Банер за мобилна версия за апликация
Тютюнопушенето
Цигарите се правят от различни видове изсушени тютюневи листа, най-често с различно никотиново съдържание, както и ”пълнители”, направени от други части на растението (напр. стеблото), които така или иначе са непотребни. За да бъде по-приятно пушенето, се прибавят и някои добавки – захари, ароматизатори, овлажнители. На пръв поглед те изглеждат доста безобидни, но запалени се превръщат в куп други токсични съединения, особено вредни когато се комбинират.
Цигареният дим съдържа над 4000 вещества, действащи като иританти или канцерогени. Част от него се инхалира от пушачите, част бива издишан, което оказва въздействие и на околните въздържатели, т.нар. пасивни пушачи. Както всеки друг дим, така и този представлява дисперсна среда, съставена от газове и частици. Някои от опасните газове са въглероден окис, азотните окиси, цианиди, амини, формалдехид, акролеин, амоняк, ацетон и др. Химичната природа на частиците е разнообразна – никотин, фенол, пирен и бензпирен, бензантрацен, фенантрен, анилин, както и още много съединения, влизащи в състава на т. нар катран. Особено внимание трябва да се обърне на съединението бензпирен диол епоксид (BPDE), с доказан ефект върху ключов тумор-супресорен ген. Въглеродният окис е газ без миризма и цвят, афинитетът на хемоглобина към който е многократно по-висок от този към кислорода. Така се понижава и доставянето на кислород до всички тъкани, включително и най-нуждаещите се – нервна и миокардна.
Никотинът е алкалоид, предизвикващ зависимост подобно на хероина и кокаина. 60мг, поставени върху езика, могат да убият човек за минути. При запалването на цигарата той се изпарява и бива инхалиран от пушача, след което бързо се разпространява в цялото тяло, а до мозъка – за по-малко от 20сек. Така, чрез въздействието си върху централна нервна система, той ускорява сърдечната честота, повишава кръвното налягане и увеличава кислородната консумация на миокарда.
Вид мярка срещу вредата от пушенето са въведените за пръв път през 50-те години на миналия век филтри. Направени от целулоза, те задържат част от катрана и дима.
Вредно влияние:
Съществуват сериозни доказателства от медицинска гледна точка, че злоупотребата с тютюн е свързана с редица заболявания и състояния. Пушенето въздейства на почти всеки орган в тялото, влошава качеството на живота и намалява очакваната му продължителност и е основна причина за предотвратима смъртност засягаща всяка възрастова група - от неродени деца до преклонна възраст.
Сърдечносъдовата система система е засегната от високия LDL-холестерол и триглицериди и повишените стойности на артериалното налягане. Тютюнопушенето е водещ фактор в развитието на исхемичната болест на сърцето (ИБС). При нея, вследствие редуциране или прекъсване кръвоснабдяването на миокарда, се изявява клиничната симптоматика на стабилната и нестабилната стенокардия до сърдечен инфаркт. Доказано е, че пушачите (особено жените) са с 2-3 пъти по-голям риск за внезапен сърдечен инцидент от непушачите. Той е повишен дори и при тези, палещи минимален брой цигари дневно. Ефектът на тютюна се изразява в увеличаване сърдечната честота и кислородна консумация на фона на редуциран капацитет за окисление на хемоглобина поради инхалирания въглероден окис. Регистрира се и завишени стойности на фибриноген и тромбоцитите (риск от тромбоза). Само по себе си тютюнопушенето предизвиква и липидемия, вторият от изброените рискови фактори.
- На патоморфологично ниво се наблюдава отлагане на липиди в съдовата стена, увеличаване ригидността и ограничаване потока от кръв, както и оформяне на подходящ терен за развитие на тромбоза с последващо тотално прекъсване кръвоснабдяването на подлежащата тъкан.
- Друга клинична изява на атеросклерозата, освен ИБС, е инсултът, водещ до тежки инвалидизации или смърт. Периферната съдова болест пък води до атрофични и функционални изменения в крайниците, които игнорирани могат до доведат до некроза и необходимост от ампутация.
- Друго заболяване на крайниците, но засягащо малки и средни артерии и вени, е болестта на Бюргер. Изключително силна е взаимовръзката между страстното тютюнопушене и клиниката й. Среща се при млади мъже между 40 и 45 г. възраст.
- Канцерогенеза - безспорна е връзката между тютюнопушенето и рак на дихателните пътища и белите дробове. Наред с тях у пушачите се наблюдава с по-голяма честота злокачествено засягане и на хранопровода и стомаха, панкреаса и черния дроб, пикочния мехур и бъбреците.
- Ракът на белия дроб, заедно с този на дебелото черво и гърдата у жените си делят челните места по честота на неоплазми в света. С увеличаване консумацията на тютюн през годините, се увеличава и разпространението му. След като навикът бе усвоен масово и от жените през последните десетилетия, честотата му при тях се изравнява с тази у мъжете. Рискът при пушачите е пропорционален на началната възраст и броя цигари, консумирани дневно. Отказването им преди настъпване на средната възраст многократно го намалява. С подчертано по-висока честота сред пушачи, особено употребяващи пури и лули, е и ракът на устните и устната кухина, на ларинкса и хранопровода.
- Хроничната обструктивна белодробна болест е необратимо прогресиращо заболяване, съчетаващо хроничен бронхит и белодробен емфизем. От една страна при него има ограничаване на алвеоларната вентилация, поради намалената проходимост на пътищата, от друга - нарушена дифузия на газовете в алвеолите, вследствие тяхната деструкция. Това води до хронична дихателна недостатъчност. Състоянието е изключителна рядкост при непушачи, а тежестта му е пропорционална на интензивността на тютюнопушене.
- Особено внимание трябва да се обърне и на въздействието на тютюна върху женския и мъжкия фертилитет. Жените пушачи зачеват много по-трудно, а спермата на мъжете съдържа намален брой сперматозоиди и процентът на малформираните е по-голям в сравнение с този при непушачи. Нерядко има оплаквания и от еректилна дисфункция, дължаща се на дегенеративни изменения в съдовете на пениса.
Почти всеки знае, че тютюнопушенето може да доведе до развитието на рак на белите дробове, но много малко хора са информирани, че това също е свързано с повишен риск от развитие на много други видове рак, включително:
- устни, устна кухина и фаринкс,
- носа,
- синусите,
- ларинкса,
- хранопровода,
- стомаха,
- пикочния мехур,
- черния дроб,
- бъбреци,
- панкреаса,
- яйчниците,
- шийката на матката,
- дебелото черво,
- ректума,
- остра миелоидна левкемия.
Заболявания на кръвоносните съдове и сърцето
Тютюнопушенето води до стесняване на кръвоносните съдове, които пренасят кръв към мускулите на крайниците, сърцето и мозъка (сънните артерии), а това може да доведе до:
- Инсулт;
- Инфаркт;
- Аневризма на коремната аорта;
- Атеросклероза;
- Болест на периферните съдове;
- Исхемична болест на сърцето;
- Хипертонична болест на сърцето;
- Сърдечна недостатъчност;
- Хиперемия;
- Центрилобуларен емфизем;
- Облитериращ тромбангиит [болест на Buerger];
- Вторична хипертония;
- Предсърдно мъждене и трептене.
- Пушачите са два пъти по-застрашени от летален изход следствие на сърдечни атаки, тромбози и инсулт.
Белодробни заболявания
Тютюнопушенето значително повишава риска от поява на белодробни заболявания, като емфизем и хроничен бронхит, които значително затрудняват дихателния процес. С времето състоянието се влошава и може да доведе до развитието на хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и често фатален изход.
- Пневмония;
- Туберкулоза;
- Остър бронхит;
- Астма;
- Пневмокониоза на въглекопачите;
- Слузно-гноен хроничен бронхит;
- Химично изгаряне на ларинкса, трахеята и белия дроб;
Очни заболявания
Пушенето увеличава риска от дегенерация на макулата, една от най-честите причини за слепота при възрастни. Също така много често води до помътняване на лещата на окото и развитие на:
- Катаракта;
- Диабетна ретинопатия.
- Кожни заболявания
- Тютюнопушенето влияе много негативно върху състоянието на кожата - поява на петна, неравности, преждевременно набръчкване.
- При пушачите се наблюдава и характерно пожълтяване на ноктите и дори на върха на пръстите.
Зъби и венци
Тъй като голяма част от никотина и катраните полепват по зъбите и венците, те в много силна степен ги увреждат. По-голямата част от пушачите страдат от:
- лош дъх,
- загуба на зъби,
- пожълтяване на зъбите,
- гингивит и болести на пародонта.
Стомашни проблеми и заболявания
- Голяма част от пушачите страдат от следните заболявания и неразположения на стомашно-чревния тракт:
- Гадене и повръщане;
- Гастрит;
- Гастроезофагеална рефлуксна болест;
- Киселини;
- Пептична язва;
- Диспепсия.
Съкращаване на живота
Въз основа на данни събрани в края на 1990 г., учените от американския Център за контрол и превенция на заболяванията са изчислили, че възрастните мъже пушачи са съкратили средно с 13,2 години живота си, а жените пушачки съответно с 14,5 години, поради активно тютюнопушене.
Всяка година стотици хиляди хора по света умират от заболявания, причинени от тютюнопушенето. Освен това, те са със силно понижено качество на живот, преди да настъпи смъртта:
- затруднено дишане,
- невъзможност за спортуване и дори придвижване,
- понижена работоспособност,
- намалено либидо,
- апатия и прочее.
Специални рискове при мъжете
Заболяванията на кръвоносните съдове и честото им стесняване може да доведат до развитие на
- еректилна дисфункция (импотентност), от която мъжете пушачи са силно застрашени.
- химикалите в тютюневия дим увреждат сперматозоидите.
Специални рискове при жените
Жените пушачки са застрашени от някои специфични рискове.
Например жените над 35, които пушат и приемат противозачатъчни хапчета са силно застрашени от сърдечен инфаркт, мозъчен инсулт и поява на кръвни съсиреци в краката.
При жени, които пушат редовно съществува сериозен риск от извънматочна бременност, което значително да застраши живота на майката.
Много често се наблюдава още: Кървене след менопауза.
Други заболявания при пушачите
Не са редки случаите на:
- Захарен диабет;
- Интерстициален цистит;
- Инфекция на пикочните пътища;
- Световъртеж;
- Хиперхидроза - прекомерно отделяне на пот;
- Първичен хипералдостеронизъм (синдром на Conn);
- Синдром на Marfan;
- Синдром на Raynaud.
Тютюнопушене по време на бременност
Никотинът се излъчва в майчиното мляко и дори в цервикалната слуз на жените пушачки. По време на бременност, никотинът преминава през плацентата и може да се установи в амниотичната течност и кръвта от пъпната връв на новороденото.
Пушачките са по-склонни към спонтанен аборт или преждевременно раждане на бебето.
Преждевременното раждане и съответно ниското тегло на бебето често водят до летален изход или трайни физически и психически увреждания.
Освен това, тютюнопушенето има силен тератогенен ефект и е предпоставка за множество малформации, като:
- цепка на устната,
- цепка на небцето,
- забавено умствено развитие,
- аномалии на езика,
- деформирани и недоразвити крайници,
- поликистозни бъбреци,
- деформация на черепа - микроцефалия, хидроцефалия,
- синдром на внезапната детска смърт и много други.
Ползи от отказа от тютюнопушенето
- увеличава продължителността на живота;
- намалява вероятността от развитието на рак на белия дроб и други ракови заболявания;
- ще дишате по-леко и по-лесно,
- намалява риска от сърдечни атаки, удар и трайно увреждане на сърдечната функция;
- намалява риска от диабет;
- подобряване на емоционални и психологически проблеми;
- сутрешната неприятна кашлица постепенно ще отшуми,
- подобряване състоянието на ноктите, кожата и косата, избистряне на тена;
- възвръщане на обонянието и нормалния вкус към храната;
- ще подобрите физическата и умствената работоспособност;
- сънят ви ще стане по-спокоен;
- сутрешното главоболие ще изчезне;
- състоянието на зъбите и венците се подобрява.
Жените, които откажат тютюнопушенето още преди бременността или веднага след като научат, че са бременни, значително намаляват риска от преждевременно раждане или неспособност за износване на бременността, ниско тегло на бебето при раждане, раждане на дете с трайни увреждания.
Мъжете ще се радват на по-пълноценен полов живот.
Подобряване на личните контакти
В много фирми дори едно от задължителните условия за назначаване на работа е кандидатите да не пушат.
Ако имате деца, може би искате да бъдете добър пример за тях. При проведено проучване, почти всички пушачи казват, че не искат децата им да пушат. Но децата, чиито родители пушат твърде често сами прибягват към вредния навик.
Можете да станете по-добър модел за подражание, ако откажете цигарите.
Ползи за здравето на околните. Пушенето вреди не само на вашето здраве, но и сериозно засяга здравето на другите около вас.
Пасивното пушене крие всички рискове, които крие и активното пушене. То може да предизвика дразнене на очите, главоболие, гадене и световъртеж, а когато се случва редовно, може да отключи всички болести, които се срещат при пушачите.
Бебетата и децата, отглеждани в домакинство, в което се пуши, страдат по-често от ушни инфекции, настинки, грип, бронхити и проблеми с дишането. Децата на пушачи често страдат от алергии и астма. Пасивното пушене е свързано със синдрома на внезапната детска смърт и бавен растеж на белия дроб при деца.
Спестяване на пари. Освен всички рискове за здравето и дори живота, пушенето е и много скъпо. Само сметнете колко пари давате на ден за цигари, умножете ги по 365 и след това по 10. Помислете си какво може да направите с толкова много пари след 10 години.
Конкретни ползи във времето
20 минути след отказване
- Сърдечната честота и кръвното налягане се нормализират.
12 часа след отказване
- Нивото на въглероден оксид в кръвта спада до нормалното.
2 седмици до 3 месеца след отказване
- Кръвообращението и функцията на белите дробове се подобряват.
От 1 до 9 месеца след отказване
- Кашлицата и задуха са намалели или изчезнали; ресничките на белодробния епител се възстановяват, нормализира се производството на слуз и почистването на белите дробове, намалява риска от инфекции.
1 година след отказване
- Повишеният риск от коронарна болест на сърцето се редуцира на половина.
5 години след отказване
- Рискът от рак на устата, гърлото, хранопровода, маточната шийка и пикочния мехур се намалели наполовина. След още 2 до 5 години риска от развитието на рак се доближава до този при хора, които никога не са пушили.
10 години след отказване
- Рискът от смърт от рак на белия дроб, ларинкса и панкреаса е снижен.
Как да откажем пушенето?
Психическата нагласа е най-важна. Първоначално ще сте много неуверени ще имате нужда от подкрепа от близките. За да намалите времето през, което мислите за цигари си намерете хоби, което да ви е много интересно и да поглъща цялото Ви внимание. Може също така да се заемете с по-отговорна задача на работа.
Откажете се от правилото "Пушенето ми помага при стрес, успокоява ме!". НАПРОТИВ! В цигарения дим се съдържат разнообразни токсини, които водят до производството на реактивни кислородни продукти, които сериозно увреждат организма и водят до преждевременно състаряване.
Какво съдържат цигарите?
Съществуват и препарати, които могат да ви помогнат в борбата с вредния навик. Те съдържат вещества, които наподобят никотина по структура и заблуждават мозъка. Така абстинентния синдром (симптомите, които съпътстват отказването на никотина) не се проявяват или се проявяват в ниска степен.
Отговорът на този въпрос е много прост - никотин. Никотинът е наркотик, който се съдържа в естествено състояние в тютюна. Той също толкова пристрастяващ, колкото хероина или кокаина.
Употребата на никотин с времето води до физическо, психическо и емоционално пристрастяване. Физическата зависимост може да причини неприятни симптоми на абстиненция, които могат да направят отказа от тютюнопушене много труден. Но дори и след успешно справяне с тези симптоми, зависимостта трудно се изкоренява на психическо и емоционално ниво.
При поглъщане на дима от цигарата, никотина прониква дълбоко в белите дробове. Там той бързо се абсорбира в кръвния поток и се разнася заедно с въглеродния окис и други токсини до всяка частица на тялото.
В действителност, никотинът вдишан с цигарения дим достига до мозъка много по-бързо от лекарства, които се прилагат венозно.
Никотинът влияе на много органи и процеси в организма. Въздейства върху включително сърцето и кръвоносните съдове, хормоналните нива, храносмилането и метаболизма. Най-силно е влиянието му върху работата на мозъка и сърцето.
Действие на никотина
Никотинът предизвиква приятни усещания и отвлича вниманието на пушача от неприятни чувства и емоции. Той действа като депресант, чрез намеса в потока на информация между нервните клетки.
Пушачите са склонни да пушат повече цигари, тъй като нервната им система се адаптира към никотина и развива толерантност към действието му. Развитието на толерантност означава, че с времето е необходимо по-голямо количество никотин, за да се постигне същия ефект. Това постепенно води до увеличаване броя на цигарите.
След приключване на цигарата, новото на никотина започва рязко да спада и става все по-ниско. Ако по някаква причина пушачът е възпрепятстван и не може да получи поредната доза никотин, става нервен и раздразнителен. С времето тези усещания се засилват и може да се появят някои от симптомите на абстиненция.
Различни фактори влияят на това колко време е необходимо на организма да разгради и да се освободи от никотина и неговите странични продукти. Обикновено това става за около 3-4 дни.
Симптоми на абстиненция при отказ от тютюнопушене
Опита за отказ от тютюнопушенето обикновено води до поява на неприятни усещания, които при някои пациенти са особено силни.
Симптомите на никотинова абстиненция са физически, психически и емоционални. Физически, тялото реагира на липсата на никотин, който е присъствал ежедневно в организма. Мислено, пушачът е изправена пред отказване от навик, което ще внесе сериозна промяна в ежедневието и поведението му. Емоционално пушачът може да се почувства така, сякаш е загубил най-добрия си приятел.
За успешно отказване на цигарите, трябва да бъдат преодолени всички тези процеси.
Симптомите на никотинова абстиненция обикновено започват в рамките на няколко часа след приключването на последната цигара и вземат връх около 2-3 дни по-късно, когато по-голямото количество никотин и производните му продукти бъдат излъчени от тялото. Те може да продължат от няколко дни до няколко седмици, като с времето състоянието се подобрява.
Най-често се наблюдава:
- виене на свят (което може да продължи 1 до 2 дни след отказване);
- депресия;
- чувство на неудовлетвореност, нетърпение и гняв;
- безпокойство;
- раздразнителност;
- нарушения на съня, включително проблеми със заспиването и поддържането на съня, и дори поява на кошмари;
- затруднена концентрация;
- скука и апатия;
- главоболие;
- умора;
- повишен апетит;
- наддаване на тегло;
- запек и поява на стомашни газове;
- кашлица, сухота в устата, болки в гърлото и носа;
- стягане в гърдите;
- бавен сърдечен ритъм.
Появата на тези симптоми може да накара пушача да започне отново да пуши, за да достигне предишните кръвни нива на никотин, докато симптомите отзвучат.