Банер за мобилна версия за апликация
Рак на кожата
Човешката кожа се състои от епидермис, дерма и подкожна мастна тъкан. Епидермисът има най-общо два слоя - външен, изграден от плоски клетки и вътрешен, съдържащ базални клетки, примесени с клетки наречени меланоцити. Последните, произвеждат меланин - пигмента, който определя цвета на кожата. Когато кожата е изложена на слънце се образува повече меланин и тя потъмнява или "хваща" тен. На определени места, меланоцитите се "скупчват" и така се образуват бенките.
В рамките на епидермиса клетките се развиват и растат в определен порядък. Образуваните в базалния слой нови клетки "избутват" старите към външния слой. По своя път, те постепенно вроговяват и губят жизнените си функции, а когато достигнат повърхността, умират и се излющват.
ДНК (дезокси-рибонуклеинова киселина) е молекулата, в която е кодирана цялата генетична информация за развитието на клетките в човешкото тяло. Тази молекула може да бъде увредена от различни агенти (канцерогени - причинители на рак). Когато организмът не е в състояние да "поправи" тази увреда, се развива рак.
Клетките съдържащи "променената" ДНК започват да растат и да се делят неконтролируемо, образувайки тумор. Ако такъв процес се случи в кожата, се развива рак на кожата.
Тъй като по принцип този вид рак започва в най-външния слой - епидермиса, промените обикновено се забелязват рано. Ето защо повечето видове рак на кожата се установяват в начален стадий.
Видове:
Има три основни типа рак на кожата, които представляват приблизително 100% от всички случаи. Всеки се именува в зависимост от вида клетки, в които започва.
Подредени от най-малко опасния към най-агресивния тип, те са:
- базалноклетъчен карцином;
- плоскоклетъчен карцином;
- меланома.
Първите два са най-чести и по-малко опасни. Те се отнасят към така наречения "немеланомен рак".
Меланомът е най-агресивния и опасен тип рак на кожата. Той се характеризира с бърз растеж и ранно разпространение (метастазиране) в други части на организма.
Причини:
Продължителното и без предпазни мерки излагане на слънце е главната причина за рака на кожата. Слънчевата светлина съдържа ултравиолетови лъчи (UV), които могат да увредят генетичния материал (ДНК) на кожните клетки и да предизвикат мутации. УВ - лампите, солариумите и рентгеновите апарати също образуват такива лъчи и могат да доведат до злокачествена трансформация на кожни клетки.
Базалноклетъчният и плоскоклетъчният карцином се свързват с продължителното и постоянно излагане на слънчева светлина, предимно при по-светли хора, работещи на открито.
Меланомът се асоциира с по-рядкото, но продължително "печене" на слънце, при което се получава обикновено и силно слънчево изгаряне. Някои проучвания показват, че едно такова изгаряне през детството удвоява риска от развитие на рак на кожата по-късно.
Рискови фактори
- светла кожа - по-малкото количество меланин в кожата е свързано с по-слаба защита от ултравиолетовите лъчи на слънцето или устройствата за добиване на тен. Ако имате руса или червеникава коса, светли очи, изгаряте лесно на слънце, вероятността да развиете рак на кожата е много по-голяма от тази при по-тъмни хора;
- повтарящи се слънчеви изгаряния - изгарянето е защитната реакция на Вашата кожа, срещу увреждащите УВ лъчи. Всеки път, когато изгорите, увеличавате риска от развитие на рак на кожата;
- прекомерно излагане на слънчева светлина - това важи особено в случаите, когато кожата е незащитена от УВ - лосиони или дрехи;
- бенки - хората с множество бенки са с по-голям риск. Бенки, които изглеждат променени, с неправилна форма, ръбове и големина са потенциални за развитие на рак;
- преканцерози - това са различни кожни образувания, които са с доказан по-висок процент ракова трансформация;
- особености на климата и надморска височина;
- фамилна обремененост;
- предишен рак на кожата;
- отслабена имунна система;
- увредена от предишни заболявания или травми кожа.
Най-общо казано, рискът за развитие на рак на кожата се увеличава с възрастта. По-младите (20-30 годишните) също развиват рак на кожата. Белезите на трансформация обикновено се явяват след 50г. възраст, но раковите изменения започват много по-рано.
Симптоми:
Меланомът, най-опасния от видовете кожен рак, може да се изяви с:
- промяна в новопоявила се/съществувала бенка;
- малко, тъмно, многоцветно петънце с неравни ръбове - надигнато или плоско, кървящо или образуващо коричка;
- бляскаво, твърдо и тъмно люспесто образувание;
- диаметър по-голям от този на гумичката на молив - около 6мм.
Ето лесното за запомняне правило "АБЦД" за откриване на меланом:
- Асиметрия - едната страна на лезията не е като другата;
- Белези от ръбовете - накъсани или неправилни;
- Цвят - комбинация от черно, кафяво, синкаво/червено или бляскаво;
- Диаметър - обикновено по-голям от 6мм.
Базалноклетъчния карцином и плоскоклетъчния рак обикновено се появяват по изложените на слънце части от тялото като:
- перлено, овално и надигнато образувание, което може да се превърне в язва;
- гладко, червено петънце, назъбено в центъра;
- тъмна или червеникава плака на гърдите или гърба;
- плоска лезия, която кърви и не заздравява.
Когато определена област от кожата не изглежда нормално, обикновено се взема малко парченце или цялото образувание, за изследване. Тази процедура се нарича биопсия. Пробата се гледа под микроскоп за белези на злокачественост. Биопсията е единствения сигурен начин да се установи или отхвърли рака на кожата.
В случаите когато лезията е голяма и се е развивала дълго време, лекарят внимателно оглежда и лимфните възли в дадената област. Може да се наложи и провеждането на допълнителни тестове като рентгенови снимки, КАТ скениране и т.н., за да се установи дали ракът се е разпространил и в други части на тялото.
Диагностициране:
Диагностиката на рака на кожата се изразява в назначаване на серия от изследвания, чрез които да се докаже или отхвърли вероятността за наличието на тази болест, както и да се определи вида, произхода и фазата, в която се намира (ако се открие и докаже такава болест).
Диагностиката включва следните изследвания:
- Преглед от лекар и визуална проверка за наличието на кожни изменения, особено в областите, които са предизвикали подозрение. Прегледът представлява опипване на повърхността на кожата, включително проверка за издатини в областта на гънките като подмишници, външни гениталии, кожата на главата и перианална област. Проверка и определяне състоянието на всички лимфни възли на повърхността. Проверка с епилуменисцентен микроскоп, който с помощта на специално флуорисцентно осветление проявява пигментната структура на туморните образувания по кожата и прави видима вътрешната им конструкция. При откриване на плоскоклетъчен карцином или меланома, лекарят трябва да провери също и лимфните възли, които се намират в засегнатата област. Ако един или повече лимфни възли са увеличени, тогава се назначава иглена биопсия, чрез която се вземат клетки от увеличения лимф. След това пробите от клетките се изпращат за извършването на хистологично изследване. Дори ако в близост няма увеличени лимфни възли, те все пак могат да съдържат ракови клетки.
- Диагностика с помощта на радиоизотопи (фосфор Р32), който има свойството да се натрупва от 2 до 7 пъти по-силно в съответната област на кожата, където има рак, но от другата ѝ страна.
- Откриване на туморна меланома чрез термография. Изследването е на принципа, според който туморната тъкан има 2-4 градуса по-висока температура.
- Като алтернативен метод в някои страни се използват кучета, които са обучени да откриват злокачествени образувания на базата на визуални изменения на кожата.
- Ултразвукова диагностика на лимфните възли.
- Кръвни анализи за наличие на сифилис и биохимични изследвания, за да се установи състоянието на бъбреците и черния дроб.
- Кръвни тестове с туморни маркери. То може да се проведе само за един орган или система.
- Цитонатривка на открити язви, за които има съмнение, че са туморни.
- Биопсия: това е най-често използваното средство за добиване на по-конкретни данни за наличието на кожен рак. Процедурата се прави с местна или пълна упойка и представлява вземане на кожна проба от областта, която провокира съмнения за наличието на рак. Много често при биопсията се отстраняват и всички тумори. Взетият материал се носи в лаборатория, където се извършва хистологично изследване.
Кожните биопсии са 4 вида:
- Рязане: с помощта на скалпел, лекарят изрязва атипичното натрупване;
- Иглова биопсия: с помощта на медицинска игла с подходящата дебелина и големина се отнема тъканта в средата на тумора;
- Инцизионна биопсия: чрез скалпел се премахва част от кожното натрупване;
- Ексцизионна биопсия: отстраняват се всички натрупвания и част от тъканта около тях.
Този вид биопсия е най-често използвана при диагностициране на образувания подобни на меланом.
Ако хистологичното изследване потвърди наличието на злокачествени клетки се провеждат допълнителни тестове за определяне фазата на тумора и дали той се е разпространил в други органи.
Определянето на фазата на рака на кожата се извършва чрез различни изследвания: кръвни анализи, рентгенография на гръден кош, CT (скенер, томограф), MRI (ядрено-магнитен резонанс ЯМР) или ендоскопски ултразвук. Тези методи позволяват определяне степента на развитие на тумора.
- Цистологични изследвания;
- Демратоскопия;
- Скрининг проучвания.
От голямо значение е самостоятелната проверка от хората, която те могат да си направят винаги у дома. При редовно и внимателно оглеждане, човек може сам да извършва основният контрол за наличието на опасния рак на кожата.
Ето как става това:
- Най-доброто време да се направи теста на кожата е след като сме взели вана или душ.
- Проверката трябва да се извърши в добре осветена стая, ако се наложи се използва и малко фенерче.
- При прегледа за тумори по кожата на главата ще са необходими още сешоар и гребен.
- Трябва да се търсят новообразувани бенки, червени петна, тъмни или белезникави, леко повдигнати над кожата образувания, които са променили своя размер, цвят и форма или рани, които не заздравяват.
Последователност на действията по време на проверката:
- Застанете пред едно голямо огледало и внимателно разгледайте лицето, устните, кожата около очите и ушите.
- След това проверете раменете, шията и гръдния кош.
- После с помощта на фенерче прегледайте вътрешната част на устата, ушите и ноздрите.
- Вземете второ огледало, за да огледате горната част на гърба, задната част на шията и пространството зад ушите.
- С помощта на сешоар и гребен внимателно проверете кожата на скалпа. Ако не можете да се справите сами, помолете някой друг да извърши това вместо вас.
- Следва преглеждане на кожата в областта на корема и страничните части на торса.
- Много често срещана локализация на кожни тумори са зоните на гениталиите и задните части.
- Проверете ръцете, като застанете пред огледалото и ги вдигнете. Така можете да ги огледате от всички страни, като не забравяте внимателно да проверите зоната на подмишниците и между пръстите на краката и ръцете.
- Проверката на краката най-удобно се извършва в седнало положение. Свийте единия крак и с помощта на огледалце в ръка прегледайте внимателно краката, включително стъпалата и пръстите.
Ако откриете нещо нередно, трябва веднага да направите консултация със специалист лекар, за да извърши необходимите изследвания с цел потвърждаване или отхвърляне на Вашите съмнения.
Стадии на заболяването рак на кожата.
Стадии на базално-клетъчен и скваматозен рак на кожата:
- Стадий 0: Повреден е само най-горният слой на кожата. Тази фаза се нарича още меланом in situ (карцином на място). Малък, гладък, лъскав, бледо восъчен оттенък на тумор. Заболяването наречено болест на Боуен е най-ранната форма на плоскоклетъчен карцином. Обикновено се появява като червено лющещо се, сърбящо уплътнение на кожата. Ако не се лекува, то може да се превърне в тумор.
- Стадий 1: Новообразувания, които имат до 2 см. в диаметър.
- Стадий 2: Новообразувания с над 2 см. в диаметър.
- Стадий 3: Ракът е засегнал хрущялите, мускулите и костите. Раковите клетки са разпространени в близките лимфни възли, но няма метастази в по-отдалечени органи и системи.
- Стадий 4: Туморът метастазира и в по-отдалечени органи, тъкани и лимфни възли. Твърд червеникав тумор.
Стадии на меланома:
Стадий 0: Тази фаза се нарича още меланом in situ. При нея е повреден е само най-горният слой на кожата.
Стадий 1:
- Туморът е с дебелина не повече от 1 мм (това е равно на ширината на върха на заострен молив). Повърхността му не е видоизменена.
- Туморът е с дебелина от 1-2 мм и повърхността му е видоизменена.
Стадий 2:
- Туморът е с дебелина 1-2 мм. и повърхността му е видоизменена.
- Дебелината на туморното образувание е повече от 2 мм. и повърхността му е повредена.
Стадий 3:
- Клетките на рака са разпространени в най-малко един от близките лимфни възли.
- Околните тъкани около туморното образувание също са повредени.
Стадий 4:
- Раковите клетки са разпространени към белите дробове и други органи и участъци от кожата и лимфните възли.
Меланомът обикновено метастазира и в други участъци от кожата, расте в дълбочина и засяга лимфните възли. Най-отдалечените му метастази са в белите дробове. Много по-рядко се отразява в черния дроб, мозъка, костите и други органи.
Лечение:
Лечението зависи от размера, типа, дълбочината и местоположението на образуванието. Понякога, биопсията премахва цялата лезия и не е необходима по нататъшна терапия. Ако лечението трябва да се продължи, различните възможности са:
- замразяване (криохирургия) - някои преканцерози и малки ракови образувания могат да бъдат третирани с течен азот. Това е свързано с разрушаване на увредената тъкан и може да остане малък белег.
- хирургична ексцизия (изрязване) - отстранява се раковата и част от заобикалящата я здрава тъкан. Така наречената "широка ексцизия" е най-подходяща за лечение на меланома.
- лазерна терапия - прецизен, високоенергиен лазерен лъч унищожава раковите клетки с минимални изменения за околната тъкан, без белези и кървене.
- хирургия по Mohs - голяма по обем операция, при която се отстраняват всички засегнати тъкани послойно и се изследват под микроскоп за наличие на ракови клетки.
- кюртаж и електродехисценция - туморните изменения се отстраняват посредством кюрета и електронож.
Радиотерапия - в случай че хирургичнoто лечение не е показало резултат, високоенергийно радиолъчение може да се използва за лечение на някои видове рак на кожата.
Химиотерапия - при този тип терапия се прилагат медикаменти, които убиват и намаляват броя на раковите клетки. При рака на кожата, тези субстанции могат да се прилагат директно върху лезията, под формата на крем или лосион.
Фотодинамичната и имунотерапия са в процес на утвърждаване като рутинни методи при лечението на рака на кожата.
Ранната диагноза на ракът на кожата е свързана с внимание по отношение на всяка една промяна възникнала в новопоявила се или съществуваща бенка, спазване на утвърдените препоръки за превенция и редовно самоизследване за наличие на променени кожни участъци.
Традиционните подходи към злокачествените форми на кожен рак далеч не са толкова успешни. Те бързо се разпространяват и обикновено се появяват отново и след отстраняването им по хирургичен път.
Особености на лечението на рака на кожата:
- Ако туморът е с размер под 2 см. тогава той се изрязва на повече от 2 сантиметра от ръба от двете му страни и в него с част от тъканите под кожата и мускулите, които са разположени в близост.
- Ако появилият се тумор е с размер по-голям от 2 см., тогава освен оперативното лечение се извършва постоперативно облъчване на белега и околните тъкани, разположени на 3-5 см. плюс лимфните възли разположени в близост до мястото, на което е бил локализиран туморът.
При наличие на метастази в близките до тумора лимфни възли се премахва, както злокачественото образувание, така и лимфния възел.
В периода след операцията се увеличава силата на облъчване и разширяването на зоната на облъчване плюс увеличаване дозата на медикаментите.
Ако има наличие на метастази в далечни органи, тогава лечението се извършва комплексно и се прилага химиотерапия. Първо се извършват хирургичните манипулации, след което се преминава към курс на химиотерапия, при който схемата на броя и силата на приеманите цитостатици става индивидуално, според пациента.
Както при всеки друг вид рак, освен директния курс на лечение, за напълно отстраняване на злокачествените клетки се изисква редовно провеждане на рутинни проверки и спазване на определените препоръки за превенция и профилактика при рак на кожата.
Период на рехабилитация (възстановяване):
- Пациентът трябва да се подлага на периодични прегледи (на всеки 3-6 месеца, особено през първата и втората година). Това ще помогне да се забележат евентуални промени и при рецидив, да се започне своевременно лечение.
- През периода на възстановяване, пациентът преминава през различни медицински прегледи и контрол, чрез назначаване на изследвания като рентгенови снимки, кръвни анализи, скенер на гръден кош, черен дроб, кости и мозък.
- При пациентите, които са имали меланом, базално-клетъчен или плоскоклетъчен карцином, рискът от рецидив е много голям. Лекарите съветват такива пациенти да избягват слънчевата и изкуствена ултравиолетова светлина.
- Трябва да се запомни, че винаги има риск от рецидив на болестта при пациенти болни от рак на кожата. Те трябва стриктно да спазват препоръките за предотвратяване на повторна поява на заболяването.
Мерки за предотвратяване на рецидив при рак на кожата:
Най-много се препоръчва на страдащите от кожен карцином да се пазят от слънчева светлина. Ето няколко начина за защита от излагане на слънчева светлина:
- Опитайте се да не бъдете навън в средата на деня. Слънчевите лъчи са най-силни между 10 и 16 часа. Ако все пак се наложи, по-добре е да стоите през това време на сянка.
- Пазете се от слънчевата светлина, отразена от пясък, вода, лед и настилка. Слънчевите лъчи могат да проникнат и през леки и тънки дрехи, стъкло прозорци и облаци.
- Носете дрехи с дълги ръкави също и дълги панталони. Препоръчително е те да бъдат от плътна материя.
- Носете шапка с широка периферия, която ще пази сянка на лицето, шията и ушите. Обърнете внимание, че бейзболния тип шапки (тези с козирка отпред) и очила защитават само определени участъци от кожата.
- Носете слънчеви очила, които имат ултравиолетова защита. Те поглъщат вредното слънчево лъчение и по този начин защитават кожата около очите.
- Използвайте слънцезащитни кремове или лосиони, които имат фактор на защита най-малко 15. Нанесете крема половин час преди да излезете навън.
Тези мерки могат да Ви изглеждат прекомерни, но рискът от рак на кожата особено за меланом е голям.
Прогноза
Обща прогноза при различните стадии на рака на кожата:
- Стадий 0-1: Раковите клетки засягат главно горните слоеве на кожата и благоприятният изход от заболяването е почти 100%.
- Стадий 2: С правилно избраното лечение се увеличава шансът за оцеляване с 50 – 80%.
- Стадий 3: Вече има метастази на важната за здравето лимфна система и тежки видими поражения. Благоприятната прогноза е 30%.
- Стадий 4: Метастазите засягат цялото тяло. Прогнозата за благоприятен изход е 20%.
Прогноза при меланом:
Прогноза за 5-годишно преживяване на болните с меланом:
- Стадий 1: 97 – 99%
- Стадий 2: 81 – 85%
- Стадий 3: 54 – 60%
- Стадий 4: 14 – 19%
Прогноза за 10-годишно преживяване на болните с меланом:
- Стадий 1: 94 – 95%
- Стадий 2: 65 – 67%
- Стадий 3: 44 – 46%
- Стадий 4: 10 – 15%
Прогноза при базилиома:
- Поради липсата на метастази прогнозата при базилиома е благоприятна.
- В напреднал стадий и при неадекватно лечение, последиците могат да бъдат много лоши.
- Важно за благоприятния изход и възстановяването от болестта е ранната диагностика и подходящо лечение на базилиома.
- Ако лечението е извършено преди туморът да достигне 20 мм. и преди да е започнал да расте в тъканта под кожата, прогнозата за базилиома е 95-98% благоприятна и успешна.
Хранителен режим
Вниманието трябва да се насочи към балансиране на нивата на рН, като изследването показва, че поддържането на правилен алкален баланс спира размножаването на раковите клетки. Киселинността на кръвта трябва да е между 7,2 и 7,4. За да се получи желаният ефект, диетата трябва да се състои от 80% алкалообразуващи храни. Този ефект се създава с приемането на сурови плодове и зеленчуци. Също така са полезни и много ядки, семена, зърнени и бобови храни.
Диетологът д-р Герсън демонстрира успех в лечението на всички видове рак на кожата. Неговият метод включва прочистващи клизми с органични сокове, кафе и др. Изследванията показват, че в случаите на метастази по лимфните възли, като се предприеме отстраняване на лимфите и след това се продължи с терапията на д-р Герсън, в 92% от случаите в ранен стадий и в 85% в напреднал животът се удължава с пет години.
Билколечение
Средства от народната медицина за лечение на рак на кожата:
- Мехлем от змийско мляко: Пресен сок от змийско мляко (жълтурче) се смесва с вазелин – 1 част сок от билката и 4 части вазелин. Маже се засегнатото място. Прави се мехлем със следните съставки:
- Прах от змийско мляко – 10 гр.
- Вазелин – 10 гр.
- Ланолин – 10 гр.
- Карбонова киселина 0,25% – 10 капки.
С приготвеният мехлем се маже засегнатата зона.
- Мехлем от корени на репей: Смесват се по равно корени от репей и слънчогледово олио. Оставя се да ври на водна баня за половин час. Със студеният мехлем се маже тумора.
- Лечение на болестта рак на кожата със солени превръзки: Прави се 8% солен разтвор. С него се навлажнява парче марля сгънато на 8 слоя и се слага върху засегнатото място. Процедурата се извършва един път дневно, вечер преди лягане. Компресът стои цялата нощ. Солените превръзки могат да помогнат да се отървете също от обикновените бенки.
- Лечение с гъба пърхутка при рак на кожата: 5 лъжички черни спори от гъба пърхутка и 1 лъжица корени от аир се добавят към 0,500 л. гореща вода (50 градуса). Оставят се да престоят една нощ и се смилат в месомелачка. Добавят се 2 суп. лъжици невен и престояват още 2 дни. Пие се по половин литър за целия ден, разпределени на 4 до 6 приема. Курсът на лечение на болестта рак на кожата с тази инфузия е с продължителност 1-2 месеца.
- Лечение с камфор на рак на кожата: Рецептата с камфор е следната:
- 10 грама кристали от камфор (купуват се от аптеката) се изсипват в половин литър водка.
- Разклащат се всеки ден и настояват докато кристалите не се разтворят.
- Приложение: прави се компрес. Намокря се парче марля с разтвора от водка и камфор и се слага като компрес върху засегнатата зона.
- Процедурите се извършват 10 дни, следва пауза 5 дни и може пак да се повтори.
Съобщава се за много случаи, при които чрез лечение с камфор туморът се е смалил до малко петънце и после е изчезнал. Този народен лек е помогнал на много хора, както при рак на кожата, така и при различни други тумори, болки в ставите и натъртвания.
- Лечение с билкова смес на рак на кожата:
- Смесват се по равни количества от следните билки: мащерка, риган, амарант, гулия, градински чай, бял равнец, коприва, жълт кантарион, хвощ и акация. Прави се отвара от тази билкова смес, като се вари на чай и се употребява по чаша дневно.
- Тази билкова смес пречиства кръвта и подобрява нейният състав. Пречистването на кръвта помага много при лечението на рак.
- Лечение с моркови на рак на кожата:
- Настържете моркови и ги наложете под формата на лапи върху болното място. Сменяйте морковения компрес 2-3 пъти на ден. Той забавя растежа на туморите. Допълнително е желателно да се пие по 0,200 -0,300 л. прясно изцеден сок от моркови. Поне веднъж дневно трябва да се изяжда една купа настъргани пресни моркови овкусени с малко мед.
- Можете да си направите запарка от семена на моркови. Начин на приготвяне: Заливате две супени лъжици семена от моркови с 500 мл. вряла вода. Оставяте да престои 6 часа. Прецеждате и пиете то ½ чаша 3-4 пъти дневно.
- Лечение с хлебна мая на рак на кожата:
- Промивайте по няколко пъти на ден раните или тумора с гъста кашица от мая разтворена с вода.
- Можете също така да наложите върху болното място навлажнена мая и да покриете като компрес.
- Лечение с репей на рак на кожата:
- В народната медицина лечението на болестта с репей е едно от най-ефективните. Сокът от листата или корените на репей се използва под формата на напоителни превръзки и лосиони, приема се също през устата.
- Пресни корени от репей се втриват в засегнатото място. За натриване може да се използва и сок от репей (листа) прясно изцеден.
- Приготвя се тинктура от корени от репей: 10 лъжици смлени корени от репей се заливат с 500 мл. водка. Слагат се на тъмно място да престоят две седмици. С получената тинктура се маже проблемното място, 3 пъти на ден.
- Лечение с живовляк на рак на кожата:
- Вземете пресни листа от живовляк и ги намачкайте докато станат на каша. Нанесете върху болното място лапа от кашата от живовляк.
- Можете да накиснете сухи листа от живовляк във вряла вода и после да ги наложите върху мястото като компрес.
- Лечение с бучиниш на рак на кожата:
- Приготвя се тинктура от цветовете и семената на растението, набрани по време на цъфтежа на билката.
- 2/3 цвят и семена от бучиниш се слагат в 1/3 водка. Престояват на тъмно 3 седмици. Прецежда се и се втрива върху болното място. Може и като компрес да се направи с марля напоена с тинктура от бучиниш.
- Можете да закупите и готова тинктура от бучиниш от аптеките. Тинктурата от бучиниш е много ефективен метод за лечение на този рак.
- Лечение на меланом със сироп от черен бъз:
- Начин на приготвяне на сиропа от черен бъз: В емайлирана купа се слагат един слой зърна от черен бъз и отгоре един слой захар, след това се повтаря. Дебелината на слоевете от бъз и захар трябва да бъде колкото един пръст (1,5 – 2 см.).
- Така приготвена, сместа престоява на тъмно и хладно място или в хладилник, докато захарта се стопи и сиропът леко ферментира. Прецежда се след това и се поставя в тъмни бутилки. Държи се на тъмно и хладно, най-добре в хладилник.
- Пие се по една супена лъжица сироп от черен бъз, разтворена в 150 мл. дестилирана вода, 10 минути преди хранене.
- Курсът на лечение продължава месец и половина – два. След този период би трябвало да настъпи подобрение.
- Сиропът от черен бъз е много силен имуностимулант и може да се приема също за подсилване на имунната система.
- Лечение на меланом със смес от моркови и бучиниш:
- Прави се смес от счукан пресен бучиниш и настъргани моркови. Тази смес се нанася като лапа върху болното място.
- Лечение на меланом с тинктура от пъпки от бреза:
- Начин на приготвяне на тинктурата от пъпки от бреза:
- 100 грама пъпки от листата на бреза се слагат в 500 мл. водка. Сместа престоява 10 дни. Остава да се прецеди много добре и с нея се мажат заболелите зони по два пъти на ден.
- Лечение с хвойна на рак на кожата:
- Препоръчва се лечение с лапи от каша от плодовете на хвойна.
- Намачкайте пресни плодове от хвойна и наложете като лапи върху тумора.
- Лечение на опасния рак на кожата с мехлем от корени от репей и жълтък:
- Смесете настърган пресен корен от репей с достатъчно количество краве масло и един суров жълтък.
- Варете на водна баня, разбърквайки докато сместа стане гладка.
- С мехлема се намазват раковите кожни лезии, на ден, по 3 пъти.
- Лечение с хрян на рак на кожата: Изяждайте 3-4 пъти на ден по едно парченце хрян с големината на бобено зърно.
- Лечение със змийско мляко (жълтурче, жълтениче) за предотвратяване на метастази след операция:
- Пригответе билкова смес от по 2 части коприва и змийско мляко, 3 части бял равнец и 4 части корени от репей.
- Една лъжица от препоръчаната билкова смес се слага в чаша вряща вода и се прелива в термос. Държи се да престои от 6 до 8 часа.
- Прецежда се добре. Ползва се дневно 3 пъти, половин час преди редовното Ви хранене, по 1/3 чаша.
- Рецепта от лекарствени растения на основата на змийско мляко.
- Използват се билките змийско мляко, листа зърнастец, жълта комунига, червена детелина, билка камшик, самобайка в съотношение: 5:3:3:2:2:2. От сместа една супена лъжица се слага в кипнала вода 0,75 л за 6 часа да се запари и се пре3цежда. Консумира се за един ден на дози ½ часа преди ядене.
- Прополис. Народно лечение на болестта рак на кожата се казва, че когато се приема през устата, прополисът има цитотоксичен ефект, т.е. той инхибира растежа на всеки рак. Препоръчително е да се използва вътрешно 5 гр, един час преди хранене, в чист вид. Прополисът като средство за лечение на заболяването рак на кожата се приготвя от смлян прополис и краве масло 6:1 и се вари при температура от 80 градуса, половин час. Взема се по една супена лъжица, на час преди хранене.
- Гъба веселка за лечение на рак на кожата. Външно приложение на прополисов мехлем. Мехлемът е смес от гъба на прах веселка (Phallus impudicus) и течно масло от прополис 1:10. Той се нанася върху марля и се превързва болната област на кожата. С количеството на гъбата веселка да се внимава, защото е малко токсична.
- Костно брашно. Народното лечение на болестта рак на кожата с екстракт от костно брашно най-пълно се въплъщава в руския природен продукт АСД Дрогова. Лекарството представлява костно брашно, което при лечението на болестта води до силен имунен отговор. Нанеся се под формата на лосиони и вътрешно. Реакцията на организма е лесно да се разбере – в действителност, продуктът е мъртъв, денатуриран протеин, който е необходимо да се неутрализира и премахне. Руският натурален препарат АСД Дрогова с костно брашно се използва за лечение на рак на кожата и други.
- Брезови гъби чага. Народен лек за злокачествени тумори – използва се като правило настойка. Чага се измива и трие възможно най-фино, и след това се смесва с топла вода 1: 5, и престоява 2 часа. Филтрира се и се взема 100 мл около половин час преди хранене. Съхранение – в хладилник до 4 дни. Настойката от чага има тонизиращ ефект, подобрява настроението. Преди лечение на меланом, базално-клетъчен или сквамозен клетъчен рак на кожата с народни средства – консултирайте се с вашия онколог. Почти всички от тези методи и средства абсолютно не пречат на основното лечение, и лекарят в повечето случаи ще ги одобри.
Методи на народната медицина при базално-клетъчен карцином.
Този вид карцином расте бавно и не предизвиква болка, затова много от пациентите не бързат да го премахнат. Такива пациенти се наблюдават от онколози и могат да минат около 20 години, през които те да бъдат само под наблюдение.
Ако обаче има на лицето базално-клетъчен карцином, тогава е хубаво той да се премахне, защото ако туморът расте, той може да унищожи ухото, носният хрущял и да се развие като пептична язва.
При лечение на тази болест могат да се използват методи на народната медицина. Чрез тях е възможно да се ограничи растежа на тумора.
Рецептите на народната медицина могат да се използват и като превенция на базално-клетъчен тумор.
- Лечение със змийско мляко на базално-клетъчен карцином: 1 лъжица змийско мляко се слага в чаша завряла вода. Когато изстине, се прецежда и се ползва дневно, само три пъти, преди хранене.
- Лечение с екстракт от корени от репей на базално-клетъчен карцином (след отстраняване на базално-клетъчен тумор):
- Взема се фармацевтичен екстракт от корени от репей и се пие, както е посочено в описанието на опаковката, за месец и половина – два. Повтаря се терапията 3-4 пъти в годината.
Добавки
Хранителните добавки, важни за профилактиката и лечението на рак на кожата, включват кверцетин, пикногенол, коензим Q10, селен, витамин А и бетакаротин. Препоръчителна е и гъбата майтаки.
Веществата, от които трябва да се пазим, са пестицидите, синтетичните хормони и антибиотиците, включително и тези, получени от месото. Употребата на храни, които предизвикват киселини трябва да бъде сведена до минимум. Към тях се отнасят месото, млечните продукти, кофеинът, захарта, газираните напитки, алкохолът и консервираните храни.


