Банер за мобилна версия за апликация

Свинска тения

Свинската тения, Taenia solium, се отнася към плоските червеи, паразитиращи в тънкото черво на човека. Достига дължина до 4м. Състои се от сколекс (глава), шийка и членчета, като в последните се съдържат яйцата на тенията.

Човекът е краен гостоприемник, междинен е свинята. Oпapaзитявaнeтo ce ocъщecтвявa oт чoвeшки изпpaжнeния, cъдъpжaщи яйцa нa цecтoдa или oт нeдoбpe тepмичнo oбpaбoтeнo cвинcкo мeco, cъдъpжaщo циcти c лapви. Aкo бъдaт пoгълнaти дocтигaт пoлoвa зpeлocт в тънкитe чepвa. Toзи вид пapaзитoзa ce нapичa тeниoзa и чecтo пpoтичa acимптoмaтичнo.

От крайния гостоприемник в състава на членчетата се отделят с фекалните маси яйцата. При това междинните гостоприемници се заразяват по фекално-орален механизъм, а в чревният им тракт се освобождават междинни форми в развитието на тенията – онкосфери. По кръвен път през чревната лигавица, благодарение на набора си от кукички, те достигат до различни паренхимни органи и мускулатура, където образуват кистозна формация, т.нар. cysticercus cellulosae. В нея се съдържа и сколекса на ларвната форма. Заразяването на човека се осъществява при консумация на кулинарно недобре обработено месо. При това в чревния тракт сколексите се освобождават и се фиксират към чревната лигавица.

За разлика от говеждата, при свинската тения е възможно при полгъщане на яйца при недостатъчна хигиена освободените в чревния тракт онкосфери да се разпространят по кръвен път до различни органи и мускули – т.е. човекът да стане междинен гостоприемник. Развива се т.нар. цистицеркоза.

Човек се заразява при консумация на цистицеркозно свинско месо. Погълнатите цистицерки, под въздействието на стомашния и чревния сок, излизат от капсулата си и се прикрепят към лигавицата на тънкото черво. Тук те достигат полова зрялост и биологичният цикъл се затваря. Той трае около 2 - 2,5 месеца - време за достигане на полова зрялост на тенията. В чревния тракт свинската тения може да живее 10-15 години.

Възникването на клиничните прояви се дължи на механичните и токсоалергичните фактори на паразита и неговото биологично развитие.

Източник на заразата е само опаразитеният човек, който е краен гостоприемник, тъй като в него се развива половозрялата форма на паразита. Междинни гостоприемници са домашната и дивата свиня, както и говедо, овца, коза, кон, котка, лисица и др. Човек се заразява при консумация на сурово, или недобре термично обработено цистицеркозно месо.

 

Симптоми:

При повечето случаи оплаквания липсват, а при наличието им – те обикновено се появяват едва 2-3 месеца след опаразитяването. Изразяват се в болки в корема, безапетитие, гадене, запек, както и повишена раздразнителност или алергизиране.

При цистицеркоза се наблюдават и други оплаквания в зависимост от засегнатия орган, включително неврологични и психични прояви при ангажиране на ЦНС, както и нерядко – очни симптоми при засягане на зрителния орган.

 

Диагностициране:

Към опаразитяване със свинска тения насочва клиничната картина - диспептичен и неврологичен синдром. Диагнозата се потвърждава с помощта на специфични паразитологични изследвания. Могат да се вземат различни материали за изследване - фекални проби, перианален секрет, проби от съмнително месо и месни продукти. Видовото определяне на тенията може да стане по няколко начина:

  • макроскопска диагностика - определяне характеристиките на тенията и нейните части чрез оглед. Описват се харкатеристиките на главата, членчетата и половата система;
  • микроскопска диагностика - микроскопиране на сколекса и членчетата на тенията, както и микроскопско изследване на хелминтните яйца – хелминтоовоскопия;
  • санитарно-паразитологично изслседване на цистицерки в месни проби.

При поставянето на диагнозата трябва да се вземат предвид и промените в кръвната картина. При съмнение за цистицеркоза задължително се правят образни изследвания - рентгенография на черепа, скенер, ехография, ангиография, офталмоскопия и др. Може да се вземе и биопсичен материал за хистологично изследване. Извършват се и имунологични проби - за откриване на антитела в серума на пациента. Такива проби са например ELISA, RIF и др.

При цистицеркоза на нервната система има и отклонения в показателите на ликвора.

Поради диспептичния синдром паразитозите на стомашно-чревния тракт могат да се объркат с възпалителен процес от друго естество - гастроентероколит. Диференциалната диагноза е широка при засягане на нервната система - тумори, епилепсия, киста, мултиплена склероза и др. За уточняване спомагат лабораторните и образните изследвания, както и анамнестичните и епидемиологични данни - оплаквания, индивидуални особеност на индивида - професия, хигиена и т.н. Видовото разграничаване между различните хелминтози се извършва с помощта на специфичните паразитологични изследвания.

 

Лечение:

Препоръчително е провеждането на лечението да бъде в болнични условия и при постоянни медицински грижи, поради опасността от настъпване на цистицеркоза. Преди започването на медикаментозното лечение за половозрелите форми в чревния тракт, трябва да се направи очистителна клизма. Медикаментозното лечение се извършва по схема с противопаразитни препарати.

Teниoзaтa ce лeкyвa лecнo c пpaзиквaнтeл – eднoкpaтнa дoзa 5-10 мг/кг. тeлecнo тeглo или никлoзaмид – зa възpacтни и дeцa нaд 6 гoдини eдиничнa дoзa oт 2 г. cлeд лeкa зaкycкa, пocлeдвaнo oт cлaбитeлнo в paмкитe нa 2 чaca oт пpиeмa; зa дeцa oт 2 дo 6 гoдини 1 г, a зa тaкивa пoд 2 гoдини пoд 500 мг.

При цистицеркоза на нервната система може да се наложи и хирургично лечение. Освен противопаразитните препарати трябва да се проведе и симптоматично лечение - против мозъчния оток, алергичните реакции, евентуално срещу гърчова симптоматика: кортикостероиди, антихистаминови препарати, дехидратиращи средства, противогърчови и др.

 

Билколечение:

  • Класическо средство за лечение на тениозите е екстрактът от мъжка папрат - Extractum Filicis maris. Медикаментно средство с добър ефект е Yomesan.
  • Билката морски пелин е ефикасно противоглистно средство, главно срещу аскаридите. Предизвиква възбуждане с ритмични конвулсии на паразитите, редуващи се с периоди на временна парализа и отпускане от мястото на залавянето им към чревната стена.
  • Огниче се дава на деца в 2 единични дози дневно по толкова капки, на колкото години е детето, в разстояние на 1 час сутрин на гладно; 2 часа след това се дава бързо и силно действащо очистително. Възрастните вземат по 20 капки единична доза. Лечението не трябва да се повтаря по-рано от една седмица. Чистият аскаридол няма предимства пред хеноподиевото масло.
  • Суровите моркови имат умерено глистогонно действие. Сокът от моркови, както и полученото от него етерично масло отначало възбуждат, а след това парализират мускулатурата на чревните глисти и по този начин облекчават изхвърлянето им. Сурови, най-добре настъргани моркови могат да се използват като противоглистно средство (но не винаги надеждно) — главно при ентеробиоза и аскаридоза. Лечението с моркови може да се опита главно при слаби деца, при които прилагането на по-ефикасните противоглистни лекарства може да е свързано с рискове от отравяне. Морковите са ценно средство в детската лечебна практика при нарушения на храненето, особено при кърмачета. На морковите се приписва и диуретично действие.
  • Като адстрингентно средство 2 чаени лъжички ситно счукани кори от нар се заливат с 1 чаша вода, оставят се да врят 15 мин и се прецеждат - доза за 2 дни. При тении - 50 г кори от корена и стеблото се варят 15 мин с 1/2 л вода. След изстиване се прецежда и се изпива в продължение на 2 - 3 часа, под лекарски контрол.

 

Народна медицина по Дънов:

А. Първи начин при болни със запазени сили

I. Сутрин на гладен стомах (три сутрини подред), болният да изяжда наведнъж:

  • порция тиквена каша, приготвена от 200 г (за деца 100 г) сурови семки от зряла тиква, обелени и счукани в дървен хаван на кашица и след това разбъркани с малко прясно мляко да стане рядка каша;
  • по 12 коренчета (за деца наполовина) от решетка (дива зелка), счукани в дървен хаван на кашица и разбъркани с малко прясно мляко, за да стане рядка кашица; 
  • да изпива по 1 чаша от 200250 г (за деца наполовина) прясно краве или овче мляко, сварено с 1 глава (за деца 1/2 глава) чеснов лук, като след сваряването чесънът се претрива през цедка и се изпива с млякото.

II. Един час след тези средства да взема очистително (от аптеката): за деца, юноши и възрастни по указание на лекаря.

III. Един час след вземане на очистителното и 30 минути преди обяд и вечеря да изпива 1 чашка от 100 г (за деца 50 г) или:

  • отвара от пелин с лайка (3 супени лъжици пелин листа, и 1 супена лъжица лайка цвят, се запарват с 600 г вряща вода и след това на тих огън се варят 5 минути; като изстине, се прецежда);
  • отвара от пелин (листа) 90 г, лайкучка (цвят) 30 г, горска ягода (листа) 20 г и мъжка папрат (листа) 10 г. От тази смес 2 пълни супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и на тих огън се варят 5 минути; като изстине, се прецежда.

Диета. Първия, втория и третия ден, болният да пие прясно мляко, сварено с чесън (1 л мляко се сварява с 1 цяла средно голяма глава необелен чесън и след това се прецежда чрез изстискване). Един час след изпиването на млякото, да изяжда и по няколко сурови моркова, но без хляб и други прибавки. При желание и възможност тази диета може със същия успех да се замени със следната: набавя се 1 кокосов орех, отрязва се капачето му и се изяжда заедно с млякото му, но без хляб. Ако болният не може да дъвче месото на кокосовия орех, да го стрива на ситно ренде и така да го яде, като изпива и млякото му. Може да се яде заедно със сурови моркови, но пак без хляб.

IV. Вечер преди лягане, ако очистителното до това време е започнало вече да действа, болният непременно трябва да отиде по нужда, в гърне, напълнено наполовина с топла вода, и да следи дали тенията е излязла с главичката си. В случай, че рициновото масло не е подействало, болният трябва, преди да легне, да си направи двойна клизма с 2 л вода (за деца според възрастта от 1/2 до 1 л) с температура на водата 40-42°С, в която е сварена 1 глава чесън (за деца от 1/41/2 глава), след това главата се изстисква и изсипва в получената отварка. Накрая се поставя коремен компрес (отпред) от 4 хасени парчета, натопени в хладка вода и оцет наполовина, отгоре сухо хасено парче и фланелен пояс, който държи се до сутринта.

V. Сутрин. Фрикция с хладка вода на подмишниците, корема и половите органи, последвана от сухо изтриване и обличане.

  • Един час след закуската и два часа след ядене, ако има възможност, добре е да се направи хладка коремна баня (30°С за 10-20 минути) в седяща вана или дълбок леген, за да стига водата до пъпа, и през цялото време да се разтрива коремът във водата с дланта на дясната ръка от дясно на ляво и обратно с леко натискане, като едновременно се прави самовнушение с формулата: „Аз ще оздравея.“

Забележки:

  • Лечението е успешно, ако тенията се изхвърли заедно с главичката.
  • Ако се наложи, лечението се повтаря със следната добавка: очистително се взема само първия ден, а втория, третия и четвъртия ден (и то само сутрин и вечер) се прави по 1 гореща клизма с чесън, докато се получи резултат. В този случай към дадената диета може да се добави и по малко лека вегетарианска храна с повече плодове и зеленчуци и по малко черен тричав хляб.

Б. Втори начин за слаби и изтощени болни

  • Вътрешно. Точките I, II и III от начина на лечение на болни със запазени сили остават в сила и при този начин на лечение.
  • Диета. Лека вегетарианска храна, като на обяд и вечеря задължително се изяждат и по няколко (2-3) сурови моркова с малко ръжен или черен тричав хляб.
  • Сутрин един час след закуската, а също и преди обяд болният да си направи коремна баня.
  • Вечер преди лягане болният да си направи клизма с 1/2 л гореща (42°С) вода. Щом забележи по излизащите членчета, че тенията вече е отслабнала, да изяжда на гладен стомах един ден (сутрин и вечер) по една чиния каша от обелено и счукано на ситно семе от тиква, а на втория ден да изяжда месото на кокосов орех, настъргано на ситно, да изпие млякото му или пък да изяде кашата от семето на тиква.
  • Два часа след това, да се даде допълнително 50-100 г (за деца наполовина) тиквени семки, добре счукани, с прибавка и на червени боровинки по равни части, като от тази смес се изяждат 3 порции, с пауза 1/2 час помежду тях.
  • Половин час след като болният изяде и третата порция, да му се направи гореща (42°С) клизма с 2 л вода (за деца от 0.5 л), в която е сварена една глава чесън.
  • Ако след два часа тенията не излезе, то болният да изпие още 1 чаша топло или хладко мляко, в което е сварен чесън, и подир това в продължение на 2-3 седмици да пази дадена диета.
  • Сутрин. Коремна баня или пък фрикция с хладка вода на подмишниците, корема и половите органи, последвана от сухо изтриване и обличане.

Забележка. Ако болният страда едновременно от кръгли глисти (аскари), а също и от дребни (острици), след като се отърве от тенията и си почине 1-2 седмици, да започне лечението на глистите по начина, даден за тях.

 

Профилактика:

На първо място, личната профилактика от заразяване със свинска тения се извършва, като не се консумира сурово или полусурово свинско месо, без ветеринарен преглед и добра термична обработка. Трябва да се спазва висока лична хигиена – измиване на ръцете след всяка дефекация и преди хранене, да не се консумират неизмити зеленчуци и плодове и да не се пие вода от неразрешени водоизточници.