Банер за мобилна версия за апликация
Хипертермия
Под хипертермия се разглеждат група патологични състояния, при които се наблюдава повишаване на телесната температура вследствие престой в микро- или макроклиматични условия на висока температура. Независимо от климатичните условия, човешкото тяло запазва температура от 37,0 градуса по Целзий. В топло време или при интензивни тренировки, в организма се активизира процес на потене. Чрез отделянето на пот от кожата, тялото поддържа температурата си нормална и се охлажда.
При продължително подлагане на влиянията на околната среда или интензивна физическа дейност, организмът губи способността си да поддържа този процес ефективно. Именно при това състояние се получава хипертермия. Хипертермията се проявява, когато организмът при обменните процеси отделя голямо количество топлина. Получава се прегряване, което се наблюдава вследствие на интензивна физическа дейност продължително време без почивка и смяна на интензивността и/или високите температури на околната среда са над възможностите на организма да ги компенсира.
Причини:
Не само високите температури сами по себе си са опасни. Здравословното състояние на организма и/или начинът на живот могат да предразположат към хипертермия.
Следните фактори предразполагат към това състояние:
- малки деца и хора в напреднала възраст са с намален капацитет на терморегулацията
- нефункциониращи потни жлези и промени на кожата с напредване на възрастта
- сърдечно-съдови, белодробни и бъбречни заболявания и всички останали заболявания, при които се наблюдава физическа слабост на организма или високо артериално налягане, както и заболявания, които налагат промени в хранителния режим. Например, при безсолно хранене по медицински показания се наблюдава влошаване на процесите на потене, причинени обикновено от приеманите диуретици, седативи и транквилизанти, както и от някои лекарства за контрол на кръвното налягане и сърдечно-съдови заболявания.
- слaбo kpъвooбpaщeниe;
- наднорменото и свръх теглото, както и злоупотребата с алкохол, са сред останалите сериозни рискови фактори за хипертермия.
Начин на живот също оказва влияние:
- пребиваване в горещи помещения.
- обличане, несъответстващо на климатичните условия (типично за възрастните хора).
- пребиваване на публични места с присъствие на много хора.
- несъобразяване с високите температури навън и излагане на неблагоприятните климатични условия (типично за възрастните хора).
- пpekaлeнo гopeщи жилищни пoмeщeния;
- липca нa дocтъпeн тpaнcпopт пpи гopeщo вpeмe, koeтo нe дaвa възмoжнocт нa xopaтa дa „избягaт “ oт жeгaтa kaтo oтидaт в мoлa или в библиoтekaтa.
- нaвличaнe – тъй kaтo нe yceщaт гopeщинaтa, xopaтa в нaпpeднaлa възpacт имaт нaвиka дa xoдят нaвлeчeни в нaй-гoлямaтa жeгa;
- хoдeнe нa пpeтъпkaни или пълни c мнoгo xopa мecтa, зaтoвa ocъщecтвявaнeтo нa пътyвaниятa, тpябвa дa ce плaниpa зa нeпиkoвитe чacoвe.
- неpaзбиpaнeтo нa мeтeopoлoгичнитe ycлoвия и нeзнaниeтo kak дa ce дeйcтвa пpи гopeщo вpeмe – зaтoвa e пpeпopъчитeлнo възpacтни xopa дa cи ocтaнaт вkъщи пpи мнoгo гopeщo вpeмe.
Симптоми:
Разглеждат се следните форми на топлинно въздействие върху организма:
- топлинна умора е усещане за безсилие при високи атмосферни температури. Симптомите включват хладна, влажна кожа и намален пулс. Страдащият се чувства в състояние пред припадък.
- топлинен припадък – изведнъж се получава замаяност, обикновено след физическа дейност на топло. Кожата е бледа и изпотена, като цяло хладна и влажна. Пулсът е слаб. Телесната температура е нормална.
- топлинните крампи са болезнени мускулни спазми в корема, ръцете и краката. Причината е липса на сол в организма вследствие обилно потене при физическо натоварване.
- топлинното изтощение е опасно състояние на организма, обикновено при физическа преумора в условията на висока температура, особено при нетренирани лица. Засегнатият е жаден, изпитва слабост, световъртеж, нарушава се координацията, появява се гадене, повръщане и обилно изпотяване. Телесната температура не е повишена, пулсът е нормален или учестен. Кожата е бледа, хладна и лепкава.
- топлинен удар е застращаващо живота състояние. Температурата на тялото на засегнатия е над 40 градуса целзий. При млади, здрави хора възниква обикновено след физическо претоварване, а при малки деца и възрастни – и без такова. Симптомите на топлинен удар включват обърканост, главоболие, странно смесено поведение, бледнина, клатушкане, силен и учестен пулс, гадене, повръщане, възможно е изпадане в делириум или кома. Високата температура при това състояние води до мозъчни увреждания.
Първа помощ:
При топлинен удар медицинският спешен екип отдава помощ веднага. Изходът може да бъде фатален, ако не се потърси лекар.
Следните мерки трябва да се вземат при хипертермия:
- засегнатият се настанява на хладно, изолирано от слънчевите лъчи място
- разсъблича се
- налага се прием на течности, изключая алкохол и кофеин съдържащи напитки, за препоръчване вода и сокове
- по възможносе се вкарва под душ, във вана, или се обтрива тялото с гъба с хладна вода
- засегнатият трябва да се остави да лежи и почива на хладно място
- при повръщане болният се обръща настрани, за да не аспирира стомашното съдържимо
- липсата на ефект от взетите мерки налага търсенето на спешна медицинска помощ
Хранителен режим
Храненето трябва да бъде щадящо. Да се приема по-малко храна, но по-често. Ястията да се сваряват, задушават или да се приготвят на пара. Ако болният няма апетит, не трябва да бъде насилван да се храни.
Необходимо е да се пият повече течности, тъй като обилното изпотяване може да доведе до обезводняване на организма.
За понижаване на температурата помагат продуктите, богати на витамин С и салицилова киселина. Да се консумират:
- фурми, сушени сини сливи, сушени кайсии, стафиди;
- домати, краставици;
- цитруси;
- череши, вишни, касис, малини, ягоди, киви;
- жълти и червени сладки чушки;
- сладки картофи;
- подправки (къри, мащерка, куркума, розмарин, шафран, червен пипер);
- черен чай.
Освен че са богати на витамин С, изброените храни не позволяват сгъстяване на кръвта, което е от голямо значение при хора, страдащи от заболявания на сърцето и кръвоносните съдове, тъй като се предотвратява образуването на тромби.
Продуктите, богати на цинк, магнезий, бета каротин и фолиева киселина, помагат за подсилване на имунитета и в борбата с вирусите и микробите. Такива храни са:
- морски продукти;
- яйца;
- нетлъсти меса (най-добре е да се приготвят бульони от тях);
- спанак; аспержи, цвекло, моркови, цветно зеле
- диня, праскови, грейпфрут (най-добре розов), манго, кайсии, пъпеш, тиква.
При назална конгестия (запушване на носа) много помага пилешки бульон (той не позволява развитието на неутрофили - клетки, предизвикващи възпаление на лигавицата).
Храните с високо съдържание на витамин Е премахват раздразнението и сухотата. Такива са:
- растителните масла (царевично, слънчогледово, фъстъчено);
- сьомга, омари, рибено масло;
- слънчогледови семена, лешници.
Вредни и опасни храни при хипертермия:
- мазни, солени и пържени ястия и продукти;
- алкохолни и сладки газирани напитки, кафе, пакетирани сокове и нектари;
- сладкарски изделия (особено торти и сладкиши с кремове);
- прясно изпечен ръжен хляб и печива от маслено тесто;
- бульони и супи от тлъсти меса (патешко, агнешко, свинско, гъше - тези меса да се изключат напълно от менюто на болния);
- прекалено остри сосове, майонеза, хрян, горчица;
- колбаси и консерви (особено тези, които не са приготвени в домашни условия);
- гъби;
- маргарин;
- храни-алергени;
- продукти със съдържание на добавки с код Е.
Всички посочени като вредни храни са прекалено тежки за стомаха и организмът изразходва време и енергия за преработката им, вместо усилията му да бъдат насочени към борбата със здравословния проблем.
Освен това, тези продукти дразнят лигавиците, което може да засили хремата и кашлицата, ако има такива.
Що се отнася до сладките изделия, захарта, която съдържат, убива левкоцитите, които са едни от основните "борци" с вирусите и бактериите.
Алкохолните напитки и кафето може да доведат до обезводняване на организма, което е възможно и без тяхната консумация, поради засиленото изпотяване или след сериозно хранително натравяне.
Превенция:
Превенцията на хипертермия включва следните мерки:
- избягвайте двигателна активност в условия на висока температура;
- приемайте достатъчно течности преди, по време на и след излагане на топло или физическа активност;
- възрастните хора трябва да приемат повече вода от нуждите, съгласно чувството за жажда;
- по време на физическо натоварване е необходимо увеличаване приема на течности;
- да се приемат охладени, но не и студени напитки;
- облеклото трябва да бъде съобразено с климатичните условия;
Как се прилага хипертермията за лечение на рак?
Хипертермията почти винаги се използва едновременно с други форми на терапия, като лъчева терапия или химиотерапия. Смята се, че хипертермията може да направи някои ракови клетки по-чувствителни към радиация или да навреди на други ракови клетки, които радиацията (лъчетерапията) не успява да засегне. Поради това, когато се комбинират хипертермия и лъчева терапия, те често се прилагат през интервал от един час. Хипертермията може да засили ефекта и от някои противоракови медикаменти, използвани при химиотерапия.
Комбинацията между хипертермия и радиационна терапия и/или химиотерапия е обект на редица клинични проучвания, фокусирани върху лечението на много видове рак, включително сарком, меланом, рак в областта на главата и шията, мозъка, белия дроб, хранопровода, рак на гърдата, пикочния мехур, ректума, черния дроб, маточната шийка и перитонеалната подплата (мезотелиом). Много от тези проучвания (но не всички) са показали значително намаляване на размера на тумора, когато хипертермията се комбинира с друг вид терапия. Въпреки това, не всички проучвания са показали повишена преживяемост при пациенти подложени на комбинирана терапия.
Високата температура има за цел да убие раковите клетки и заобикалящите ги кръвоносни съдове. Продължителността на въздействието с високата температура има важна роля за ефективността. Колкото по-продължително е термичното въздействие, толкова по-голям ефект може да се очаква.
В зависимост от това, хипертермията бива две форми - при използване на температури между 39°С до 42°С процедурата се означава като хипертермия, докато при използване на температура над 42°С се говори за термална аблация. За получаването на топлина могат да бъдат използвани различни видове енергия, включително микровълни, радиовълни, ултразвукови и други. При термалната аблация, която причинява необратимо увреждане на раковите клетки, най-често се използва високоинтензивен фокусиран ултразвук (HIFU), познат още като "хай-фу".
Все още редица предизвикателства трябва да се преодолеят преди хипертермията да се одобри като стандартно лечение за рак. Провеждат се много клинични изпитвания, за да се оцени ефективността ѝ, както приложена самостоятелно, така и в комбинация с други терапии за лечение на различни видове рак. Други изследвания се фокусират върху подобряване на техниките на приложение и начини да се проникне по-дълбоко в органите и областите, които към този момент не могат да бъдат лекувани с хипертермия към този момент.