Банер за мобилна версия за апликация

Пъпна херния

Пъпната херния представлява малко торбовидно продължение на коремната ципа (перитонеум), което излиза извън пъпния отвор. Хернията се проявява при плач или напъване, защото повишеното коремно налягане избутва коремните органи. В началото се появява малка мековата подутина, която постепенно нараства. Така пъпната херния може да достигне огромни размери.

Пъпните хернии са 10% от всички коремни хернии.

Пъпът (umbilicus) представлява вдлъбнатина, в дъното на която се намира възвишение. Хлътването се обуславя от липсата на мастна тъкан и плътното срастване на кожата за ръбовете на пъпния пръстен – annulus umbilicalis. У плода пъпният пръстен е изпълнен с пихтиеста ембрионална съединителна тъкан, през която преминават пъпната вена и пъпните артерии. След раждане и превързване на пъпната връв съдовете закърняват, тяхната адвентиция се разраства и сраства както с пръстена, така и с кожата. В горния участък на отвора, където се намира остатъкът от пъпната вена, остава малко пространство, в което липсва здрава подложка от съединителна тъкан. То е покрито отвътре само от напречна фасция и представлява най-слабото място в областта на пъпа. При повишаване на вътрекоремното налягане то се разширява и през него се изтласкват коремни органи. По този начин се образува пъпната херния.

Хернията се вижда като малка кръгла подутина, която лесно се прибира в коремната кухина в легнало положение. Сакът е малък, обикновено до големина на череша, и съдържа части от булото или тънко черво. Пъпната херния при деца е със склонност за спонтанно закриване на дефекта. Повечето пъпни хернии оздравяват в интервала от 3- до 5-годишна възраст. Ако дефектът е по-голям от 1,5 см, шансовете за спонтанно затваряне намаляват.

 

Причини:

През първите седмици от бременността, плодът има голяма пролука между двата коремни мускула на стомашната стена, там където се намира пъпният пръстен, през който влиза пъпната връв. Ако в процеса на развитие на бебето в утробата тази пролука не се затвори напълно, то се ражда с пъпна херния. Явлението е особено характерно за преждевременно родените деца, чиито стомашни мускули не са имали време да се развият напълно преди появата им на бял свят.

 

Симптоми:

Повечето пъпни хернии са безсимптомни. Почти не се наблюдават усложнения на пъпната херния, като заклещване на коремни органи, така както е при ингвиналната херния. Големината на пъпната херния се определя не от размера на изпъкващата кожа, а от диаметъра на пъпния отвор.

Много често пъпната херния при бебетата е незабележима. Понякога се открива няколко седмици и дори месеци, след първоначалната ѝ поява, когато детето се научи да стяга коремните си мускули и предизвиква напрежение в областта на пъпчето (вследствие на което то се подува). Пъпната херния може да бъде с размера на ядка или с размера на лимон, но и в двата случая не предизвиква болка и няма други симптоми.

Естествено първият ясен знак за пъпна херния е появяваща се и изчезваща подутина в областта на пъпчето скоро след раждането на бебето. Наблюдавай състоянието ѝ, когато то плаче(дали се уголемява) и когато е спокойно (дали намалява или изчезва). 

 

Видове:

Различават се пъпна херния при малките деца (вродена пъпна херния) и пъпна херния при възрастните (придобита пъпна херния). При децата тя е вродена и се проявява веднага след раждане. По принцип пъпната херния при възрастните е придобита херния. Тя възниква непосредствено над или под пъпа. Тъй че на практика тя е околопъпна херния. Поради силно изразените сили на опъване в тази зона с времето тя прогресивно нараства. Тази херния има тясна шийка, което обуславя честите заклещвания.

Пъпната херния е едно от най-честите детски заболявания. Тя е истинска херния с перитонеален сак и е покрита с кожа. Затварянето на пъпния пръстен започва от края на третия месец от бременността. Затворените пъпни съдове заемат пространството на пъпния пръстен и подпомагат затварянето на отвора. След отпадане на пъпната връв пъпният пръстен нормално се затваря в първите 15-30 дни след раждането. Това зарастване може да изостане и пъпът да остане „слабо” анатомично място. Приема се, че едно от всеки шест деца е с такава херния. Тя се среща по-често при недоносените деца. Среща се по-често при момичетата. При децата, които страдат от колики, плачат много, надуват се поради запек, пъпният пръстен постепенно се разширява и се оформя като херниален отвор.

 

Лечение:

При 90 % от случаите на бебета с пъпна херния, тя изчезва от самосебе си до навършването на първата им годинка, тъй като пъпният пръстен ще продължава да се затваря още известно време след раждането. Ако до 18 месеца пъпната херния продължава да се появява, вероятно ще е необходима медицинска намеса. Но не си представяй операция, както обикновено се лекуват другите видове херния. В повечето случаи, при пъпна херния такава не е необходима.

В миналото най-известният метод за лечение на пъпна херния е бил превръзка с наложена върху пъпчето монета, която го притиска и предотвратява повторното му изскачане. И обикновено това давало резултат. Днес обаче е доказано, че пъпната херния не е повод за притеснение и вероятно ще се скрие сама. Тя няма да навреди на общото здравословно състояние на бебето ти, нито ще му причинява дискомфорт.

Съществуват противоречиви мнения за това кога е подходящо да се пристъпи към оперативно лечение (ако изобщо се налага). Но при всички случаи няма нужда от бързане– ако искаш, след консултация с педиатър, изпробвай метода с монетата.

Изисква се търпение при неоперативното лечение на хернията при малките деца от страна на лекаря и родителите, защото лечението може да продължи до 2-годишна възраст. При неуспех от това лечение се пристъпва към оперативно лечение.

Малките хернии се третират консервативно чрез притискане със залепващ пластир, който не дразни кожата.

Лечението на пъпната херния при възрастни е единствено оперативно. Показание за оперативно лечение има при чести прояви на неспокойство и липса на ефект от залепващите превръзки, както и при големи хернии с диаметър над 2 см. Оперативното лечение обикновено се извършва след 1-годишна възраст, освен ако няма други индикации за по-ранна операция.

Пъпната херния, оперирана лапароскопски, е за предпочитане защото няма разрез около пъпа. Оперативната травма на тъканите е минимална. Не се налага да се прерязват здрави тъкани за поставянето на платното. Поставя се укрепващо платно отдолу, там, където е реално слабостта на коремната стена. Дискомфорта и следоперативните болки са по-малко и по-лесно се повлияват от съвременните препарати. Резултатите са по-добри.

Това позволява бързо ( 2 седмици ) и сигурно възстановяване и възвръщане към обичаен начин на живот. Не се налага носенето на колани след операцията. Фитнес и спорт постепенно се разрешават след 3-4 седмици. Внимателен секс е възможен дори след седмица. При наличието на съвременните превръзки вземането на душ е възможно след втория ден. Стремежа към нова желана бременност е нормален след 2-3 месеца.

 

Билколечение:

  • Билката ралица. Взимате 20 грама от нея и я заливате с чаена чаша вода. Оставяте я да се вари задължително на слаб огън за близо 10-тина минути. След това отварата трябва да се прецеди, а течността се допълва с преварена вода, за да бъде достигнат първоначалния обем на лечебната смес. Всеки, който има херния, да приема по една чаена лъжица от отварата 3 пъти в деня. Консумира се винаги преди прием на храна, като условието е задължително. Ако случайно пропуснете прием, не бива да си го набавяте като двойна доза след това. Просто го пропуснете и не пийте след храна!
  • Счукани семена на живовляк - се приемат по 10 пъти на ден (0,5 чаена лъжичка). Веществата, които се съдържат в растението, укрепват съединителната тъкан. След прием в продължение на 3 месеца пъпна херния ще изчезне.
  • Печен лук се нарязва на 2 части и се поставя до огнището на болестта в продължение на 2-3 часа в продължение на 2-3 месеца (лук може да се фиксира с широк колан или шал).
  • Червена глина – възстановително и хранително вещество (съдържа голямо количество микроелементи), смесете я с вода, трябва да направите питка и да се прилага към пъпа.
  • В 1 л студена вода, се налива 1 супена лъжица оцет. Този състав се излива в областта на пъпа 2 пъти на ден, в продължение на един месец.
  • Дъбова кора (тинктура) се счита за ефективен начин да се отървете от пъпна херния: трябва да се направи компрес и да го положите в областта на пъпа (задръжте на 3-4 часа).
  • Да се извърши възстановяване на пъпна херния е възможно, ако си направите смес от мед, прополис, йод, масло (всички съставки в различни количества), сместа се прилага към пъпа в продължение на 1-2 месеца, по 5-6 часа, след това се измива с топла вода.

 

Физически упражнения:

Специалисти са категорични, че за предотвратяване на херния е нужно да се извършват редовни физически упражнения. Те укрепват мускулите на коремната стена и като цяло каляват тялото. Може да съчетаете тренировките с рецептата, описана от нас. Ефектът ще бъде двойно по-силен.

  • От пъпна херния при възрастни може да се отървете с помощта на лечебни упражнения, но само в случай, ако човек няма сърдечни заболявания, повишена температура. Но физическите упражнения не трябва да са тежки, това може само да влоши положението. Основни упражнения:
  • повдигайте гръдния кош в легнало положение;
  • повдигайте таза в легнало положение;
  • изпълнявайте завои;
  • провеждайте дихателна гимнастика.

 

Един от най-ефективните начини за лечение на пъпна херния при възрастни без операция е масаж. За да изчезне пъпна херния, процедурата се препоръчва да се направи по следния начин:

  • болезнено място трябва да се гали по часовниковата стрелка;
  • трябва де са прищипва около пъпната област;
  • разтривайте мускулите на коремната област.