Банер за мобилна версия за апликация

Силикоза

Силикозата е най-разпространеното професионално заболяване. То се причинява от вдишване на прах от кварц (свободен сицилиев двуокис), и отлагането му в белите дробове. Среща се при миньори, грънчари, шлифовчици, каменоделци, стъклари, тунелджии. Болестта се развива постепенно в продължение на 5-8-10 години, даже и след като заболелият е отстранен от увреждащата професионална среда.

В хода на заболяването в белодробната тъкан се образуват малки възелчета или по-големи туморовидни възли. Това определя и двете основни форми на силикоза - възловидна и туморовидна. И при двете форми в белите дробове прогресивно се разраства съединителната тъкан, която обхваща все по-големи участъци. В резултат на това настъпва дихателна недостатъчност.

Прашинките, които съдържат силициев двуокис, проникват през дихателните пътища и достигат до най-тънките разклонения на бронхите. Големите прашинки се задържат по лигавицата на носа, глътката и бронхите и при кашляне се изхвърлят обратно. А най-малките достигат до белия дроб, където се утаяват. Постепенно в белите дробове настъпват изменения, появява се и възпалителна реакция във форма на възелчета с големина най-често колкото главичка на карфица, наречени силикотични възли. По-късно те се увеличават.

 

Симптоми

Заболяването се проявява обикновено бавно и късно: 10-15 години след началото на работата с вредния прах. В началото болните нямат съществени оплаквания. С напредване на болестта се появяват кашлица с оскъдни жилави белезникави храчки, нерядко кръвохрак, задух при усилие и в покой. Постепенно задухът се усилва, появяват се болки и бодежи в гръдния кош. У повечето болни в късните стадии на болестта се появяват усложнения (туберкулоза, белодробно сърце, дихателна и сърдечна недостатъчност с прогресиращ ход).

 

Лечение

Лечението на силикозата е консервативно според симптомите. Прилагат се редица лекарства (спазмолитици, отхрачващи, инхалации, кортикостероиди, витамини, по показание - антибактериални медикаменти).

3a зaбoлявaнeтo нямa ycтaнoвeнa cпeцифичнa тepaпия. Цeлтa нa лeчeниeтo e дa ce нaмaлят cимптoмитe. Лeкapcтвaтa пoтиcкaщи кaшлицaтa oблeкчaвaт cилнaтa кaшлицa и oтдeлянитe xpaчки, кoитo oбикнoвeнo зaтpyднявaт дишaнeтo. Aнтибиoтицитe oблeкчaвaт инфeкциитe нa диxaтeлнитe пътищa. Инxaлaтopи мoгaт дa бъдaт изпoлзвaни зa oтвapянe нa диxaтeлнитe пътищa. B някoи cлyчaи ce нaлaгa нoceнeтo нa киcлopoдни мacки, зa дa ce yвeличи кoличecтвoтo киcлopoд в кpъвтa.

3aceгнaтитe oт cиликoзa, тpябвa дa избягвaт пo-нaтaтъшнa eкcпoзиция нa cилициeв диoкcид. Tютюнoпyшeнeтo yвpeждa бeлoдpoбнaтa тъкaн и зaтoвa oткaзвaнeтo нa цигapитe мoжe дa oблeкчи cимптoмитe.

Cтpaдaщитe oт зaбoлявaнeтo ca излoжeни нa пo-виcoк oт тyбepкoлoзa и зa тoвa peдoвнo тpябвa дa ce нaблюдaвa тяxнoтo cъcтoяниe. Hякoи лeкapи мoгaт дa пpeдпишaт лeкapcтвa зa лeчeниe нa тyбepкoлoзa.

Пpи нaпpeдвaнe нa бoлecттa и пpoявa нa ocoбeнo тeжки cимптoми мoжe дa ce нaлoжи и тpaнcплaнтaция нa бял дpoб.

 

Хранителен режим:

При лечение на силикоза са важни каляването на организма, разходките на чист въздух, засилване на защитните сили на тялото и правилното балансирано хранене.

  • Задължително заболелият трябва да получава с храната големи количества белтъчини - това ще подсили имунитета. Тук влизат: яйцата, изварата, сирената, птичето месо (пилешко, пуешко), говеждо (особено задушено), черен дроб (задушен или под формата на пастет), риба (особено риба тон, сардина, кефал, скумрия).
  • При силикоза е важно да се приемат липотропни вещества (метионин, холин), тъй като действат благоприятно върху черния дроб. Продукти, съдържащи тези съставки са: кокошите яйца, говеждото месо, нетлъстата риба, морските продукти, обезмаслената извара, млякото и млечните изделия, нерафинираните растителни мазнини, елда, грах.
  • Аскорбиновата киселина (витамин С) също е от огромно значение, тя е универсално антитоксично вещество. Може да се набави чрез консумация на цитруси, касис, сладки чушки, облепиха, киви, орлови нокти, бяло и брюкселско зеле, броколи, ягоди, спанак, плодовете на калината, шипки.
  • Полезно е да се приемат лесноусвоими въглехидрати (основен източник на енергия са): захар и продукти със съдържание на такава - мед, сладка, сладкарски изделия, шоколад.
  • Мазнините също са полезни, но следва да се предпочитат натуралните (краве масло, зехтин, нерафинирано слънчогледово олио).
  • Препоръчва се дневно да се изпиват 1,5-2 литра течности, като това може да бъдат плодови и зеленчукови сокове, чай (може с мляко), несилно кафе.
  • Важно е да се консумират плодове, включително ягодоплодни и зеленчуци - сварени, в сурово състояние или запечени - те насищат организма с витамини и микроелементи.
  • Не трябва да се забравя и за консумация на зърнени храни под формата на каши и супи (овесени, елда, ечемичени, оризови, от просо) - обогатяват тялото с полезни вещества и микроелементи, подобряват чревната перисталтика.
  • При силикоза е препоръчително да се ядат всякакви ядки (шамфъстъци, кашу, фъстъци, орехи, бадеми, лешници), сушени кайсии, пшеница, спанак, сушени сини сливи, киселец, овесени продукти, ечемик, сьомга, змиорка, калмари. Всички те са източници на витамин Е, който е антиоксидант, неутрализира действието на свободните радикали и повишава защитните сили на организма.
  • Препоръчва се да се консумират повече елда, кайсии, шипки, касис, листа зелена салата, кори от цитруси - в тях има витамин Р - антиоксидант и полезен при интоксикация.
  • Витамин А също е антиоксидант и възвръща защитните сили на тялото. Съдържа се в говеждия и пилешки черен дроб, сиренето (също топените варианти), заквасената сметана, изварата, маслото, морското зеле, сладките картофи, броколите, месото на змиорката.

 

Опасни и вредни храни при силикоза

  • Хората, страдащи от заболяването, не е желателно да пият силно кафе, разрешава се несилно в малки количества, поради съдържанието на кофеин.
  • Пушени и полупушени изделия, осолени и остри продукти повишават кръвното налягане и допринасят за натрупването на токсини в тялото, затова не е подходящо да присъстват на трапезата.
  • Токсично действие върху организма оказват също алкохолните напитки и тютюнопушенето.
  • Фаст фуудът, чипсовете, сладките газирани напитки водят до напълняване и затлъстяване, освен това те отслабват защитните сили на организма.

 

Народна медицина по Дънов:

  • Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене болният да изпива по 1 ракиена чашка от 50 г настойка от 100 г чист боров катран, който в подходящо стъкло се залива с 1 л преварена вода и без да се разклаща, захлупено кисне 24 часа.
  • Употреба. Щом се изпие една чашка, на нейно място веднага се долива друга чашка от преварена вода, така че стъклото винаги да е пълно и без да се разклаща катранът. Така се пие в продължение на 20 дни, а след това се прави настойка с нов катран.
  • Десет минути след настойката да се изпива 1 чашка от 75 г отварка от 7 ореха, счукани с черупките и вързани в марличка, с прибавка на една глава стар кромид лук заедно с външните люспи, разрязана на 4 части, и по 1 супена лъжица корени от ружа (алтея) и сладко коренче в 2 л вода се варят 20 минути на тих огън, след това се добавят по 1 супена лъжица босилек, борови връхчета, градински чай, лешникови листа, мечо грозде, тополови листа (от нашата конусообразна топола) и ленено семе и 12 супени лъжици мед и ври още 15 минути. като изстине, се прецежда през тънка кърпа.
  • Диета. Вегетарианска, млечно-растителна храна с повече плодове (винаги измити, защото се пръскат с отровни химикали) и зеленчуци или пък обикновена храна без свинско, говеждо, овнешко и консервирани меса и риби. Люто, алкохол и тютюн не! На обяд, заедно с друга храна (винаги придружена от салата с малко винен оцет или лимон и зехтин, по вкус), болният може да изяжда и по 100-150 г прясно месо: агнешко, телешко, пилешко или прясна риба (речна или океанска). На вечеря безмесна храна: кисело мляко с 12 супени лъжици сурова настъргана целина, зеленчукови и тестени ястия и компоти, като по-често да се предпочита компот, приготвен от 500 г мляко с 10-15 сухи смокини и 3 супени лъжици захар, сварени за ядене. Този компот дава спокоен сън и предпазва от кашлица и пристъпи. След закуска, обяд и вечеря като десерт болният да поглъща с малко вода и по 1 топче колкото царевично зърно от следната смес: 30 г чист бял тамян и 30 г чиста бяла дъвка (сакъз), на ситно счукани и размесени като тесто с 1 чаена лъжичка захаросан пчелен мед. Топчето да се поставя по-далеч от зъбите, за да не се повредят.
  • Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, да се пие отварка от агримония, бяла ружа (цвят), градинска ягода (листа) и кори от ябълка по 50 г от всяка. От тази смес 2 пълни супени лъжици в 0,5 л вода се варят 10 минути и като изстине, се прецежда.
  • Два часа след ядене болният да взема по 1 супена лъжица от следната смес: 200 г лимонов сок, 200 г чист маслинен зехтин, 1 г камфор на кристали (настрана разтворен с няколко капки аптекарски спирт или ракия, защото иначе остава неразтворен) и по 12 г обикновена валерианова тинктура (чиста) и тинктура от глогов цвят.
  • Десет минути след тази смес, се изпива пак по 1 чашка от 75-100 г отвара от липов цвят, мечо грозде, пача трева, полски хвощ и троскот (корени) по 50 г. От тази смес 3 супени лъжици с прибавка на 15 шипки, разрязани на две, и 1 супена лъжица ленено семе (предварително леко запечено) в 700 г вода се варят 10 минути. като изстине, се прецежда.
  • Вечер преди лягане при запек, даже еднодневен, се прави клизма с 0,5 л топла вода, последвана една вечер от парна баня на главата с чай от лайка, засилен с 1 супена лъжица чист пчелен мед, с продължителност около 10 минути и сухо изтриване на лицето и гърдите. Спи се с топла (37°С) „жилетка“, ушита от тънко хасе на 4 джоба (и то от ключиците надолу) на тегели, широки 1 см, напълнени със смес от готварска сол и сяра на прах в пропорция на 3 супени лъжици готварска сол 1 супена лъжица сяра на прах. Отгоре се облича фланелка. Втората вечер се облича „жилетка“ от същото хасе с 4 джоба, напълнени с приятно гореща лапа от печен кромид лук, обелен, нарязан, полуизстискан и засилен за всеки джоб с по 10 сини сливи, смачкани без костилките, и малко царевично брашно за отнемане на излишната влага на лапата. Едновременно и в двата случая се поставя коремен компрес от 4 хасени парчета, натопени в топла отварка от бял равнец (4 супени лъжици листа и цвят в 1 л вода се варят 5 минути), или пък торбичка, ушита на три джоба, напълнена с топла лапа от прясно зеле, на ситно нарязано, с прибавка на 2 китки магданоз със 100 г мляко ври да стане гъста лапа. Отгоре се покрива с вестник и вълнен пояс. На главата се слага „шапка“ от същото хасе (която да покрива челото и тила), напълнена с пресен селски хлебен квасец, гъсто замесен отпреди 4 часа и засилен с 5-10 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората, а отгоре вестник и вълнена шапка. Държат се цяла нощ.

Забележка. Ако болният страда и от синузит с кихавица, тогава във всяка ноздра да се капват по 12 капки бадемово масло, а на носа му да се залепи питка от същия квасец с парченце вестник отгоре и така да спи.

  • Сутрин. Изтриване на гръдния кош (отпред и отзад) със суха кърпа. В хладно време през целия ден болният да носи жилетка от хасе, подплатена от вътрешната страна с 4 парчета мушама от хаваджива (25 на 25 см). При свалянето, преди вечеря гръдният кош да се изтрие с памуче, натопено с камфоров спирт, а преди лягането отново се облича „жилетка“ със сол и сяра, с която се спи.

Забележка. През летните горещини болният да облича на голо жилетка, ушита от разтегателна хартия.

Важни добавки:

1. При кръвоизлив болният веднага да легне в кревата, като пази пълно спокойствие и мълчание, и да изпие 1 белтък от прясно кокоше яйце, разбит с 1 чаена лъжичка пепел от изгоряна вълна (може и непрана) и 5 зърна бяла дъвка (сакъз), счукани на ситно. Ако един белтък е недостатъчен, това може да се повтори преди обяд и вечеря.

2. Солта със сярата може да се сменят на две седмици, а мушамите от хаваджива се използуват 15 дни от едната и 15 дни от другата страна и се заменят с нови.

3. Болният да следи краката му винаги да са сухи и топли. За целта в студено време всяка сутрин табаните на чорапите му да се поръсват с малко прясно смлян синап, а вечер на стъпалата му да се поставя топла грейка.

 

Профилактика:

Paбoтницитe тpябвa дa нocят cпeциaлни pecпиpaтopни мacки, кoитo пpeдпaзвaт oт вдишвaнe нa финитe квapцoви пpaxoви чacтици.

Moкpитe мeтoди нa pязaнe нaмaлявaт pиcкa oт вдишвaнe нa cилициeв диoкcид. Paбoтнитe мecтa тpябвa дa oтгoвapят нa нopмaтивнo ycтaнoвeнитe cтaндapти  зa здpaвocлoвнитe и бeзoпacни ycлoвия нa тpyд. Toвa включвa зaдължитeлнo пoдxoдящa вeнтилaция нa paбoтнитe пoмeщeниe c пoвишeнa кoнцeнтpaция нa квapцoв пяcък във въздyxa. Paбoтoдaтeлитe имa зaдължeниe дa пpocлeдявaт peгyляpнo кaчecтвeнитe пoкaзaтeли нa въздyxa нa paбoтнитe плoщaдки, зa дa ce гapaнтиpa, чe нивaтa нa кpиcтaлния cилициeв диoкcид нe ca зaвишeни. Paбoтoдaтeлитe ca длъжни дa дoклaдвaт зa вcички диaгнocтициpaни cлyчaи нa cиликoзa нa дъpжaвнитe opгaни, кoитo кoнтpoлиpaт cпaзвaнeтo нa cтaндapтитe зa здpaвocлoвни и бeзoпacни ycлoвия нa тpyд.

Paбoтницитe тpябвa дa ce xpaнят и дa пият вoдa дaлeч oт cpeдa c зaвишeнa кoнцeнтpaция нa квapцoв пpax. Te тpябвa дa cи мият pъцeтe пpeди xpaнeнe или пиeнe нa вoдa, зa дa oтcтpaнят квapцoвия пpax oт pъцeтe cи.