароматът на корена, както и интензивният му, леко парлив вкус, който предизвиква силно слюноотделяне. Именно сдъвкването на корен от маргарита се използва за облекчаването на зъбобол, защото то едновременно успокоява и отпуска. Този е един от методите за облекчаване на зъбобола с билки, който се радва на особена популярност в Югоизточна Азия. Приложена външно, маргаритката помага още при лицеви невралгии и при хрема с хроничен характер.